Oli 57 viestiä. Paljon kehua ja toraa, asiaa tuskin tuskin siteeksi.
Tarkoituksena on kertoa kiinnostavista asioista, ei muista kirjoittajista. Oma erinomaisuus tulee esiin jos kyvyt riittävät.
Kerron tässä omista mielipiteistäni.
Suomen hallituksella kuin myös muillakin hallituksilla on vapaissa vaaleissa annettu valta päättää. Me kansalaiset olemme tuon hallitusvaltaa antaneet äänestämällä tai äänestämättä jättämisellä. Jättäminen toteutuu jos ”homma on pienestä kiinni” .
Jos liikennöitsijää lyödään turpiin ja asianomainen saa potkut, niin pysäytetään Suomen liikenne oitis ja heti.
Jatkan joskus taas kun olen hereillä
Missä keskustelut ja asiat?
12
293
Vastaukset
- antaa.olla
Miksi pitää tehdä uusi ketju, jossa nostetaan tuo toisen ketjun torailu aiheeksi ? Miksei voi vaan jättää omaan arvoonsa ? Ilmeisesti se vaan on niin, että eräiden kohdalla se tora on ihan normijuttu. Vuodesta toiseen ja ikäryhmästä toiseen.
- sattui.silmään
Ruune on Ruune, syntymästä asti, eikä tavat muutu. Tilastotieteilijän virkaa kai nyt hoitaa, ettei palsta pääse kuolemaan. Kuluttaa aikaansa ihan turhaan, kun ei mitään voi muuttaa politikoimalla ja uhoamalla.
Onhan joku joka rakastaa poliittista jauhamista, ainakin pari!
Enkä minä ole yksi heistä!
Voi näitä syrjäytettyjä, sellaisia he kai ovat kun ei muu kiinnosta.
- että-lopettaisi
Aloitus on tökerö.
Siinä väheksytään palstan muita kirjoittajia- Palstalla on useita ketjuja, joissa käsitellään varsinkin tätä ikäluokkaa koskevia asioita- niinniiin
Riidoissa on mukana vain muutama, tosin sitäkin suurieleisemmin ja ilmeisesti siitä nauttien . Harmi vaan, että ajankohtaisiin yhteisiin asioihin keskittyvät aloitukset ei tahdo vetää. Aika paljon on muutosta tullut, eikä parempaan suuntaan.
- Hallaahon.äänestäjä44
"Jos liikennöitsijää lyödään turpiin ja asianomainen saa potkut, niin pysäytetään Suomen liikenne oitis ja heti. Jatkan joskus taas kun olen hereillä. Tämä vain johtuu siitä että vähän koulujakäyneen SAK:laisen ja demarin turva on paljon suurempi kuin muiden ihmisten"
Jos Suomessa vaikka professori erotetaan lyötyään oppilasta niin Antti Rinne ei anna lausuntoja
oleellista on lyödäänkö demaria ja SAK-laista SAK:n vähäkoulutetut kenttätyöntekijät saavat massiivisen tuen mutta et saa, jos teet jotain oleellisen tärkeää
Yle kertoo että nyt meni juttu vaikeaksi tieteeksi tms.
Ruotsista kopioitu idea, siellä demarius on turvattu melkein perustuslaissa: Palmen aikana jokainen ammattiliiton LO jäsen kirjattiin suoraan sosdem-puoueen jäseneksi
PIRKKALAN HALOSLAISET AGITAATTORIT PALKITTIIN, esim. Arajärvi professuurilla
Arajärvi on sotkeutunut kommunistiseen agitaatioon ns. Pirkkalan monistekokeilussa, ja Halonen on nostanut hänet arvoon, nimittäin sotilasarvoon (Halonen ylensi aviomiehensä yliluutnantiksi. Tapaus on historiallinen ja ainutlaatuinen Suomen puolustusvoimissa)
Marxilainen Arajärvi agitoi kommunismia ja pelokas Arajärvi tunnusti kaiken poliisikuulustelussa https://www.aamulehti.fi/kulttuuri/tuore-kirja-pirkkalan-koululaisia-aivopestiin-kokeilulla-jonka-piti-olla-sosialismin-alkusoittoa-23631269/ Yksi heistä on Pentti Arajärvi, joka oli nuorena virkamiehenä junailemassa rahaa Pirkkalan opetusmenetelmäkokeilulle. - Arajärvi höynäsi määrärahoja muilta tutkimushankkeilta Pirkkalan kokeilulle. Pitää muistaa, että hän oli siihen aikaan hyvin lähellä kommunisteja. Arajärvi myös luki kaiken opetusmateriaalin ja hyväksyi sen täysin, tietää Leskinen. - Pääsin ensimmäisen lukemaan kaikki kuulustelupöytäkirjat. Arajärvi myöntää niissä kaiken
http://yle.fi/uutiset/peruskouluopetuksesta_piti_tulla_marxilaista__uutta_tietoa_kohutusta_pirkkalan_koulukokeilusta/8852894- raukkamaistajauhamista
Että heräsi poliitikko!
Joko olet saanut nimilistaa että pääsisit kansanedustajaksi?
Kuinka et enää omalla nimelläsi politikoi muualla kuin fb;ssä ja nimien keruussa eläkeläisten palstalla siellä?
Kyllä Sinut tunnetaan: kuten sanotaan sanoitaan uhujat tunnetaan, ei naamastaan! - äänestäjät-ratkaisee
Anteksi vain "Halahon- äänestäjä", koska en lue kirjoituiksiasi, enkä linkejäsi, joita olet suoltanut tänne alvariinsa meidän eläkeläisten mukamas luettavaksi, siis vaali prokandaa.
- missä_on_pihvi
äänestäjät-ratkaisee kirjoitti:
Anteksi vain "Halahon- äänestäjä", koska en lue kirjoituiksiasi, enkä linkejäsi, joita olet suoltanut tänne alvariinsa meidän eläkeläisten mukamas luettavaksi, siis vaali prokandaa.
Samat sanat! En minäkään noin pitkiä kirjoitelmia lue. Jos on asiaa, sanoo lyhyesti ja osuvasti.
- maltillinen
Sitä kuusta kuuleminen, jonka alla asut. Hallituksella on valta, mutta vastuu myös annetuista lupauksista. Ilman työläisiä tuskin olisi hallitusta vaan täydellinen kaaos, Hallitus on luvannut parantaa vähäosaisten elinehtoja, Miten niitä ehtoja parannetaan lisäämällä vähäosaisia tekemällä tyottömiä, joita käsketään juoksemaan almujen perässä.
- omituista_rynnimistä
Valta, joka valmistelee lakeja itsekin aikanaan hyväksymää perustuslakia vastaan, ei ansaitse kunnioitusta.
- oottelin.aikani
Aloittaja pyytää aina asiallisia viestejä.
Eipä ole vastaamassa, ei siis osaa keskustella! @Apuli,
tervetuloa keskustelemaan kanssamme jokamiehenoikeudesta tai jos aihe ei kiinnosta, niin onhan tälläkin sivulla hyvä asia-aiheita ja aloituksia useampiakin ja jos ei löydy sopivaa niin tee itse asiallinen aloitus koska tämä palsta ei tule yhtään sen paremmaksi tai huonoimmaksi kuin mitä me siitä teemme.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait253148Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso3793Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 68760Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani3710Mistä tietää, onko hän se oikea?
Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha35607Miten voitkin olla aina niin fiksu
...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä32601Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es20549- 41540
Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."
Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve3529- 40521