Kuulutko johonkin tai useampaankin eläkeläisjärjestöön? Miksi juuri siihen tai niihin?
Meikäläinen liittyi erääseen eläkeläisjärjestöön ensinnäkin siksi, että siinä oli toimintaa, johon saattoi osallistua, ja toisekseen siksi, että kyseisellä järjestöllä oli halvin jäsenmaksu eläkeläisjärjestöjen joukossa.
Järjestön poliittiseen suuntautumiseen ei tullut kiinnitetyksi paljonkaan huomiota, joskin pieni oletus oli, että se oli lähellä erästä puoluetta, jota oli joskus tullut äänestetyksi.
Myöhemmin kuitenkin selvisi, että olettamus oli väärä. Tuota järjestöä todellisuudessa lähellä olevan puolueen aatemaailma on aina ollut meikäläiselle vieras.
Ilmeni myös, että järjestön toiminnassa politiikka on ollut kenties taka-alalla, mutta ei se muuten ole esillä ollut.
Jäsenmaksu on edelleen maksettu ja mukana on oltu. Politiikasta ei puhuta.
Miten itse olet kokenut eläkeläisjärjestön tai -järjestöjen mahdollisen jäsenyyden? Miltä kuulostaa ajatus kuulua useampaan eläkeläisjärjestöön? Entä sellaiseen eläkeläisjärjestöön, joka ei edusta omaa aatemaailmaasi?
Meikäläinen liittyi erääseen eläkeläisjärjestöön ensinnäkin siksi, että siinä oli toimintaa, johon saattoi osallistua, ja toisekseen siksi, että kyseisellä järjestöllä oli halvin jäsenmaksu eläkeläisjärjestöjen joukossa.
Järjestön poliittiseen suuntautumiseen ei tullut kiinnitetyksi paljonkaan huomiota, joskin pieni oletus oli, että se oli lähellä erästä puoluetta, jota oli joskus tullut äänestetyksi.
Myöhemmin kuitenkin selvisi, että olettamus oli väärä. Tuota järjestöä todellisuudessa lähellä olevan puolueen aatemaailma on aina ollut meikäläiselle vieras.
Ilmeni myös, että järjestön toiminnassa politiikka on ollut kenties taka-alalla, mutta ei se muuten ole esillä ollut.
Jäsenmaksu on edelleen maksettu ja mukana on oltu. Politiikasta ei puhuta.
Miten itse olet kokenut eläkeläisjärjestön tai -järjestöjen mahdollisen jäsenyyden? Miltä kuulostaa ajatus kuulua useampaan eläkeläisjärjestöön? Entä sellaiseen eläkeläisjärjestöön, joka ei edusta omaa aatemaailmaasi?
Vastaukset 29
Vanhimmat
Piti luopua jäsenyydestä eräässä järjestössä, kun paikallinen toiminta rajoittui muutamaan tapaamiseen vuodessa, joissa kuunneltiin jokunen tylsä esitelmä sekä Metsäkukkia. Kultainen nuoruus tai Kotkan ruusu haitarilla esitettynä.
Kuulua johonkin eläkejärjestöön ja maksaa jäsenmaksu, ei ole hajuakaan mistään etenkin jostain aatesuunnasta, nautin vain eläkkeellä olosta, aatesuunta on lähinnä vihreä, kokoomus, saa nähdä kumpaa äänestän.
ivtu mä rakastan tätä hörhöä, tuutko namisiin mun kanssa, olen nisti mut ten hedo, en käytä humeita enkä ole edes hedoiinia nähnyt mutta olen femi eli voitansko mennä yhten nopiaan
En kuulu mihinkää järjestöön
olen vapaa kuin taivaanlintu, haluan olla vapaa,
tein aikoinaan intensiivisesti lapsia monikossa,
käyin ansio-työelämässä lähes nelkyt vuotta
josta maksoin verot ja sain työeläkkeen,
ja eläkkeellä ollesssani olin niin kauan kuin jaksoin puolison omaishoitajana,
kunnes luoja vei hänet,
siinä oli vastuuta ja sitoutumista yhden ihmisen elämään aivan tarpekksi,
nyt olen vanha voimat uupuu,
harrastan sitä mitä vielä jaksan, liikuntaa, ulkoilua, käsitöitä, soppailua,
jos jaksan vielä matkustella kotimaassa teen sen,
mutta se on jo jaksamisesta kiinni,
Kuulun eläkejärjestöihin.
Maksan monta jäsenmaksua vuodessa.
Eläkeliitto on muka puolueista irtautunut, mutta tuntuu olevan sidottu, kun jäsenet eivät voi mennä eri puolueryhmittymään kuuluvan järjestön tilaisuuksiin!
Porvari on porvari, sanoo kuka mitä tahansa, tasoerohan se on pidettävä työläisiin.
Olen kuullut jonkun sanovan, että ko. eläkejrjestön tilaisuuksissa vitsitkin on luettava virsikirjasta.
Tiiä häntä,minulle ihan sama, maksan ja olen mukana kaikissa!
Ei ole kukaan pois käskenyt, mutta tehtäviä on jaettu.
Olen vasta vähän yli 60 vuotta, mutta uskaltaudun kysymäään eläkeläisjärjestöistä. Tämän kuukauden alussa sain ensimmäisen eläkemaksun omasta vapaaehtoisesta eläkkeestä. Voinko nyt liittyä mihin tahansa eläkkeensaajien yhdistykseen vai onko eri liitoilla ikäraja- tai eläkkeen laadun rajoituksia?
Ei eläkeläisyhdistyksissä ole ikärajaa. Voit hyvin liittyä ja kokeilla eri yhdistyksiä. Itse kuulun Eläkeliittoon, koska täällä ei ole muita ja siinä on toimintaa. Kumppanini kuuluu myös Eläkkeensaajiin. Ei kukaan kiellä osallistumasta eri yhdistysten tilaisuuksiin. Olet nuori eläkeläinen ja voit luoda uuden uran järjestöpuolella. Voit myös olla rivijäsen ja poimia ne toiminnot, jotka kiinnostavat. Kohta on syyskokousten aika ja valitaan uusi hallitus. Jos olet kiinnostunut, Sinut voidaan valita vaikkapa kotisivuvastaavaksi. Yhdistys kouluttaa. Käypä vaikka Eläkeliiton ja Eläkkeensaajien sivuilla. Tietoa on.
Kiitos tiedosta. Entisellä kotipaikkakunnalla pikkukaupungissa on kaksi eläkeläisyhdistystä. Nykyään asun olosuhteiden pakosta siellä enemmän kuin omassa asunnossani. Ei tulisi mieleenikään pyrkiä hallitukseen tai mihinkään muuhun tehtävään missään järjestössä. Olen huomannut monissa yhdistyksissä ja kerhoissa sen, että jossakin vaiheessa tulee riitaa "johtoryhmän" keskuudessa mistä vain: henkilösuhteet, toiminnan suuntaaminen, pikkuasiat jne. Mieluummin pysyn tällaisista henkilö- tai asiaristiriidoista mahdollisimman kaukana.
Vanhan jutun mukaan kahden suomalaisen tavatessa perustetaan kolme yhdistystä. Ensin yhteinen, sitten riitautumisen jälkeen molemmat perustavat oman yhdistyksen.
Olen ollut jäsen vuodesta 2006 ja toista kautta hallituksessa. Meitä on ollut esim. eri puolueisiin nuorempana kuuluneita, mutta riitoja ei ole ollut. Mielipide-eroja voi tietenkin olla, keskustellaan ja tehdään kompromissi. Syys- ja kevätkokouksissa jäsenet päättävät, se pitää muistaa. Olen yrittänyt vetää mukaan uusia jäseniä ja onnistunutkin.
En ole kuulunut koskaan mihinkään järjestöön vain ammattiliittoon (metall) Ruotsissa, nämä ovat tavallaan pakollisia Ruotsissa no jaa hyviä muistoja monenlaisia yrittivät saada minut aktiiviseen toimintaan ja politiikkaan, siis lopettaa työt ja he maksavat palkan. Eräs lähti matkaan kuoli keukosyöpään vaikka ei tupakoinut, ne olivat niitä aikoja.
Olisi kannattanut tupakoida.
Aika naurettavaa, että kehotetaan olemaan käymättä tolsen eläkejärjestön tilaisuuksissa.
Koska oma järjestöni ei järjestä tansseja, käyn innokkaasti toisen eläkeläisjärjestön pitämissä karkeloissa ja tanssitan niiden naisia.
Itäkeskuksessa kävin aikanani daameja pyörittämässä, mutta liikkuvalla kannalla kun olen on se jäänyt. Omassa kerhossani järjestetään silloin tällöin parikunnillekin illallis ja tanssitilaisuuksia, valitettavast puolisoni on jo edesmennyt.
Sinulla daameja riittää. Eläkeläistansseissa on yleensä sekahaku. En käy yksin, on oma kavaljeeri. Pysyttelen taka-alalla tilaisuuksissa, joissa olen yksin. Voin olla sillä tuulella, että haen. Yleensä humppaan.
Suunnittelin joku päivä ajavani Pieksämäelle. Veturitallissa järjestävät paikalliset eläkejärjestöt tansseja. Sinne ja Mikkeliin.
Onkohan Mikkelin tanssit Paukkulassa, vai Sotkulla? Pitänee heti tarkistaa.
Eläkejärjestöissä mukan vain kiinnostuksesta, en politikoi!
Ennen kuin liittyy eläkeläisjärjestöön, kannattaa tutustu sen tarjoamaan toimintaan, siihen, mitä saa jäsenmaksullaan vastineeksi.
Toiveet voivat olla erilaiset: joku pitää jumpasta, joku retkistä, joku esitelmistä, joku kuorolaulusta, joku tanssista, joku hakee seuraa - kuten sanotaan - tositarkoituksella jne.
Ei niinkään kannata tuijottaa niinkään sitä, mikä poliittinen suuntaus on kyseistä yhdistystä lähinnä. Ei niissä politiikkaa juuri puhuta.
Meikäläinen on kuulunut siihen eläkeläisjärjestöön, jota lähinnä oleva puolue edustaa poliittisen kentän yhtä ääripäätä. Nyt on tarkoitus liittyä myös siihen eläkeläisjärjestöön, joka edustaa täysin päinvastaista aatemaailmaa.
Vaimoni teki valinnan yksinkertaisella perusteella.
Ko. harmaahapsiklubin pesäpaikka on noin 200m:n päässä asunnostamme.
Yhtenä päivänä mahdollisuus vesijumppaan.
Toisena päivänä kutomiskerho.
Kolmantena päivänä kuivajumppa.
Neljäntenä päivänä viikkokokous jossa on aina joku ulkopuolinen alustaja oletettavasti kiinnostavasta aiheesta.
Useita kertoja vuodessa kulttuurimatkoja milloin mihinkin
Siinä on monipuolista ohjelmaa ja lähellä.
Pienellä paikkakunnalla tuo tuskin olisi mahdollista.
Edellisten lisäksi lähipaikassa on ohjelma- runoryhmä, lauluryhmä, senioritanssi ja canastakerho.
Urheilutalolla boccia heittely ja keilaporukka.
Tarkistin vaimoltani.
Pienehköllä paikkakunnalla toimiva eläkeläisten yhdistys pitää kerran kuussa.pirteät iltapäivätanssit.
Tansseihin tulee väkeä, lähinnä läkeläissiä, myös naapurikunnnista.
Näistä tansseista pysyvät visusti erillään paikkkakunnalla toiseen eläkeläisjärjestöön kuuluvat. Niillä itsellään ei ole tansseja ohjelmassa.
olevaan puolueeseen kuulun, politiikkaa ei puhuta, muuta toimintaa on.
Haluaisin sinkku-eläkeläisille lekkimielisyyttä ja 'sukkatansseja' tuossa järjestössä , pariskunnilta niihin pääsy kielletty,
sukkatansseja kuten opiskeluaikoina, mehän saamme olla lapsia jälleen.
VIRHEen korjaus edelliseen: tarkoitin että kok. lähellä olevaan eläkeläiskerhoon kuulun, olen kuulunut jo mieheni kuolemasta saakka.
Mihinkään puolueeseen en kuulu. En ole kuulunut koskaan,
Valitsin oman järjestöni kahdesta syystä. Niitä olivat
- alhaisin vuosimaksu ja
- ohjelmassa liikunta, myös tanssi.
Mistähän johtuu, että vasemmistolaisiksi leimautuvilla eläkeläisyhdistyksillä on halvin jäsenmaksu ja monipuolisempi toiminta kuin muilla?
Tällainen havainto on syntynyt. ( Tämä ei ole tarkoitettu mainokseksi.
Olisikohan yksi syy siinä, että niillä on käytössään työväentaloja? Ehkä ne myös osaavat käyttää säästeliäämmin ja järkevämmin yhdistyksen yhteisiä varoja.
En ollut alkuun kovinkaan innostunut ajatuksesta liittyä vasemmistolaisena pidettyyn järjestöön, mutta raha ratkaisi. Ajatelkoot porvaritutut, mitä ajattelevat. Se ei hetkauta.
Minun puoluekantaani ei tiedä kukaan, missään järjestössä, koska otan osaa kaikkeen toimintaan, puhumatta politiikkaa. Se ei kuule eläkejärjestön osastossa puheenaiheisiin muutoin kuin liiton edustustilaisuuksiin osaston edustajia valitessa, silloin joskus painotetaan muyös poliittisia päätöksiä joihin liiton kokuksissa pitää osallistua. Jokaisella on valta äänestää omaa ehdokastaan, ellei osasto ole määritellyt osaston nimissä annettavaa ääntä, kenelle menee ja ketä on äänestettävä.
En suostu sanelupolitiikkaan missään muodossa.
Vaimoni käyttämän hopeahapsiklubin puoluesidonnaisuutta ei tietääkseni ole.
Jäseniä on noin 400 joista aktiivisia tortaikokoontujia 120 - 140 eivätkä likimainkaan kaikki harras tekerhojen touhuajat ole tuossa luvussa.
Koska kyse on teollisuuspaikkakunnasta on syytä olettaa huomattavan osan harmaahapsista äänestävän demareja mutta se ei ilmene missään eikä mitenkään.
Vaimoni kertoman mukaan siellä ei ole puhuttu politiikkaa edes harrasteryhmissä. Paikkakunnan asioita kylläkin ja henkilökohtaisia kokemuksia ja murheita.
Yhdessä olen, vasemmistolaiseksi leimatussa.
Toiseen aion liittyä. Onko sekin vasemmistolaiseksi leimautuva, en vielä tiedä.
Katselen maksuja ja toiminnan ohjelmia, miten haastavia ne ovat. Retkillä ei ole merkitystä, sillä en sellaisiin osallistu.
Vuotuisen jäsenmaksun osalta kipuraja on 16 euroa. Sen kalliimpi ei sovi.
Katsotaan sanoi lääkäri.
Pari seikkaa vieroksuttaa meikäläistä eläkeläisjärjestöissä. Ensinnäkin politiikka vaikuttaa useimpien yhdistysten taustalla, vaikka sitä selusta-aatteellisuutta ei näkyvästi esillä pidettäisikään. Puolueethan ovat perustaneet omia eläkeläisjärjestöjään ja niitten tarkoituksena on ensinnäkin tarjota omille entisille aktiivijäsenilleen aatteellista osallistumista myös ikääntyneinä sekä toisena "raadollisempana" seikkana on valtionapujen haaliminen myös oman puolueen reviirille, kun niitä valtionapuja on jaossa.
Toisena seikkana vieroksun eläkeläisten yhdistyksissä "yhdenmukaisuutta" toiminnassa eli tilaisuuksissa pitäisi osallistua esim. yhteislaulantaan, vaikka meikä-äijä ei ole laulumiehiä. Kun oma suu kiinni joudun kuuntelemaan yhteislaulua, niin minusta tuntuu, että en kuulu joukkoon. Sitten on yhdistysen kokoontumissa myös muita tietynlaisia "kevennyksiä", joista en erityisemmin jaksa innostua, jonkalaisia varmaankin piristykseksi tarkoitettuja touhuja on vaikkapa "monenlainen leikityttäminen", mutta kun minä en niihin eläekeläistilaiuuksiin varsinaisesti ajattele lähteväni osallistumaan leikkimään pääsemistä varten.
Mitä sitten haluaisin? Tykkäisin päästä kosketuksiin toisten eläkeläisten kanssa ennen muuta leppoisan yhdessäolon ja juttelemisen merkeissä. Muutama lehtikin voisi olla lueskeltavana. Mitään erityistä etukäteen suunniteltua ohjelmaa ei välttämättä edes tarvittaisi. Kahvittelu olisi kyllä paikallaan ja senhän voi järjestää kohtalaisen havallakin. Itsekukin voisi kupposestaan ja kahvileivästään maksaa muutaman euron hinnankin. Tämä minun ajatukseni sisältää siis idean jonkinmoisesta "seniorikahvilasta", jonne voisi piipahtaa päivän mittaan itselleen sopivana aikana ja jossa voisi notkua vaikka pitempäänkin. Ovien sulkemisaika voisi olla jo kohtalaisen varhainenkin eli illalla n. klo21.00 kohta TV-1:n uutisten jälkeen.
Kosketuksiin toisten eläkeläisten kanssa?
Vaimoni kokemusten mukaan kutomisklubilla ei ole hiljaista. Mammoja mukana 6 - 10.
Hopeahapsien jumpat eivät ole ryppyotsaista äheltämistä vaan sosiaalinen puoli on tärkeä osa tapaamista. Mös minun havaintojeni mukaan.
Canasta klubi vaikuttaa tapaamispainotteilelle.
Tuskin bocciaporukkakaan on hiljaa, Keskuetelujen painopiste on muualla kuin ko. lajissa joka onkin syy yhdessä ololle.
Arvelen pienen, ehkä 10:n mamman kuorotreenienkin olevan sosiaalipainotteisia.
Keilaus on suoituspainotteista mutta kyllä siinäkin on kanssakäymisen ulottuvuus mutta toisen luontoinen kuin pelkässä seurustelussa jonka huippua edustanee kutomisklubi. Mammojen puikkojen heiluttelu ja leukojen liikkeet ovat toisistaan riippumarromia.
Ainoa massakokoontuminen on torstain viikkokous mutta sielläkin ihmiset hakeutuvat tuttaviensa viereen.
En tiedä missä kaikissa tilaisuuksissa on tarjolla maksullista pullakahvia mutta joissakin sitä on. Sehän on kunkin koplan oma asia.