AirbusA320

einäkymää

Mallorca-Rovaniemi, koukkasi ja laskeutui aika nopeaa tahtia Lappeenrantaan, mikähän mättäää. moottoi(t) piti minusta outoa ääntä kun lensi kotkan paikkeilla, ei nähny kun pilvet alhaalla.

10

390

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Peter__T

      Niin. Millainen tapahtuma on ”loukkaus”.

      Ja mitä tarkoittaa nopeaa tahtia laskeutuminen? Poikkeuksellisen suurta pystynopeutta vai suurta kynnysnopeutta?

      Ja mitä outoa oli moottorien äänessä?

    • Peter__T

      Korjaan : ”Koukkaus”, ei ”loukkaus”.

      • lprkenttä

        Onko Peter_T:llä jonkunlainen "pätemisen tarve", varmaan hyvin ymmärsit aloittajan tekstin sisällön.


      • Peter__T
        lprkenttä kirjoitti:

        Onko Peter_T:llä jonkunlainen "pätemisen tarve", varmaan hyvin ymmärsit aloittajan tekstin sisällön.

        Sehän on selvä.
        Silkkaa pätemisen tarvettahan tämä.
        Tai tyhmyyttä.. ehkä ennemminkin sitä?
        Tai oikeastaan tietämättömyyttä.

        Jos en tiedä tai ymmärrä, saatan kysyä.
        Miksi esittämäni kysymys herättää nimimerkissä noin aggressiivissävyisen reaktion?


      • huom

        lääkkeet


    • EiKoukannut

      Kyllä sen koneen piti Lappeenrantaan lentää, ei pidä uskoa kaikkea mitä flightradar lentoreitistä väittää.

    • nähtyon

      Lappeenrannasta lensi aika matalalla ja hiljaisella vauhdilla poriin, ja vähän myöhemmin oli taas ilmassa ja lensi yli 10000m korkeudella kohti etelää, kyseessä on turkkilainen yhtiö.

      • tietoaontaasmulla

        Lentokorkeus oli ehkä hieman alle "normaalin" tuolle aika lyhyelle matkalle. Saattoi johtua vastatuulesta, minkä pystyy päättelemään muiden suunnilleen itä-länsi ja länsi-itä suuntaisten lentojen nopeuksista, länteen mentiin selvästi hitaammin kuin itään. Suuruusluokkaa 80-100km/h vastatuuli. Vauhti saattoi olla hiukan silti myös alakanttiin, säästeltiin ehkä löpöä, jos oltiin ajoissa helposti. MUTTA, varmasti ei ollut turkkilainen yhtiö, vaan espanjalainen on Evelop ja koneen tunnuskin oli EC-alkuinen eli Espanja.


    • paSka_populiStin_paluu

      Jättivät yhden räyhäävän perSun poliisin hoteisiin. Matka jatkui heti kun virkavalta oli vienyt peruSasiakkaansa saamaan kaappihoitoa.

    • tietoaontaasmulla

      Kuten jo sanottu, ei kannata luottaa FR24:ään sokeasti, ainakaan tuollaisissa charter-lennoissa, ottaa yleensä jonkin edellisen reitin tietoja, jos on samalla lennon numerolla lennetty. Koukkauksesta on vaikea sanoa, aika suoraan se Itämereltä päin tuli. Ja laskeutuminen matkalentopinnoilta alkoi jo Tallinnan tasalla, mikä ei ainakaan ole viime tipassa, päin vastoin aika kaukaa jo lähti alas eli tuskin oli vertical speed iso, eikä nuo playbackin lukemat toisin todistakaan. Tuskin se lentonopeus muutenkaan oli erikoinen, en tarkistanut sen paremmin. Ääniin en ota muuta kantaa kuin että tuskin oli mitään kummaa, kun pian matka jatkui siirtolentona Poriin ja sieltä eteenpäin etelän menevät turistit putkessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      93
      2168
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      45
      2122
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1855
    4. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      75
      1370
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      86
      1271
    6. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1151
    7. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1100
    8. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      57
      1043
    9. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      68
      959
    10. Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?

      Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.
      Luterilaisuus
      285
      910
    Aihe