Mitä Ubuntu pumppaa netissä?

17

483

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jakkaraongelma

      Sinä pumppaat!

    • Mitäsetekee

      Minulla palaa usein valo pöytäkoneen kyljessä ja ankara raksutus käy noin 20 - 30 minuuttia käynnistyksen jälkeen. Siis sen jälkeen kun kaikki on latautunut ja nettiyhteys on päällä. Ei ole mitään varmistus eikä muita DejaDup-tiedostontalletusohjelmia olemassakaan.

      • top

        Tutustupa vaikka huviksesi ohjelmaan top.


      • topista.seuraava
        top kirjoitti:

        Tutustupa vaikka huviksesi ohjelmaan top.

        Suosittelen htop-ohjelmaa, jolla voi mm. kätevästi tappaa terminaalissa kiukuttelevan prosessin.

        Asennus: sudo apt install htop

        Alla ruutukaappaus oman koneeni htopista.
        https://imgur.com/a/Z9zQ3ZJ


      • osanottoni
        topista.seuraava kirjoitti:

        Suosittelen htop-ohjelmaa, jolla voi mm. kätevästi tappaa terminaalissa kiukuttelevan prosessin.

        Asennus: sudo apt install htop

        Alla ruutukaappaus oman koneeni htopista.
        https://imgur.com/a/Z9zQ3ZJ

        Ubuntu on kovin kiukutteleva.


      • lopeta_jo
        osanottoni kirjoitti:

        Ubuntu on kovin kiukutteleva.

        No eihän ole! Sinä se kiukuttelet kun Ubuntu toimii paremmin kuin sun wintoosasi!


    • wiimeinen-Windows2025

      " Kuvankaappausta otettaessa käyrä hieman muuttui."
      Minun käyttiksissäni tuollainen pumpsahdus tulee n. 30s välein.
      Poikkeus on W 10 1709 joka eilen pumsautti 10 min ulospäin n.3,5 Mbit/s. Se tietysti veti herneen nenään kun ensin väitti että " Meillä on sinulle päivitys joka asennetaan nyt", se ei sitten kuitenkaan onnistunut

    • hyötysuhde-mikä

      Maailmassa lienee ainakin miljardi nettiin kytkettyä laitetta. Kuinkahan paljon energiaa kuluu hukkaan niiden keskustellessa keskenään muuten vaan? Riittääkö yksi ydinvoimala?

      • kaikki_vaikuttaa

        Tuo keskustelu on lähes ilmaista. Eniten vie koneen pitäminen päällä - vaikka sitten ihan idlaamassa. Eli kannattaa sulkea kaikki laitteet, jotka jätetty vaan odottamaan käyttöä. Hibernaatio on kannettavissa kätevä, jos on pakko pitää konetta päällä. Silloinkin se kannattaa kuitenkin sulkea, mikäli konetta ei enää käytä..
        Toinen näkökulma asiaan on tämä: Olohuoneen 700W lämmitin tuottaa talvella lämpöä n. 280W teholla eli ei käy jatkuvasti. Nyt jos pistän tietokoneen samaan huoneeseen käymään, putoaa tuo luku saman verran, kun tietokone käyttää energiaa! Kaikki sen käyttämä energia kun muuttuu lämmöksi. Nykyään tällä ei tietystikään ole niin suurta merkitystä, kun koneista tullut paljon pienempiä ja vähäruokaisempia, mutta ennen saattoi jättää pari PC:tä raksuttamaan ilman huolta siitä, että tulisi lisäkustannuksia sähkölaskuun - ainakaan talvisin.


    • Luin arvion että verkko vie virtaa noin 30 ydinvoimalan tuottaman sähkön verran. Ei ne nettiostokset niin vihreitä ole. Suurien yhtiöiden sähkönkulutus ei ole tiedossa.

    • eipumppaa

      Asenna Nethogs ohjelma niin näet mikä ohjelma pumppaa. Avaa Pääte (ctrl alt t) ja komenna:
      sudo apt install nethogs && sudo nethogs

    • ärsyttää

      Eikä siinä vielä kaikki....

      Cache-kansiossa on välillä kymmeniä kuvakaappauksia työpöydän kamoista ( vaikka ei sessiossa ole käytetty ) ja käydyistä verkkosivuista. Tekijä on Gnome::ThumbnailFactory.
      Tuohon kansioon ilmestyy välillä sellaisiakin kuvakaappauksia työpöydän kuvista, jotka olivat työpöydällä ennen käyttöjärjestelmän uudelleenasennusta.

      Jollakin on kova tarve taltioida mitä koneella tehdään.

      Kuvien poistaminen ei vaikuta mitään. Seuraavana päivänä voi olla samat kuvat ja sen lisäksi uusia kuvia. Saako tuon Gnome::ThumbnailFactoryn jotenkin suljettua?

      • kaikel-selaa-nettii

        Ubuntu on kuin windows 10, se kerää telemetriaa. Jos häiritsee suunnattomasti niin asenna toinen linux distro. Ei taida olla opt-out mahdollisuutta kummallakaan käyttiksellä.

        Käytä vaikka live versioo niin kaikki pysyy RAM muistissa. Sitten saat puhtaan kovalevyn käyttöön. USB tikuilla on n. 1500 (mating rituaalia), sitten lakkaa löytymästä.

        Fedora, Mint, Elementary...


      • mr.kyylä

        Noissa 3 vaarallisinta linuxia win 10 vaarallisin muu käyttis.
        Ubuntu sentään vakoilee, kun käyttäjä antaa esimerkiksi asennuksessa siihen luvan, toki silloinkin anonyymisti. Kävin itsekkin vakoilemassa ubuntun asentajien kokoonpanoja ;-).


      • w32

        Ainoa käyttis joka minulla tunkee tietoa ulospäin on Windows 10.


      • Ubuntueiluovuta
        w32 kirjoitti:

        Ainoa käyttis joka minulla tunkee tietoa ulospäin on Windows 10.

        Sama täällä, paitti android ja vista. en tiedä kiinan telkkarin käyttistä, mutta sekin on hyvin aktiivinen.


      • ärsyttää
        mr.kyylä kirjoitti:

        Noissa 3 vaarallisinta linuxia win 10 vaarallisin muu käyttis.
        Ubuntu sentään vakoilee, kun käyttäjä antaa esimerkiksi asennuksessa siihen luvan, toki silloinkin anonyymisti. Kävin itsekkin vakoilemassa ubuntun asentajien kokoonpanoja ;-).

        Kyylä, ei ole annettu lupia asennuksessa. Päinvastoin niin kireäksi kuin mahdollista.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      112
      1226
    2. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      120
      1081
    3. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      136
      979
    4. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      96
      812
    5. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      303
      777
    6. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      81
      686
    7. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      54
      616
    8. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      64
      592
    9. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      48
      579
    10. Mitä toivot

      Kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      75
      514
    Aihe