entä jos omaa ei saa myytyä?

bööböö11

minulle on tarjottu asoa uudiskohteesta. entä jos en saa omaani myytyä? samalla alueella, joten este asoon muuttamisessa. voiko ason tällä verukkeella vuokrata max 2 vuodeksi? en haluaisi menettää asoa tämän vuoksi. apua.

7

339

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • OnhanKaikkiSelvitetty

      Miksi et muuttaisi asoon ja vuokraisi omaa? Olethan huomionut varallisuusrajat...jos siis varallisuutta liikaa sinua ei hyväksytä asoasukkaaksi. Jos taas tarvitset pankkista lainaa asoa varten (kun oma myymättä) ei kovinkaan moni pankki sitä myönnä ja omaa raha täytyy kuitenkin ola se 15% aso-maksusta.

    • bööböö11

      Koska asunto on alueelta, samankokoinen. Ei ilmeisesti saisi olla? En tiedä saanko molemmat lainat....

    • bööböö11

      Ja jatkan vielä. En viitsisi muuttaa asoon, jos käykin niin että oma ei mene 2vuodessa. Pitäisi taas muuttaa. Siksi mahdollisuus että ASO mieluummin vuokralle. Helpompi myös yrittää myydä kun on itse siivoilemassa ;) en tosiaan vielä edes tiedä saanko molempiin lainat. Toivottavasti...

      • Jonskuna

        Kyllähän oma menee kaupaksi kuin hinta on kohdallaan.


    • fofsnso

      max puoli vuotta on armonaikaa järjestellä siitä kun on tarjottu, eivät voi joustaa enempää

      Laki asumisoikeusasunnoista
      ...
      Hakijalla, jonka hakemusta tarjottu asumisoikeus vastaa, on oikeus tulla hyväksytyksi asumisoikeuden haltijaksi ennen hakijaa, jonka järjestysnumero on suurempi. Kunnan on ennen asumisoikeuden haltijaksi hyväksymistä tarkistettava, että asumisoikeuden tarjonnassa ei ole loukattu hakijoiden oikeutta tulla hyväksytyksi järjestysnumeroidensa mukaisessa järjestyksessä. Ennen asumisoikeuden haltijaksi hyväksymistä on myös selvitettävä, että hakija haluaa ottaa vastaan tarjotun asumisoikeuden. Hakija voidaan hyväksyä myös ehdolla, että hän asetetun määräajan kuluessa, joka ei saa olla kuutta kuukautta pitempi, täyttää asumisoikeuden haltijan hyväksymiselle tässä pykälässä asetetut edellytykset. Asumisoikeus osoitetaan nimettyyn tai riittävästi yksilöityyn huoneistoon valmistuneessa tai suunnitteilla olevassa taikka myöhemmin suunniteltavassa ja valmistuvassa asumisoikeustalossa.

    • OnhanKaikkiSelvitetty

      Pankeilla aika tiukat ehdot nykyään, oma pitää olla myynnissä jos uutta lainaa tarvitsee, ja käsittääkseni edelleen se 15% rahaa joka tapauksessa. Jos siis aso kohteeseen muutto vasta 1-2 kuluttua niin oman myynti on tehtävä ennen sitä ja varmaan väliaikaisesti vuokralle, jos saat kaupaksi nopeasti.

    • Omaa-ei-edes-ole

      ...Jaa mitä "omaa"? Jos aso-asunnosta kysymys; Aso-asunnoissa ei ole mitään riskiä kunhan vaan ilmoitatte ja sovitte muuton se on lähes tulkoon siinä!
      Oma on vain kiinteä maatila ja metsä, omakotitalo tai huvila, osakkeet ja pankkitili jos hyvin on käynyt!

      Aika heikoilla kantimilla ollaan liikkeellä jos tämä on epäselvää!?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko valmis? Meidän tarinaan

      Rakastan sinua ❤️
      Ikävä
      84
      1642
    2. Nainen, huomasitko kun muutin sinua?

      Niin lyhyessä ajassa niin paljon. Mutta jotain muuttui minussakin. :/
      Ikävä
      88
      888
    3. Misä tulipalo?

      Mikä palaa Haapavedellä?
      Haapavesi
      8
      852
    4. Jumankauta sä olet hyvännäköinen

      Ihan mun miehen näköinen 😍
      Ikävä
      54
      842
    5. IS Viikonloppu 12.-13.7.2025

      Viikonlopun ratoksi Skyttä ja Kärkkäinen ovat taiteilleet 3.0 arvoisen ristisanatehtävän ratkottavaksi. Kenenkään ratko
      Sanaristikot
      56
      839
    6. Tämä kesä ei ollut vielä meidän

      Olisihan se ihana viettää kesäiltoja kanssasi ulkona. Ei kai ollut vielä oikea aika. Ehkä kohtaamme vielä sattumalta jos
      Ikävä
      58
      783
    7. Poliisi losautti puukkohemmon hengiltä

      Mitäs läks, heilumaan puukon kanssa eikä totellut käskytystä. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011361763.html
      Maailman menoa
      189
      759
    8. Mitä jos vaan tapaisit sen jota mietit

      Jos se yksi henkilö on sinun mielessäsi niin entäs jos vaan menisit tapaamaan sitä, heti, samantien, miettimättä mitään.
      Ikävä
      80
      725
    9. Teet tämän niin

      Helpoksi, mutta silti niin vaikeaksi. Vihaan omaa saamattomuuttani, vaikka kaikki olisi saatavilla. 🩷🌸
      Ikävä
      41
      720
    10. Sofiaa ei kelpuutettu Martinan kaveriporukkaan

      Ibizalla lomailee Martinan kanssa ihan muut naiset.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      172
      700
    Aihe