Hei kertokaa kokeneet!
olen epäonnistunut raha- asioissa ja sain ensimmäisen haasteen käräjiltä velka-asiassa, johon lähetin vastauskirjeen...lisää tulossa
kysymykseni kuuluu: miten tämän vuoden veronpalautukset; saanko pitää ne vai ehtiikö ulosotomies ne viedä, vai voinko asiasta neuvotella; maksaisin pois pari pikavippiä ja pitäisin joulurahaa....
velat menossa ulosottoon
3
186
Vastaukset 3
- kannattaako
Ulosottoon pitää olla lupa, siis viranomaispäätös, jolloin ulosottoperuste on olemassa. Ulosottoperuste voi olla muukin kuin tuomioistuimen ratkaisu erityisesti, jos siihen on lakimääräinen peruste (esim. sakko, vakuutusmaksu jne.). Ulosottotoimenpiteisiin voidaan ryhtyä käräjäoikeuden päätöksen nojalla, vaikka ratkaisusta olisikin valitettu, mutta ulosottotoimenpiteitä ei yleensä saateta loppuun, ennen kuin tuomioistuimen päätös on lainvoimainen.
Jos velkasi on riidaton summaarinen asia, ratkaisu voi tulla nopeastikin.
Jos viranomaispäätös on olemassa ennen veronpalautuksia (tänä vuonna joulukuun 11.), ulosmittaukset voi suorittaa. Jos haluat kuitenkin valittaa, saat pitkitettyä asiaa, vaikka juttusi olisikin näennäisen selvä tapaus. Tästä viivyttelystä eli valittamisesta sinulle saattaa kuitenkin tulla lisäkuluja. - Goblue
Viisainta tehdä aina kaikista , niin tuloista kuin tehdyistä kaupoissakin paperit. Jos on jätetty paperit tekemättä, asioita on vaikea todistaa. Tämän opin jo lapsena vanhemmiltani, sillä jopa läheisten sukulaisten suhteet voivat olla vaikeat.
- Anonyymi
Jos ulosotto on päätetty, menee verottajalta tieto veronpalautuksesta voudille joka ulosmittaa sen. Asiasta ei voi neuvotella ja et tule saamaan veronpalautuksesta kuin kuitin voudilta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1011643
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä391185Kattoikkuna puuttui - vai puuttuiko sittenkään?
Tönölään ei saatu mökkejä, kun kattoikkunasta oli pula. Näyttää konkurssihakemus tulleen kuitenkin 31.8., joten kattoikk23960Petteri A-studiossa: "Ihmiset ovat alkaneet saada töitä" ..mitä vitt..
Missä todellisuudessa toi Orpo oikein elää, Suomen työttömyys 2000-luvun ja EU/OECD-maiden korkein tuplat niiden keskita170796Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.13750Nythän todellisuus on kuitenkin se
että miehen täytyy tehdä miehen työ. Olla mies. Naisen täytyy tehdä naisen työ. Olla nainen. Voimme puhua pehmeitä ja200695- 46689
Kuka oli kuskina
Volvo suistunut päin koivua torin laidalla? Oliko vauhtia liikaa vai sairaskohtaus vai humala?13657- 33590
Mies sun käytös satutti...
Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.39588