Lueskelin sunnuntain Forssan lehteä. Koko lautakunnalle on esitetty epäluottamusta, mutta silti kaikki sen jäsenet voisivat toimia uudessa. Hohhhhoijaaaa!
Humppila lautakunta
26
475
Vastaukset
- Voivoivoi
Humppilan teknisen lautakunnan luottamuspulaan on saatu selvyys – Muistio pysyy kuitenkin toistaiseksi julkisuudelta piilossa. Hirween salaista, ai että jänskättää.
- Epätietoinenn
Onko Humppilassa lainkaan hiekkalaatikkoa lapsille?
- Sokkiinmennyt
En tajua: miksei eroa vaan voi myöntää jos ltk sitä yksimielisesti anoo. Kuka osaa vastata?
- Hohohehehehee
Hehe ja suurin osa valitaan takaisin samaan lautakuntaan?
- Kaukaaviisas
Mistäs niin päättelet?
- kukakäski
Paikallinen tapa.
- luottamuspula
Kuntalaiset esittää väliaikaiselle lautakunnalle epäluottamusta jos lainvastaisuuksia todellisuudessa ei löydy. Ja eihän niitä löydy kun tekninen lautakunta on toiminut asiallisesti koko toimikauden. Lukekaa pöytäkirjoista. Ei edes äänestyksiä ole ollut.
- Keksimälläeiparane
Eri ryhmiltä ja henkilöiltä on esitetty luottamuspula koskien väliaikaisen toimikunnan toimintaa.
- totuuseipalatulessakaan
Porukalla erottavat eri mieltä olevan
- Eipalaei
Miten niin erottavat? Edelleen: lautakunta pyysi yksimielisesti eroa. Kuka siis oli eri mieltä?
- Niiiiih
Varmaankin se kuka ei tajunnut tehdä vastaehdotusta? Jos kaikki on kunnossa, miksei epäluottamuksen syytä julkisteta?
- leipalaei
Eipalaei kirjoitti:
Miten niin erottavat? Edelleen: lautakunta pyysi yksimielisesti eroa. Kuka siis oli eri mieltä?
Hallituksen jäsen ilmoitti lautakunnan kokouksessa: "Eri ryhmiltä ja henkilöiltä on esitetty luottamuspula koskien teknisen lautakunnan toimintaa" Luottamuspula tuli pöytäkirjan mukaan lautakunnan ulkopuolelta.
Lukekaa pöytäkirja! Siellä selvästi sanottu, eikä niistä löydy minkäälaisia lainvastaisuuksia jotka antaisi aihetta "luottamuspulaan"
Kuka on tuon prosessin takana?? - Noki
Mä veikkaan vahvasti ulkoavaruuden olentoja. Nyt sit pientä rajaa tohon mielikuvituksen laukkaan.
- höpöjäliikkeellä
Noki kirjoitti:
Mä veikkaan vahvasti ulkoavaruuden olentoja. Nyt sit pientä rajaa tohon mielikuvituksen laukkaan.
Lue Teknisen lautakunnan pöytäkirjasta. Selkeä viesti ja...
- exäänestäjä
höpöjäliikkeellä kirjoitti:
Lue Teknisen lautakunnan pöytäkirjasta. Selkeä viesti ja...
Juonia touhua valtuutetuilta. Tuolla pilkataan demokraattista päätöksentekoa rankasti.
Humppilassa ei kannata äänestää kuntavaaleissa. Kunnantalolla päätetään kuitenkin toisin
- Sillaiso
Taisi olla tarkoitus saada yksi jäsen pois lautakunnasta, päätteli hän forssan lehdestä tänään.
- Häpeäisivätedes
Heikot on itsetunnot paikallisilla valtuutetuilla jos ei normaalia keskustelua lautakunnassa kestä. Kunnalliseen demokratiaan kuuluu erilaiset mielipiteet. Tässä on nyt jotain muuta takana.
- Nokinenä
Höpö höpö. Varmasti voi olla erilaisia mielipiteitä, mutta kai käytöksen silti pitäisi olla asiallista ja kohteliasta. Lehtijutusta tulee väkisinkin käsitys, ette sitä se todellakaan ei ole ollut. Aikuiset ihmiset eivät osaa käyttäytyä. Voi myötähäpeä.
- humppilassapäätöksenteko
Nokinenä kirjoitti:
Höpö höpö. Varmasti voi olla erilaisia mielipiteitä, mutta kai käytöksen silti pitäisi olla asiallista ja kohteliasta. Lehtijutusta tulee väkisinkin käsitys, ette sitä se todellakaan ei ole ollut. Aikuiset ihmiset eivät osaa käyttäytyä. Voi myötähäpeä.
Oikeassa olet! Lautakunnan jäsenet yksimielisesti ilmoittaa riidoista lautakunnassa eroa selvittävälle lautakunnalle ja pyytää eroa. Silti hinkuuvat kaikki riitelijät takaisin lautakuntaan riitelemään. Ja valittiinhan ne käsikirjoituksen mukaan.
Kirjauttaavat eronpyyntökokouksessaan pöytäkirjaan : "Eri ryhmiltä ja henkilöiltä on esitetty luottamuspula koskien teknisen lautakunnan toimintaa" eli pyyntö eroamisesta tullut juoksun mukana muualta kuin lautakunnan sisältä. Kuka tätä ohjasi?
Ei näytä korrektilta toiminnalta. Lapsellista kiukuttelua. Todella noloa jopa ulkopuolisellekkin seurata
- Niiiiih
Onneksi löytyi (ullatus) luottamus omaan tekemiseen suurimmalta osalta lautakunnan jäseniltä kuitenkin.
- kuntalainennaapurista
Teillä on erikoisia ongelmia. Talous taitaa olla kunnossa kuin tuollaisia ehditte tuumata?
- Niiiiih
Talous on vahva, rahaa putoilee taskuista, taloja rakennellaan, velatkin on saatavia...
- ainavoinäin
Myös velkaa voi ottaa aina lisää ja veroja nostaa kun ei ole huolta huomisesta. Kaverille lisää lisiä, sopimaattomat savustaa pois.
- helppoa
ainavoinäin kirjoitti:
Myös velkaa voi ottaa aina lisää ja veroja nostaa kun ei ole huolta huomisesta. Kaverille lisää lisiä, sopimaattomat savustaa pois.
Oma palkan turvaa kaverit
- vihdoinkin
Tavoite saavutettu.
- määää
Lammaslauma
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
En minä kyllä enää odota sinua
Olet siellä sen harmaan kanssa. Niin, annoit minun nähdä lämpimät tunteesi siitä huolimatta. Se merkitsi kyllä paljon. O492368Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on522151Joka kolmas työtön on työkyvytön
Viime vuonna työnhakuvelvoitteen ulkopuolella oli noin kolmannes työttömistä työnhakijoista. Huhheijaa, mihin suomalais2051666Jos joku luulee että kaikki käy
Sanon vain tämän. Minun kanssani ei neuvotella. Minun kanssani eletään tasavertaisesti. Jos se on liikaa, niin ovi rinn681630- 241573
- 181439
Sakin hivutus - ilmiö
Miten tuollainen tuollainen ilmiö kuin ”sakin hivutus” syntyy? Mitä syitä ilmiön syntymiseen tarvitaan? Onko sakissa jok861394Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s81379Julkinen saunatilanne Haapavedellä, tämä on täyttä paskaa!
Eilen Haapaveden uimahallin saunassa koettu tilanne oli täysin käsittämätöntä ja helvetin järkyttävää. Ladyboy harjoitti191284Ei ole rohkeutta tulla jututtamaan
Voidaan me nähdä ja tervehtiä, sitäkin harvoin, mutta iso kynnys on edes mennä lähelle ja kysyä kuulumisia. Ymmärrät var81281