Minä en ymmärää sanontaa että riita puhdistaa ilmaa. Mitä ilmaa se puhdistaa jos kumpikin huutta kurkkusuorana toisilleen. Mitä on riita. Onko se sanallista tappelemista ilkein sanoin vai onko se vain että ollaan erimieltä asiasta.
Mielestäni riidalla tarkoitetaan että asianosaiset huutaa- ja sanoo ilkeitä asioita toisilleen. Ja se ei puhdista ilmaa millään lailla.
Tokihan ihmiset ovat eri mieltä, mutta niistä voi keskustella ihan ilman riitoja. Mitä mieltä te olette. Meillä on yli 40v yhteinen taival eikä kertaakaan ole tarvinnut huutaa toisilleen. Jos olemme olleet eri mieltä jostakin asiasta olemme sen keskustelemalla käyneet läpi ja tehneet päätöksen joka on miellyttänyt kumpaakin.
Kunnioitus
7
435
Vastaukset
- eiriitelyä
Riitely on vähä-älyisten tapa purkaa pahaa oloa.
Ketkään täydellä järjellä varustettu eivät "riitele" tuodakseen mielipiteensä esiin. He osaavat verbalisoida ajatuksensa rakentavalla tavalla, muita halventamatta tai loukkaamatta.
Jotka eivät tuota taidelajia osaa, heidän on parempi pitää suunsa kiinni ja opetella. Siten he parantavat omaa ja muiden oloa.
Taidelajin opittua on aika alkaa keskustella asioista joissa mielipiteet eroavat. - 7470
Kodin malli ei tarttunut. Lapsuuteni kodissa vanhampani riitelivät päivittäin ja tappelivat satunnaisesti. Enkä liioittele!
Sättiminen meni henkilökohtaisuuksiin ja myös taannehtiviin tapahtumiin. Kummankin sukulaiset saivat omat annoksensa vihanpidosta.
Vuodenaikaan katsomatta harrastimme joskus vauhdikasta ulkoilua starttivälineenä puukko.
Sain sellaisen kammon, että nuo kokemukset ovat saattaneet alitajuisesti ohjata puolison valintaa.
Joka tapauksessa näiden 50:n vuoden aikana en ole kertaakaan tuhtenut tarvetta mennä henkilöön kohdistuvaan solvaamiseen enkä ole itse ollut sellaisen kohteena.
Lienee sattumaa sekin, että minulle tärkeät asiat eivät ole sitä vaimolleni ja myös päin vastoin.
Jo ennen avioitumista ilmeni huomaamatta, ilman tietoista analysointia, että tietyt periaatteet ovat samoja. Suhde rahan käyttöön ja niukkuuden sietämiseen. Lasten kasvatuksen periaatteet ( todellakin ). Kiinnostus urheiluun ja matkusteluun vaikka silloin ei voinut kuvitellakaan tulevaisuuden mahdollisuuksia.
Ehdoton luottamus kumppaniin. Molempien täsmällisyys sovituisa asioissa ja ajoissa. Jne.
Ei ole tarvinnut riidellä ja hyvin harvoin kinatakaan. En edes muista milloin viimeeksi. Kyllä riitely voi siinä mielessä putsata ilmaa, että jos jompi kumpi osapuolista on sellainen, että nielee liiton epäkohtia, koska ei halua aiheuttaa pahaa mieltä, ja pilata tunnelmaa, saattaa tuoda esiin nuo epäkohdat riidan hetkellä.
- eiriitelya
Liiton epäkohtia ei tarvitse niellä! Ne on opittava tuomaan esille tavalla joka ei loukkaa toista!
On tuhat ja yksi tapaa esittää sama asia. Miksi se pitäisi töksäyttää vihamielisen ilkeästi? Kun ilkeys on tullut suusta ulos, sitä ei saa enää takaisin.
Tuo ilkeys ei jää toiselta huomaamatta, liian usein se piintyy alitajuntaan.
Hyvä liitto alkaa rappeutua täysin tarpeettomasti. Mieltä painavat asiat kun olisi voinut ilmaista niin paljon paremmin! - NäinMeilläkinTehdään
eiriitelya kirjoitti:
Liiton epäkohtia ei tarvitse niellä! Ne on opittava tuomaan esille tavalla joka ei loukkaa toista!
On tuhat ja yksi tapaa esittää sama asia. Miksi se pitäisi töksäyttää vihamielisen ilkeästi? Kun ilkeys on tullut suusta ulos, sitä ei saa enää takaisin.
Tuo ilkeys ei jää toiselta huomaamatta, liian usein se piintyy alitajuntaan.
Hyvä liitto alkaa rappeutua täysin tarpeettomasti. Mieltä painavat asiat kun olisi voinut ilmaista niin paljon paremmin!Eihän riitely tarkoita läheskään aina sitä että puhutaan toiselle ilkeästi tai loukataan. Olen minäkin vaimoni kanssa riidellyt monta kertaa mutta koskaan ei olla loukattu toisiamme tai puhuttu toisesta rumasti.
eiriitelya kirjoitti:
Liiton epäkohtia ei tarvitse niellä! Ne on opittava tuomaan esille tavalla joka ei loukkaa toista!
On tuhat ja yksi tapaa esittää sama asia. Miksi se pitäisi töksäyttää vihamielisen ilkeästi? Kun ilkeys on tullut suusta ulos, sitä ei saa enää takaisin.
Tuo ilkeys ei jää toiselta huomaamatta, liian usein se piintyy alitajuntaan.
Hyvä liitto alkaa rappeutua täysin tarpeettomasti. Mieltä painavat asiat kun olisi voinut ilmaista niin paljon paremmin!Niin, jos eläisimme täydellisessä maailmassa, ei epäkohtia edes olisi. Koska me ihmiset kuitenkin olemme epätäydellisiä, voi tulla tilanne, jossa riidan voi sanoa puhdistavan ilmaa, koska saa sanottua mikä vaivaa.
- Pointti
Se täytyy vain osata.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its4139112Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.1893710- 202173
- 861367
- 271125
Sylikkäin.
Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta661122- 751100
Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!
"Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss791095- 1081084
- 551053