Missä keskustelut ja asiat?

Oli 57 viestiä. Paljon kehua ja toraa, asiaa tuskin tuskin siteeksi.

Tarkoituksena on kertoa kiinnostavista asioista, ei muista kirjoittajista. Oma erinomaisuus tulee esiin jos kyvyt riittävät.

Kerron tässä omista mielipiteistäni.

Suomen hallituksella kuin myös muillakin hallituksilla on vapaissa vaaleissa annettu valta päättää. Me kansalaiset olemme tuon hallitusvaltaa antaneet äänestämällä tai äänestämättä jättämisellä. Jättäminen toteutuu jos ”homma on pienestä kiinni” .

Jos liikennöitsijää lyödään turpiin ja asianomainen saa potkut, niin pysäytetään Suomen liikenne oitis ja heti.

Jatkan joskus taas kun olen hereillä

12

330

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • antaa.olla

      Miksi pitää tehdä uusi ketju, jossa nostetaan tuo toisen ketjun torailu aiheeksi ? Miksei voi vaan jättää omaan arvoonsa ? Ilmeisesti se vaan on niin, että eräiden kohdalla se tora on ihan normijuttu. Vuodesta toiseen ja ikäryhmästä toiseen.

      • sattui.silmään

        Ruune on Ruune, syntymästä asti, eikä tavat muutu. Tilastotieteilijän virkaa kai nyt hoitaa, ettei palsta pääse kuolemaan. Kuluttaa aikaansa ihan turhaan, kun ei mitään voi muuttaa politikoimalla ja uhoamalla.
        Onhan joku joka rakastaa poliittista jauhamista, ainakin pari!

        Enkä minä ole yksi heistä!
        Voi näitä syrjäytettyjä, sellaisia he kai ovat kun ei muu kiinnosta.


    • että-lopettaisi

      Aloitus on tökerö.
      Siinä väheksytään palstan muita kirjoittajia- Palstalla on useita ketjuja, joissa käsitellään varsinkin tätä ikäluokkaa koskevia asioita

      • niinniiin

        Riidoissa on mukana vain muutama, tosin sitäkin suurieleisemmin ja ilmeisesti siitä nauttien . Harmi vaan, että ajankohtaisiin yhteisiin asioihin keskittyvät aloitukset ei tahdo vetää. Aika paljon on muutosta tullut, eikä parempaan suuntaan.


    • Hallaahon.äänestäjä44

      "Jos liikennöitsijää lyödään turpiin ja asianomainen saa potkut, niin pysäytetään Suomen liikenne oitis ja heti. Jatkan joskus taas kun olen hereillä. Tämä vain johtuu siitä että vähän koulujakäyneen SAK:laisen ja demarin turva on paljon suurempi kuin muiden ihmisten"

      Jos Suomessa vaikka professori erotetaan lyötyään oppilasta niin Antti Rinne ei anna lausuntoja
      oleellista on lyödäänkö demaria ja SAK-laista SAK:n vähäkoulutetut kenttätyöntekijät saavat massiivisen tuen mutta et saa, jos teet jotain oleellisen tärkeää

      Yle kertoo että nyt meni juttu vaikeaksi tieteeksi tms.

      Ruotsista kopioitu idea, siellä demarius on turvattu melkein perustuslaissa: Palmen aikana jokainen ammattiliiton LO jäsen kirjattiin suoraan sosdem-puoueen jäseneksi

      PIRKKALAN HALOSLAISET AGITAATTORIT PALKITTIIN, esim. Arajärvi professuurilla

      Arajärvi on sotkeutunut kommunistiseen agitaatioon ns. Pirkkalan monistekokeilussa, ja Halonen on nostanut hänet arvoon, nimittäin sotilasarvoon (Halonen ylensi aviomiehensä yliluutnantiksi. Tapaus on historiallinen ja ainutlaatuinen Suomen puolustusvoimissa)

      Marxilainen Arajärvi agitoi kommunismia ja pelokas Arajärvi tunnusti kaiken poliisikuulustelussa https://www.aamulehti.fi/kulttuuri/tuore-kirja-pirkkalan-koululaisia-aivopestiin-kokeilulla-jonka-piti-olla-sosialismin-alkusoittoa-23631269/ Yksi heistä on Pentti Arajärvi, joka oli nuorena virkamiehenä junailemassa rahaa Pirkkalan opetusmenetelmäkokeilulle. - Arajärvi höynäsi määrärahoja muilta tutkimushankkeilta Pirkkalan kokeilulle. Pitää muistaa, että hän oli siihen aikaan hyvin lähellä kommunisteja. Arajärvi myös luki kaiken opetusmateriaalin ja hyväksyi sen täysin, tietää Leskinen. - Pääsin ensimmäisen lukemaan kaikki kuulustelupöytäkirjat. Arajärvi myöntää niissä kaiken

      http://yle.fi/uutiset/peruskouluopetuksesta_piti_tulla_marxilaista__uutta_tietoa_kohutusta_pirkkalan_koulukokeilusta/8852894

      • raukkamaistajauhamista

        Että heräsi poliitikko!

        Joko olet saanut nimilistaa että pääsisit kansanedustajaksi?

        Kuinka et enää omalla nimelläsi politikoi muualla kuin fb;ssä ja nimien keruussa eläkeläisten palstalla siellä?

        Kyllä Sinut tunnetaan: kuten sanotaan sanoitaan uhujat tunnetaan, ei naamastaan!


      • äänestäjät-ratkaisee

        Anteksi vain "Halahon- äänestäjä", koska en lue kirjoituiksiasi, enkä linkejäsi, joita olet suoltanut tänne alvariinsa meidän eläkeläisten mukamas luettavaksi, siis vaali prokandaa.


      • missä_on_pihvi
        äänestäjät-ratkaisee kirjoitti:

        Anteksi vain "Halahon- äänestäjä", koska en lue kirjoituiksiasi, enkä linkejäsi, joita olet suoltanut tänne alvariinsa meidän eläkeläisten mukamas luettavaksi, siis vaali prokandaa.

        Samat sanat! En minäkään noin pitkiä kirjoitelmia lue. Jos on asiaa, sanoo lyhyesti ja osuvasti.


    • maltillinen

      Sitä kuusta kuuleminen, jonka alla asut. Hallituksella on valta, mutta vastuu myös annetuista lupauksista. Ilman työläisiä tuskin olisi hallitusta vaan täydellinen kaaos, Hallitus on luvannut parantaa vähäosaisten elinehtoja, Miten niitä ehtoja parannetaan lisäämällä vähäosaisia tekemällä tyottömiä, joita käsketään juoksemaan almujen perässä.

    • omituista_rynnimistä

      Valta, joka valmistelee lakeja itsekin aikanaan hyväksymää perustuslakia vastaan, ei ansaitse kunnioitusta.

    • oottelin.aikani

      Aloittaja pyytää aina asiallisia viestejä.

      Eipä ole vastaamassa, ei siis osaa keskustella!

    • @Apuli,
      tervetuloa keskustelemaan kanssamme jokamiehenoikeudesta tai jos aihe ei kiinnosta, niin onhan tälläkin sivulla hyvä asia-aiheita ja aloituksia useampiakin ja jos ei löydy sopivaa niin tee itse asiallinen aloitus koska tämä palsta ei tule yhtään sen paremmaksi tai huonoimmaksi kuin mitä me siitä teemme.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      35
      1238
    2. Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?

      Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke
      Haapavesi
      58
      1015
    3. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      63
      943
    4. Sukunimesi eka kirjain?

      🤗
      Ikävä
      55
      888
    5. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      51
      771
    6. 65
      758
    7. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      81
      706
    8. Tönölän hukkaputki

      Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le
      Kuhmo
      38
      678
    9. Kerro vain.

      Lipsauta johtolanka...
      Ikävä
      82
      672
    10. Ei mitään käytöstä

      Ei Jumalauta. Videoidaan kun jollain hengenvaarallinen tilanne. Ja laitetaan nettiin. VITTU HÄPEÄ. Olisko kiva jos su
      Ähtäri
      30
      615
    Aihe