Olen menossa naimisiin aasialaisen naisen kanssa ja hän on katsonut kaikenlaisia murha mysteereitä joissa esim muita aasialaisia on keinotellut avioliiton rikkaan amerikkaisen kanssa ja sitten yrittää murhata tätä jollain keinolla. Hän itse tulee melko köyhästä suvusta, joten heräsi pieni epäilys kun hän väkisin haluaa omaisuuden jaon hänelle kuoleman tapauksessa.
Kannattaako avioehdossa erikseen määritellä tyyliin:
"Mikäli avioliitto päättyy toisen puolison kuolemaan ja puolisolla sekä puolison suvulla ei ole osaa kuoleman syyhyn, tämä sopimus on mitätön."
Tietenkään en epäile hänen heti tällaista toteuttavan mutta näistä asioistahan ei koskaan tiedä, miten mieli muuttuu kun toinen kypsyy toiseen ja haluaa vaan omaisuuden itselleen kuin että ottaisi eron ja jäisi pennittömäski. Tämmöinen murha esim aiheuttamalla vaikka aasianmatkalla pienen autokolarin.
Pystyykö avioehdolla estämään tämmöisiä tapauksia?
Esim avioehto purkautuisi vain jos kuolema tulee luonnollisesti tai mikäli kyseessä on henkirikos ei puolisolla ole millään lailla tekijöihin yhteyttä?
Murhan estäminen avioehdolla?
3
2613
Vastaukset
- kohtanaimisissa
Ehkä lyhyesti siis:
Miten esimerkiksi normaalissa avioliitossa omaisuuden jako toimii jos vaimo murhaa aviomiehen?
Meneekö omaisuus täysin muulle suvulle kyseisessä tapauksessa?- Anonyymi
Avioliittolaissa lukee:
"Jos puoliso on rikollisella teolla aiheuttanut toisen puolison kuoleman tai ollut osallinen sellaiseen rikokseen, älköön hänelle osituksessa avio-oikeuden nojalla annettako mitään vainajan omaisuudesta. Jos rikollisuus on vähäinen, harkitkoon kuitenkin oikeus, onko rikoksesta oleva sellaista seuraamusta."
Perintökaaressa lukee:
"Älköön kukaan saako perintöä tai testamenttia sen jälkeen, jonka kuoleman hän on tahallisesti aiheuttanut rikollisella teolla."
- Anonyymi
Tee avioehto joka estää tätä aasialaista saamaan sinun omaisuutesi. Jos teillä on / tulee YHTEISIÄ lapsia, niin KAIKEN perii lapsenne ja lapset saavat rahat vasta kun ovat esim. 25 vuotiaita (estät ettei tämä aasialainen käytä lasten rahoja). Tietysti osa omaisuudesta käytetään lasten elatukseen / koulutukseen ennen kuin täyttävät tuon 25 v., mutta näin varmistat ettei tämä aasialainen äiti "tuhlaa" lapsillesi kuuluvia rahoja.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1361270
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä34811Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46587- 14570
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad27546Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä25531Ajatteletko ollenkaan minua
Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott30516- 24491
Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .15472Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver14471