koiran kuolema ahdistaa

kamalaikävä

Meidän 13 vuotias koira kuoli eilen ja haudattiin se meidän pihalle. Mulla on pakonomanen tarve nostaa hänet haudasta ylös. Mun mielessä pyörii kaikennäkösiä ajatuksia, että vaikka koira lopetettiin eläinlääkärissä, hän ei olisikaan kuollut vaan pelkästään nukutettuna haudassa. Ootteko kokenu samoja juttuja? kamala tunne ja tuntuu, että en tuu ikinä pääsemään yli tästä.

7

470

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Armoa

      Kyllä ne lääkärit kuuntelee sydämen, että on varmasti kuollut. Irti päästäminen on se, mitä on opeteltava tässä elämässä. Koirasi on ollut jo vanha, sillä on oikeus vanheta ja oikeus kuolla. Et ole pettänyt sen luottamusta, vaikka se olisi nukutettu ikiuneen. Se on se vastuu, mikä tulee omistajuuden myötä.

    • Sirkku.HT

      Minulla on samantapainen kokemus. Löysin lemmikkikärpäseni ikkunalaudalta makaamassa selällään. Hän vaikutti elottomalta, mutta mielessäni pyörii ajatus, että jos hän ei olekaan kuollut, vaan syntynyt. Itse asiassa, kun asiaa alkaa miettimään, kuolemassa kulminoituu elämän kaksinaisuus, yin ja yang, elämän perustavimmassa seikassa. Kuolema kuuluu elämään. Ja jos kärpänen kuollut onkin, syntynyt on hän myös ja muistoissamme ikuisesti elää hän.

    • aikauttaa

      Kyllä siitä pääsee yli. Olen elämäni aikana joutunut hautaamaan neljä minulle rakasta koiraa.

      • Hallelujaa

        Itseltäni on piikitetty kolme koiraa aikojen saatossa. Mutta he ovat nyt paremmassa paikassa, koirien taivaassa ja heillä on ikuinen elämä paratiisissa. Siksi on heidän etunsa, että he kuolivat.


      • Asiantuntija-

        Ap, tsemiä ja huom alempi nmim aikauttaa:n kommentti. Kyllä siitä pääsee yli, vertaa jos äitisis/isäsi/ lapsesi/ paras ystäväsi kuolisi. Kaikille meille tulee käymään niin, että ystäviä ja sukulaisia kuolee. Lemmikin, kuten oiran, kuolema voi olla, ymmärrettävästi, vaikea paikka, jos koira on itselle hyvin tärkeä. Mutta mielestäni se on pikkujuttu verrattuna vaikkapa siihen, että itselle tärkeä ihminen kuolee. Kuten oma vanhempi, lapsi, sisar (tai (muu hyvä ystävä. Kuolema kuuluu elämään ja jokainen syntynyt olento kuolee. No big deal, kyllä sen kestää kun hiffaa tämän asian. Asian sisäistämistä edistää se, kun kasvaa vanhemmaksi ja tutut ihmiset lakoavat peräkanaa.

        Eli asiat perspektiiviin, me kaikki kuollaan :/ Ihan jokainen meistä. Mitä sen jälkeen tapahtuu, on uskomuksien varassa, mutta biologinen elämä loppuu kuolemaan.


    • uyiotyo

      Miksi tämä on koiranPENNUT-palstalla? 13-vuotias koira ei ole pentu vaan koiraksi vanhus.

    • Osanottoni suruunne. Rakkaan lemmikin kuolema on raskas kokemus ja herättää monenlaisia tunteita. Tärkeintä on antaa itselleen aikaa käsitellä surua ja luottaa siihen, että ajan kuluessa suru vaimenee ja jäljelle jää hyvät muistot. Joillekin, kuten itselleni, uuden pennun ottaminen auttoi paljon, mutta toiset haluavat taukoa koirista hyvinkin pitkäksi aikaa. Voimia jatkoon!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olivia Oras kuollut

      Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS
      Kotimaiset julkkisjuorut
      110
      2757
    2. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      15
      1025
    3. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      63
      863
    4. Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?

      Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke
      Haapavesi
      51
      795
    5. Sukunimesi eka kirjain?

      🤗
      Ikävä
      52
      779
    6. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      47
      674
    7. Kerro vain.

      Lipsauta johtolanka...
      Ikävä
      80
      626
    8. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      69
      622
    9. Mitä tapahtuu jos joskus edes kohdataan?

      😊
      Ikävä
      50
      605
    10. Tönölän hukkaputki

      Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le
      Kuhmo
      35
      604
    Aihe