Lattialaattojen korjaus ?

treenamaton

Minulla on kolkytluvun hirsitalo, jossa on alunperin lautalattia. Mutta keittiö levytettiin , eli lastulevy puulattian päälle, tasoite ja yleistilan laatta päälle. Nyt se on ollut reilut kymmenen vuotta, ja alkoi tulla inhottavia vikoja. Levyjen saumat on naulattu, ja hirsitalo on hiukan liikkunut, niin laatat ovat sauman kohdalta hajonneet, keskeltä koko matkan poikki, ja lähtee paloja pois. Nyt siihen varsinaiseen ongelmaan, millä ottaisin risat laata irti, kun ne tuli aikoinaan liimattua niin pirusti, onko lämpö hyvä irrotuskeino ? Meinaan laittaa liitossaumaan levyt kiinni ruuveilla, jos vaikka pysyisivät paremmin. Olisin itse purkanut kaikki pois, ja laittanut puulattian uudestaan, mutta tiedätte jos emäntä sanoo, ei taatusti, niin turha siitä on kiistellä. Joten onko teillä tietoa, millä ihmeen ilveellä saan nuo hiukan yli kymmenen laattaa pois ? Ja jos joku muu suunnittelee vanhaan hirsitaloon samaa juttua, niin kannattaa minusta miettiä kaksi kertaa. :)

5

251

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vanhatimpuri

      virhe se lastulevy siellä on, se piru elää, gyprok 2x, siinä sulle pohja , joka kestää, ps, akkoja saa uusia, jollei järkipuhe tehoa. (terv. kolmasti vaihtanut.)

    • treenamaton

      Kiitos hienosta vastauksesta, ainut jäi hieman epäselväksi, kumman kolmasti vaihtanut, akan vai lattian ? :)

    • vanhatimpuri

      ok.. akan tietty :) aina nuorempaa, niinku autonki..

    • harminpaikka

      Vanha hirsitalo elää, kunnes kurkihirsi on maassa. Lastulevyyn elävänä materiaalina tulee liki satavarmasti millin-parin rako ja kovan laatan sauma aukeaa tai laatta rikkoutuu. Jos tarve on vain kymmenkunta laattaa, niin talttaamalla vaan ja sitten hiomaan pohja puhtaaksi. Päälle uudet laatat sieltä varastosta (ne aikoinaan talteen laitetut varalaatat) ja sitten mennään taas kymmenen vuotta.

      Kipsilevy ei juuri elä, mutta vanhan hirsitalon lattianiskat elää ja lattia notkuu aina hiukan. Laatta ei sovi varmasti kuin betonilaatan päälle.

      Jälkiviisautena paras ratkaisu olisi todennäköisesti ollut muovimatto sen puulattian päälle. aikoinaan laitettiin korkkimattoa. Muutenkin kaikenmaailman tylsät parketit ym. ovat nykyvaihtoehdoissa jo aika last season.

      • Osa-aikaeläkeläinen

        Minulle laittoi urakoitsija, kai 200 vuotiaaseen hirsitalooni laatoituksen vanhan uunin kahdelle sivulle, runsaan metrin leveydelle, kun lattia on sanoisinko epätasainen. Hän sanoi että kohollaan olevasta paikasta piti ottaa hänenkin kirveellä pois. Aiemmin on jo otettu. Jonkin tasoitteen hän lattiaan veti, ja laatoitus sen päälle. Ei tuo laatoitus näytä olevan mihinkään lähdössä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      155
      3790
    2. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      84
      3238
    3. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      85
      2695
    4. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      44
      2599
    5. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      68
      2545
    6. Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja

      Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,
      Ikävä
      23
      2372
    7. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      140
      2322
    8. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      152
      2195
    9. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      38
      1980
    10. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      12
      1896
    Aihe