Minulla on vanha iBook ja sillä pitäisi nyt päästä nettiin Soneran Huoneistoliittymästä. En hirveän pätevänä PC käyttäjänä ja aivan uunona Mac käyttäjänä ole saanut konetta nettiin vaikka kuinka olen asetuksia rukannut. Sonera väittää että Mac tuki on jo maksullista (Mac sorsintaa...), pc neuvoja kyllä piisaisi. Osaako kukaan auttaa?
iBook ja Soneran Huoneisto-liittymä
macnewbie
71026
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kuinka vanha iBook ja erityisesti onko siinä Mac OS X vai vanhempi käyttöjärjestelmä?
iBook on käsittääkseni mallia 1999 ja siinä on OS 9.0
miten se nyt meni: omppuvalikosta valitset Säätimet ja sieltä TCP/IP ja sinne valinnat tarpeen mukaan. Olisko DHCP ja tietysti Kytkentä pitää olla ethernet.
Kun en löytänyt tuosta Soneran Huoneistoliittymästä mitään Soneran sivuilta niin täsmällistä en tiedä. Onkos siinä suoraan seinässä ethernet-portti vai joku HomePNA mokkula välissä? Eihän vaan mitään USB hirvitystä?
Ja vaatiiko tuo huoneistoliittymä ristiinkytketyn kaapelin vai suoran? On
Seinässä on suoraan ethernet portti. Täytyy kokeilla noita asetusten veivaamista vielä. Oppaassa ei tietenkään ollut mitään muita kuin ohjeita asetuksille eri Windowsin versioille. Kaapelihomma täytyy tarkistaa.
Ne asetukset on ihan samat Macille ja PC:lle, löytyy vaan eri paikasta, eli just tuosta TCP/IP-säätimestä. Valitse ylävalikosta User mode... advanced niin saat valintoja enemmän.
Luultavasti Kiinteistöliittymässä menee niin, että Connect via: Ethernet ja Configure using DHCP Server. Ja Options... Make TCP/IP active.
Ellei sitten tuo vaadi jotain HomePNA -mokkulaa.
Soneran Mac-tuki EI ole maksullista, sinulle on valehdeltu! Sitä ei vaan joka neuvojalta saa. Kyllä ne kertovat sinulle asetukset kunhan vaan kysyt. Älä puhu Macista mitään jos arveluttaa.
Ja päivitä 9.1:een (Applen sivuilta ilmainen päivitys)!
Jos on rj45, ei vaadi homePNA-härpäkkeitä. Mutta joissain taloissa on PPPoE-yhteys.
Sonera vaihtoi ainakin meidän taloyhtiössämme kiinteistöliittymän alustan PPPoE-pohjaiseksi; aikaisemmin se toimi DHCP:llä.
OSX:ssä PPPoE-asetukset ovat käyttöjärjestelmässä; mutta OS9:ää ja vanhempia systeemejä varten tarvitset jonkun apuohjelman.
Itse sain yhteyden toimimaan Acces Manager -nimisellä ohjelmalla, jonka saa ilmaiseksi netistä:http://tdbpublishing.com/mac/#os9
Kun ohjelma on imuroitu ja asennettu, niin joudut laittamaan asetukset kohdalleen. Omenavalikkko -> Säätimet -> TCP/IP -> kytkentä: Access Manager Classic; määrittelytapa PPP-palvelin.
Sen jälkeen tunnukset Access Manageriin kohdalleen, ainakin mulla toimii.
OSX:ssä tämä on kyllä huomattavasti helpompaa. Linkistä löytyy myös ohjeita, jos jaksat kahlata niitä läpi.
Jos taas yhteys toimii DHCP:llä, niin samaisesta TCP/IP -säätimestä kytkennäksi Ethernet, ja määrittelytavaksi DHCP-palvelin; pitäisi toimia...