koiran kuolema ahdistaa

kamalaikävä

Meidän 13 vuotias koira kuoli eilen ja haudattiin se meidän pihalle. Mulla on pakonomanen tarve nostaa hänet haudasta ylös. Mun mielessä pyörii kaikennäkösiä ajatuksia, että vaikka koira lopetettiin eläinlääkärissä, hän ei olisikaan kuollut vaan pelkästään nukutettuna haudassa. Ootteko kokenu samoja juttuja? kamala tunne ja tuntuu, että en tuu ikinä pääsemään yli tästä.

7

380

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Armoa

      Kyllä ne lääkärit kuuntelee sydämen, että on varmasti kuollut. Irti päästäminen on se, mitä on opeteltava tässä elämässä. Koirasi on ollut jo vanha, sillä on oikeus vanheta ja oikeus kuolla. Et ole pettänyt sen luottamusta, vaikka se olisi nukutettu ikiuneen. Se on se vastuu, mikä tulee omistajuuden myötä.

    • Sirkku.HT

      Minulla on samantapainen kokemus. Löysin lemmikkikärpäseni ikkunalaudalta makaamassa selällään. Hän vaikutti elottomalta, mutta mielessäni pyörii ajatus, että jos hän ei olekaan kuollut, vaan syntynyt. Itse asiassa, kun asiaa alkaa miettimään, kuolemassa kulminoituu elämän kaksinaisuus, yin ja yang, elämän perustavimmassa seikassa. Kuolema kuuluu elämään. Ja jos kärpänen kuollut onkin, syntynyt on hän myös ja muistoissamme ikuisesti elää hän.

    • aikauttaa

      Kyllä siitä pääsee yli. Olen elämäni aikana joutunut hautaamaan neljä minulle rakasta koiraa.

      • Hallelujaa

        Itseltäni on piikitetty kolme koiraa aikojen saatossa. Mutta he ovat nyt paremmassa paikassa, koirien taivaassa ja heillä on ikuinen elämä paratiisissa. Siksi on heidän etunsa, että he kuolivat.


      • Asiantuntija-

        Ap, tsemiä ja huom alempi nmim aikauttaa:n kommentti. Kyllä siitä pääsee yli, vertaa jos äitisis/isäsi/ lapsesi/ paras ystäväsi kuolisi. Kaikille meille tulee käymään niin, että ystäviä ja sukulaisia kuolee. Lemmikin, kuten oiran, kuolema voi olla, ymmärrettävästi, vaikea paikka, jos koira on itselle hyvin tärkeä. Mutta mielestäni se on pikkujuttu verrattuna vaikkapa siihen, että itselle tärkeä ihminen kuolee. Kuten oma vanhempi, lapsi, sisar (tai (muu hyvä ystävä. Kuolema kuuluu elämään ja jokainen syntynyt olento kuolee. No big deal, kyllä sen kestää kun hiffaa tämän asian. Asian sisäistämistä edistää se, kun kasvaa vanhemmaksi ja tutut ihmiset lakoavat peräkanaa.

        Eli asiat perspektiiviin, me kaikki kuollaan :/ Ihan jokainen meistä. Mitä sen jälkeen tapahtuu, on uskomuksien varassa, mutta biologinen elämä loppuu kuolemaan.


    • uyiotyo

      Miksi tämä on koiranPENNUT-palstalla? 13-vuotias koira ei ole pentu vaan koiraksi vanhus.

    • Silkkiliini

      Osanottoni suruunne. Rakkaan lemmikin kuolema on raskas kokemus ja herättää monenlaisia tunteita. Tärkeintä on antaa itselleen aikaa käsitellä surua ja luottaa siihen, että ajan kuluessa suru vaimenee ja jäljelle jää hyvät muistot. Joillekin, kuten itselleni, uuden pennun ottaminen auttoi paljon, mutta toiset haluavat taukoa koirista hyvinkin pitkäksi aikaa. Voimia jatkoon!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen VigeIius noIasi taas itsensä

      Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k
      Maailman menoa
      238
      4298
    2. Kotihoito suomussalmella

      Mitämieltä ootte suomussalmen kotihoidosta?
      Suomussalmi
      16
      3827
    3. Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?

      Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️
      Ikävä
      34
      3815
    4. Oli kiva nähdä sut

      vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi
      Suhteet
      38
      3810
    5. Maataloustuet pois

      Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.
      Maailman menoa
      143
      3703
    6. Kohtalokas laukaus

      IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k
      Kajaani
      25
      3671
    7. Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä

      Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem
      Maailman menoa
      121
      3476
    8. Joulukinkku NYT

      Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.
      Maailman menoa
      20
      2964
    9. Muistattekos kun Sannan aikana suomalaisten varallisuuteen lisättiin viidennes

      Köyhät voittivat eniten mutta rikkaimmat kuitenkin köyhtyi!
      Maailman menoa
      19
      2735
    10. Jos voisit kysyä

      Kaivatultasi vielä yhden kysymyksen, mikä se olisi? Aloitan: Mitä sinä halusit minusta?
      Ikävä
      261
      2601
    Aihe