Teinköhän virheen kun menin ostamaan Sonyn KD32DX51E:n? Nyt en jostain syystä saa näkymään kuin ylen kanavat diginä? Mikä asetus on persiillään? Asun haja-asutusalueella, kolmonen ja nelonen ovat näkyneet hyvin aiemminkin. Onko kys.laitteessa lainkaan kortinlukijaa vai onko mua huijattu todenteolla? nimim."purkaakko kauppa"?
Teinköhän virheen kun ostin Sonyn digi-tv:n
Make
62678
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Olisit vaan ottanut tuon Finluxin.
TV on siis integroitu digiTV. Nyt vaan pitäisi tietää näkyykö sillä alueella se kanavanippu, jossa ovat kyseiset puuttuvat kanavat. Koko maahan pitäisi tulla digiasemien kattavuus, mutta se ei liene vielä täydellinen.
Muuten näkyyhän sillä kuitenkin kaikki analogiset kanavat koska virittimen alue pitäisi kattaa kaikki VHF- ja UHF -kanavat olkoon analogi- tai digi.
Kannattaa yleensä tiedustella ominaisuuksia jo myyjältä onko yleensä kortinlukijoita digitelkkareissa.
Tässä vastaavia laitteita.
http://www.finlux.com/suomi/sivu.cfm?id=53
No teit todellakin! Sonyt on ihan romuja. Olet maanpetturi, kun et ostanut Finluxia. Rukoile anteeksiantoa.
No jos Ylen kanavat eli A-nippu näkyy, niin pitäis B-nipunkin näkyä kolmosineen ja nelosineen.
Vika on varmaankin antennissa.
Luuletko että jotain Sonya kiinnostaa suomen pienet markkinat.... hah
Päivityksiä ym saa varmasti... hah
Finluxin ja juuri tuollaisen Sonyn omistajana voin kertoa että et tehnyt huonoa kauppaa.
Itselläni Finlux ei toimi hajaasutusalueella, mutta Sony toimii. Ja on siellä kortinlukija. Mutta täytyy osata käyttää ruuvimeisseliä. Siellä on päällä suojamuovi jonka poistaminen helpottaa lukijaa.