Nikon panttaa uuden bajonetin tietoja

Saas_nähä

Koska haluavat luonnollisesti myydä omia optiikoita. Niitä saadaan kuitenkin odotella vuosikausia ja silti jotain jää puuttumaan. Ainakin omasta mielestäni järjestelmä on mielenkiintoisempi jos siihen on tarjolla runsaasti eri vaihtoehtoja. Nikon tuskin tuo markkinoille esim. käsitarkenteisia . Jonkin muodin vuoksi ovat myös jättäneet tarkennusasteikon pois ainakin nyt julkaistuista primeista. No aika näyttää mutta ei hyvälle näytä eikä tunnu.

8

414

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Canonisti

      Saman aikaisesti tuli ilmoitus, että Leica avaa SL:n bajonetin Panasonicille! Jos FF tuntuu oikean kokoiselta, niin tuo on mielenkiintoinen vaihtoehto.

      • Keskituloinen

        Järjestelmä joka on olemassa vain "paperilla" on kiinnostava vain "paperilla". Itse kuvaan välineillä jotka ovat olemassa. Leicat on rahamiesten vehkeitä. Oletko laskenut klassisen setin hintaa? Suomessa keskitulo on vain n.2000e!


    • huywdft

      Ei ne voi pimittää muuta kuin elektroniikan. Kiinalaiset tekee kuitenkin Nikonia parempia manuaalilaseja. Lyhyillä polttoväleillä ja makroissa ei automatiikkaa tarvita.

    • nikotinisti_vielä

      Aika lyhytnäköistä toimintaa jos asiakas valitsee sen seurauksena jonkin muun merkin. Kilpailu on aina hyvä asia. Pysyy laatu korkeana ja tuotteita löytyy eri hintaluokista.

    • Itse huomasin, että pimeässä vaikea tarkentaa. Summittainen etäisyystaulukko ei auta jos ääretän ei ihan kohdallaan. Laajakulman kuvista ei aina näe onko tarkennus skarppi tai melkein. Alkoi miettiä miksei etäisyyttä voi säätää samoin kuin suljinaikaa. Tuo kyllä poikkeava tilanne. Yleensä etsimestä tai takanäytössä näkee jotain. Tähtikuvaajalle lukitus äärettömään olisi kiva ominaisuus.

      • glkjljtrkh

        Pimeässä on aina olut vaikea tarkentaa. Kannattaa testata ääretön päivällä ja merkata jollain tavalla. Kuu näkyy usein päivälläkin ja on varmasti tarpeeksi lähellä ääretöntä. Teippi auttaa hyvin paikallaan pysymiseen.


    • On sellainen asia kuin lämpölaajeneminen. Ota kuva kuusta ja teippaa. Ulkona onkin pakkasta ja lämpötilaero iso. Tutkin hieman asiaa. Helpoin ratkaisu jos auto suoralla tiellä. Pistetään siihen valot ja kävellään tarpeeksi kauas ja tarkennetaan. Viimeyönä meni taas pilveen, mutta kuu näkyi hyvin. Yleensä näkyy jotain, mutta jos katuvalotkin pois päältä ja pilvessä niin vaikeaksi menee.

      Kai se joku kustannus on kun etäisyystaulukon ei tarvitse pitää paikkaansa. On hintaa, vakaajaa ym. mutta aukkoa eivoi ja etäisyyskin hankala asettaa käsin. Uusissa laseissa kai poistetaan pian käsin tarkennuskin.

      Tuorlan linssihiemo on maanalla. Tekevät niin tarkkaa työtä, että lämpötilan muutos tai pieni liikenteen tärinä pilaisi linssin joiden tarkkuus uskomaton.

      • juuuu

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      241
      14980
    2. Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa

      Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?
      Ikävä
      46
      1924
    3. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      184
      1446
    4. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      104
      1327
    5. Varmaan koet, ettet ole tehnyt mitään väärää

      Mutta olet sinä tehnyt.
      Ikävä
      28
      1199
    6. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      122
      958
    7. Huomioon ottaminen

      Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin
      Ikävä
      30
      912
    8. Sinkkusiskoni pliis kertokaa

      Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex
      Sinkut
      81
      774
    9. Nainen, se on sellainen juttu että kun sä vain nautit

      Niin me miehet tehdään ne työt että sä voisit nauttia. Kato siinä ku sä meet mukamas töihin suojatyöpaikkaas lämpimään t
      Ikävä
      80
      738
    10. Voitko väittää

      Ettet flirttaillut tai ainakin yrittänyt osoittaa kiinnostusta?
      Ikävä
      75
      668
    Aihe