Lattialaattojen korjaus ?

treenamaton

Minulla on kolkytluvun hirsitalo, jossa on alunperin lautalattia. Mutta keittiö levytettiin , eli lastulevy puulattian päälle, tasoite ja yleistilan laatta päälle. Nyt se on ollut reilut kymmenen vuotta, ja alkoi tulla inhottavia vikoja. Levyjen saumat on naulattu, ja hirsitalo on hiukan liikkunut, niin laatat ovat sauman kohdalta hajonneet, keskeltä koko matkan poikki, ja lähtee paloja pois. Nyt siihen varsinaiseen ongelmaan, millä ottaisin risat laata irti, kun ne tuli aikoinaan liimattua niin pirusti, onko lämpö hyvä irrotuskeino ? Meinaan laittaa liitossaumaan levyt kiinni ruuveilla, jos vaikka pysyisivät paremmin. Olisin itse purkanut kaikki pois, ja laittanut puulattian uudestaan, mutta tiedätte jos emäntä sanoo, ei taatusti, niin turha siitä on kiistellä. Joten onko teillä tietoa, millä ihmeen ilveellä saan nuo hiukan yli kymmenen laattaa pois ? Ja jos joku muu suunnittelee vanhaan hirsitaloon samaa juttua, niin kannattaa minusta miettiä kaksi kertaa. :)

5

293

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vanhatimpuri

      virhe se lastulevy siellä on, se piru elää, gyprok 2x, siinä sulle pohja , joka kestää, ps, akkoja saa uusia, jollei järkipuhe tehoa. (terv. kolmasti vaihtanut.)

    • treenamaton

      Kiitos hienosta vastauksesta, ainut jäi hieman epäselväksi, kumman kolmasti vaihtanut, akan vai lattian ? :)

    • vanhatimpuri

      ok.. akan tietty :) aina nuorempaa, niinku autonki..

    • harminpaikka

      Vanha hirsitalo elää, kunnes kurkihirsi on maassa. Lastulevyyn elävänä materiaalina tulee liki satavarmasti millin-parin rako ja kovan laatan sauma aukeaa tai laatta rikkoutuu. Jos tarve on vain kymmenkunta laattaa, niin talttaamalla vaan ja sitten hiomaan pohja puhtaaksi. Päälle uudet laatat sieltä varastosta (ne aikoinaan talteen laitetut varalaatat) ja sitten mennään taas kymmenen vuotta.

      Kipsilevy ei juuri elä, mutta vanhan hirsitalon lattianiskat elää ja lattia notkuu aina hiukan. Laatta ei sovi varmasti kuin betonilaatan päälle.

      Jälkiviisautena paras ratkaisu olisi todennäköisesti ollut muovimatto sen puulattian päälle. aikoinaan laitettiin korkkimattoa. Muutenkin kaikenmaailman tylsät parketit ym. ovat nykyvaihtoehdoissa jo aika last season.

      • Osa-aikaeläkeläinen

        Minulle laittoi urakoitsija, kai 200 vuotiaaseen hirsitalooni laatoituksen vanhan uunin kahdelle sivulle, runsaan metrin leveydelle, kun lattia on sanoisinko epätasainen. Hän sanoi että kohollaan olevasta paikasta piti ottaa hänenkin kirveellä pois. Aiemmin on jo otettu. Jonkin tasoitteen hän lattiaan veti, ja laatoitus sen päälle. Ei tuo laatoitus näytä olevan mihinkään lähdössä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      137
      1483
    2. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      148
      1081
    3. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      69
      926
    4. 68
      733
    5. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      250
      726
    6. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

      ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
      Pyhäjärvi
      56
      723
    7. Rakastan sinua mies

      Siksi haluankin vain sinun kanssa sitä.
      Ikävä
      37
      609
    8. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      33
      561
    9. Ernest Lawson rehellisenä vaikeasta TTK-tilanteesta: "Vain harvan ja valitun henkilön tiedossa"

      Tanssii Tähtien Kanssa tulee syksyn iloksi ja tiedossa on suosikkisarjan 19. kausi. Tulevalla kaudella nähdään iso uudi
      Tanssii tähtien kanssa
      7
      561
    10. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      39
      537
    Aihe