Pitäiskö hankkia Chromebook

Market sharen mukaan USA:ssä sen osuus on jo 4.62% kaikista työpöytäjutuista.
Suomessa vasta hitusen yli 1%.
Ilmeisesti se on hyvä, jos Usalaiset siittä tykkää?
25286
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 25

Vanhimmat

Ruotsissakin+hurjaa+kasvua,+nyt+Chrome+OS+4.86%+siellä.

Äänestä

Norjassa+taas+linux+on+nousukiidossa,+nehän+on+niin+köyhiä+;DLinux+5.04%+Norjassa

Äänestä

  • En tiedä, Mutta mun w10:ssä ei ole wlani toiminut kuukausiin, Onneksi Ubuntussa toimii vakaasti ja nopeesti.

    Äänestä


  • Norjalaiset on yhtä nuukia kuin laihialaiset. Ulkomailla ollessaan ei tippiä heru. Kyllä hävetti ulkomaan työkomennuksella norjalaisten kanssa ravintolassa.

    Äänestä

  • Ovatnuukia kirjoitti:

    Norjalaiset on yhtä nuukia kuin laihialaiset. Ulkomailla ollessaan ei tippiä heru. Kyllä hävetti ulkomaan työkomennuksella norjalaisten kanssa ravintolassa.

    Norjassa ollaa herätty myös tietoturvaan!

    Äänestä

Kannattaa hankkia.

Äänestä
  • Mulla on ja tykkään chromebookista.

    Äänestä

  • Chromebook on kiva :D

    Äänestä

ChromeBook on muihin verrattuna vähän kuin jotain kiinan-skootteria vertaisi moottoripyörään. Kokeilin, en tykännyt.

Äänestä
  • windows se on se intian ihme joka ei edes käynisty

    Äänestä

  • Cromebook on kiva

    Äänestä

  • "Lähes kaikki Windowsit saastuneita" !!!!!!

    Ei tiedostojen katoamaminen ollut kuolinisku, mutta tää voi olla.
    Microsoftin Windows päivityspalvelin ollut saastunut jo pitkään, väittää nörtit.
    Että tuntematon kehittynyt haitake on levinnyt jokaiseen Windowsiin.
    Luumme sitä Windows vakoiluksi, vaihka se vakoilee ihan muolle!

    Tää nörttiuutisointi on harvoin ollut väärässä.
    Microsoft ei tällaista myönnä koskaan, mutta sen toimet voi antaa osviittaa ja nyt päivityspalvelin on kiinni.

    Äänestä

Miksi matkia jenkkiläisiä missään.

Äänestä
  • Miksi ei?
    Onko sulla asennevamma?
    Minä en tunne tuota kromipuukkia mutta voihan se olla hyväkin.

    Äänestä

USA:ssa sitä käytetään paljon kouluissa. Ei kai sitä kuvaan vapaaehtoisesti osta.

Äänestä
  • 5%+tarkoittaa+että+kyllä+sitä+ostaa+muutkin,+Mutta+koko+mailmassa+ei+kukaan+osta+W10S+laitteita,+Eikä+ne+kelvannut+edes+NYC+kouluille+jotka+käytti+lahjoituskoneita+MS:ltä+vajaat+3+kk.++Syy+olis+sasstuminen,+laiteet+oli+Surfface+koneita.Pixelbookit+mennyt+kuin+kuumille+kiville,+Niitä+tuotu+tänne+jenkeistä+ja+tilattu+Britanniasta+ja+se+on+ihan+eri+laatuluokan+laite+kuin+Microsohtin+surfaset+tai+Applen+iPad+pro:t.Mutta+Chromebookit+on+kokemassa+ison+muutoksen+joka+tulee+vanhoihinkin.Ne+kasvaa+ulos+pilvestähttps://www.tivi.fi/Kaikki_uutiset/googlelta-odotetaan-chrome-os-uutuutta-rinnalle-mahtuu-myos-windows-10-6744074

    Äänestä

  • Taastätä kirjoitti:

    5%+tarkoittaa+että+kyllä+sitä+ostaa+muutkin,+Mutta+koko+mailmassa+ei+kukaan+osta+W10S+laitteita,+Eikä+ne+kelvannut+edes+NYC+kouluille+jotka+käytti+lahjoituskoneita+MS:ltä+vajaat+3+kk.++Syy+olis+sasstuminen,+laiteet+oli+Surfface+koneita.Pixelbookit+mennyt+kuin+kuumille+kiville,+Niitä+tuotu+tänne+jenkeistä+ja+tilattu+Britanniasta+ja+se+on+ihan+eri+laatuluokan+laite+kuin+Microsohtin+surfaset+tai+Applen+iPad+pro:t.Mutta+Chromebookit+on+kokemassa+ison+muutoksen+joka+tulee+vanhoihinkin.Ne+kasvaa+ulos+pilvestähttps://www.tivi.fi/Kaikki_uutiset/googlelta-odotetaan-chrome-os-uutuutta-rinnalle-mahtuu-myos-windows-10-6744074

    USA:ssa on 3.4 pc laittetta per henkilö keskimäärin, yksi mailman suurimpia määriä.
    Tarkoitaa että sillä on yli miljardi aktiivista PC laitetta.
    Tarkoitaa että sielä on Chromebookeja enemmän kuin Suomessa kaikkia tietokoneita,

    Äänestä

  • muistutussuhtelisuuhteel kirjoitti:

    USA:ssa on 3.4 pc laittetta per henkilö keskimäärin, yksi mailman suurimpia määriä.
    Tarkoitaa että sillä on yli miljardi aktiivista PC laitetta.
    Tarkoitaa että sielä on Chromebookeja enemmän kuin Suomessa kaikkia tietokoneita,

    Tilastoista vielä että oletettavasti jos uskotaan tilastoihin on Vatikaani se korkeimman luvun omaava.
    Mutta Aasian suhteen on syytä epäillä jopa marketshare lukuja. koska indikaattorit on länsimaisilla sivuilla.

    Äänestä

En ole edes harkinnut.

Äänestä
  • Järki käteen ja ostoksille

    Äänestä

  • buahhhahahahhhhaaaa kirjoitti:

    Järki käteen ja ostoksille

    Ei tulis mieleenikään.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


OliskoaikaJo kirjoitti:

Market sharen mukaan USA:ssä sen osuus on jo 4.62% kaikista työpöytäjutuista.
Suomessa vasta hitusen yli 1%.
Ilmeisesti se on hyvä, jos Usalaiset siittä tykkää?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu