Miten mahtaisi onnistua jos liseituulettimen poistoilmaputki menisi suoraan seinästä läpi ja siitä eristettyä putkea päätyräystään läpi katolle?
Haluaisin välttää yläkerrassa näkyvää koteloa.
Liesituulettimen putki ulkona+
6
436
Vastaukset 6
- luu.lisin
Eiköhän se putki pahemmalta näytä julkisivussa kuin kotelo jossain yläkerran nurkassa?
- 534543
Ei se ulkopuoli niin paljon kiinosta kuin huoneen sisustettavuus.
Oliko tietoa?
- liesikupu
miksi turhaan viedä liesituulettimen poistohormia ulkoseinää pitkin räystäälle ja vesikaton päälle?
laitat siihen kanavan päähän vain sellaisen supistuksen että virtauksen nopeus (vaakasuoraan ulos) on riittävän suuri, ja jätät sen kanavanpätkän rakentamisen siihen seinäreikään. perhospelti kuitenkin sisäpuolelle liesikuvun yläpuolelle, ettei ulkoilma virtaa sisälle silloin kun tuuletin ei ole toiminnassa - onnistuu_näin
"Miten mahtaisi onnistua"
Se onnistuu siten, että ensin teet seinään putken mentävän aukon. Sitten teet räystääsen putken mentävän aukon. Sitten vedät putken seinästä läpi ja räystäästä läpi, kiinnität putken seinään sopivilla kannakkeilla ja tiivistät tietysti läpiviennit ja eristät putken oikeaoppisesti. Ja helvetin hieno tuli. Oliko muuta kysyttävää? - 534543
En tarkoittanut teknistä toteutusta vaan käytännön toimintaa. Pahoittelen epämääräisesti kirjoitusta :-)
Kun putki on ulkona, usean metrin matkalta, kaikki höyry varmasti tiivistyy sen sisäpintaa talvella ja jäätyy. Meneekö putki tukkoon? siinäpä kysymys.
Ilmeiseti putken alapäässä pitäisi olla veden valumisreikä jottei sulava jää tai kondesoituva höyry valu sisälle takaisin. Valumisvesi sitten taas .. voisi valua jopa seinälle tuulesta riippuen. Vesi olisi varmaan jossain määrin likaista (rasvaa tms.) .
Tämä siis vain spekulaatiota ja siksi utelenkin miten mahtaisi onnistua? - kohtuullisen_näyttävä
Eihän tuo mikään maailman temppu ole. Taitaa olla tässä maassa muutama tuhat pientä kerrostalon kivijalassa sijaitsevaa ravintolaa, joiden keittiöstä on vedetty poistokanava ulkoseinällä talon katolle.
Ammattikeittiöiden poistokanavissa rasvapalo on ihan varteenotettava riski, joten näissä vaaditaan tuhti paloeristys kanavan ulkopinnalle ja se riittää hoitamaan siinä sivussa lämmöneristyksenkin tarpeet. Pientaloille ei näin äkkipäätä tule mieleen muuta speksiä kuin EI30 ullakkotilan puolella - ehkäpä sama piisaisi myös ulkoseinälle asennettavaan kanavaan. Tosin lämmöneristyksen kannalta pelkkä EI30 villa on riittämätön (em .vaatimuksen täyttää jo noin 50 mm paksuinen eriste), joten se päälle pitäisi vielä kietaista 50 mm lämmöneriste ja koko taideteoksen päälle pellitys, minkä jälkeen kyseessä on jo kohtuullisen näyttävä koriste (Ø125 mm kanava 100 mm villaa ja pelti päällä = n. Ø33 cm ulkomitta. Painoakin tulee, joten tälle saa suunnitella ihan kunnon kiinnitykset.
Kondenssivedet saanee järkevimmin hoidettua tekemällä liitoksen pystynousuun T-haralla (siis keittiöstä seinän läpi tuleva kanava sivuhaaraan), joka alapäähän tulppa/kartio, minkä pohjassa pn pieni vedenpoistoreikä tästä reiästä letku eristeen läpi pihalle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 392361
- 47813
- 59804
Kuuleppas
ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää223647Naurettavia provoja ja lavastuksia täällä
Saa olla aika harhainen jos uskoo juttuja täällä faktoina 😆😆😆 ihmiset matkii toisia jne81587T.h tuomio
Onko tämä lainvoimainen vai onko tästä valitettu? Mitenhän on mennyt linnassa joko pehmennyt pää täysin7569- 47548
- 62532
Pientä pintaremonttia
Mistä löytää kirves sähkö putkimiestä tai lasin asentajaa rässä hyrynsalmen pitäjässä, kun eiole puhelinluetteloa eikä k16524- 42520