Omistat yksin hulppean loma-asunnon ja käytät sitä 4 viikkoa vuodessa ja 48 viikkoa se on lämmöllä ja huollolla tyhjästä. Hölmöyden huippu. Ehkä voit vuokrata tästä Airiston Helmi muutamia viikkoja silloin tällöin, mutta sillä voit maksaa vain murusia kuluista. Hyvä esimerkki siis tämä nyt pinnalla oleva Airiston Helmi Oy joka on käytännössä ollut tyhjillään ja aiheuttanut vain kuluja venäläisomistajille. Vastaavasti Holiday Club Airisto, joka on ihan naapurissa yht kauniilla paikalla, on mukavalla yli 65 % käyttöasteella täytetty. Kyllä luxus asunnoissa viikko-osake omistuspohja voittaa aina luxus täysomistajuuden. Se mitä Holiday Club Airostolla ei ole on helikoperikenttä, muutoin samaa tasoa.
Miten typerää onkaan omistaa itse loma-asunto 100%
6
333
Vastaukset
- TosiOn
Lomaosake – eli jaettu lomaomistus – tarkoittaa, että ostat tietyn jakson, tavallisesti yhden tai useamman viikon, jostain lomakeskuksesta. Lomaosake on taloudellinen vaihtoehto loma-asunnon omistukselle henkilöille, jotka haluaisivat kakkosasunnon rakastamastaan kohteesta, mutta joille kokonaisomistus voi olla liian kallis – tai jotka eivät ehkä halua kokonaan sitoutua taloudellisesti kakkoskodin ostamiseen.
Tyypillisesti lomakeskukset tarjoavat yhden viikon omistus- ja lomanvietto-oikeutta ja mahdollisuuden ostaa lisäviikkoja samasta tai toisesta saman kiinteistöyhtiön omistamasta lomakeskuksesta. Fractional ownership -osaomistuskiinteistöt ja kohdeklubit tavallisesti tarjoavat pidemmän jakson, usean viikon pituista omistusta – monesti korkealuokkaisissa kiinteistöissä, jotka sijaitsevat parhailla paikoilla.- kertamaksu
Niinpä, mutta kun useimmilla on suurinpiirtein samt lomaviikot toiveena. Miten juhlapyhät osuvat omalle kohalle. Siinäpä vietät joulun kerrostalokämpässäsi, kun "vuoro" on joskus vuonna 2030. Kyllä niitä ns.rakastettuja paikkoja riittää jopa ilman ennakkovarailujakin.
- Titanic
Kuten keskustelun aloittaja kirjoitti, miten typerää nykymaailamssa on omistaa loma-asunto yksin, joka on valtaosin tyhjillään. Kysymys ei ole rahasta, kenellä on varaa ja kenellä ei. Kysymys on idiotismista tai viisaudesta. Hukkakäyttö eli tyhjillään olo tuottaa paljon turhia hiilipäästöjä. Jakamistalous on tulevaisuutta jolla saadaan hukkakäyttö ja hukkapäästöt minimiin. Luulis sen insinöörikansa suomi ymmärtävän hyvin. Veikkaisin että autoilua, vapaa-ajan asutoja, lentämistä ja esim lihansyöntiä tullaan verottamaan tulevaisuudessa kuten nykyään verotetaan tupakkatuotteita ja alkoholia. Kannatan tätä ja äänestän tätä ajavia poliitikkoja tulevaisuudessa. Halvat paketimatkat esim Kanarialle, Espanja Kreikka ovat edesvastuuttomia ja oksettavia. Mennään vain grillaan itteä ja syömään brasilialaista lihaa tavernaan, lihaa jota on kasvatettu viidakosta raivatuilla laitumilla ja syötette soijalla joka on myös viljelty raivatussa viidakossa. Milloin te ihmiset oikesti heräätte tähän ilmastonmuutokseen ja niihin faktoihin mikä sen aiheuttaa? Tämä titanic on jo hyvällä matkalla ja yläkerrassa soitto soi ja on niin mukavaa, alakerrassa vain odotetaan päivää seuraavaa. Viikko-osakkeet ovat osa tulevaisuutta, vastuullista matkailua pienellä hiilijalanjäljellä. Jos ei muutosta tule on edessä perikato. Sitä maailmaako haluatte lapsillenne ja lapsenlapsillenne?
- TulevaisuusYhdessä
Tahtoisin jakaa jotain, ihan mitä tahansa kanssasi, mitä tarjolla?
- puniikki
terve tulevaisuus yhdessä. hei! jos et käytä jo julkista liikennettä voit jakaa ajatukseni ensi maanantaina ja jättää autosi kotiin ja hypäämälla bussiin. Se on jakamistaloutta, Menemällä bussilla töihin ei tarkoita että olet köyhä vaan ympäristötietoinen. Voimme jakaa myös näitä viikko-osakkeita.Rohkesti vain ostaksille.
- Miksiei12
Kaikista tärkein asia on, että käytät luotettavaa kiinteistönvälitystoimistoa, joka on ammattilainen Nääsvillen asuntoasioissa ja että voit asioida omalla kielelläsi. Kotimaassakaan asuntokauppoja ei tehdä taksikuljettajan, tarjoilijan tai rantapojan kanssa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt333174Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.441589Kun kohtaat jotain ainutlaatuista
ja upeaa, johon rakastut ehkä ensimmäistä kertaa ihan tosissaan. Sitten sähläät kaiken omien epävarmuuksien vuoksi. Eikö19991Mua ahdistaa
Tämä juttu. Miksi nainen torjuit minut vaikka kiinnostuksen merkkejä oli? Eihän tämän jutun olisi tarvinut johtaa sen pi32979- 59943
Ei tämä enää tervettä oo
Sydän pamppaillen oon jo tunnin meinannu laittaa sulle viestiä... Sormi tärisee lähetä kuvakkeen kohdalla.22938Tuli vain mieleen
että etkös sä yritäkin muiden miehiä? Se sun tuttava kertoi. En arvosta tuollaista naista, ihmekös kun oot sinkku. m -37850Perämoottoreiden huolto melkoisen kallista
Minulla on tuollainen keskikokoinen perämoottori ja yleistä merkkiä. Kyselin sille keväthuoltoa paikallisista liikkeistä36813Tanskademarit: ilman risusavottaa ei rahaa!
Näin persuna on pakko ihailla noita Tanskan demareita. Tanskalaisessa sosiaalidemokratiassa ei työtön saa rahaa ellei os173793- 48709