Ihminen nukkuu pääsääntöisesti yöt kotonaan ja viettää muutenkin suurimman osan ajastaan siellä. Lapsena miltei 100%. Nyt sitten saa kuulla että lapset ja opettajat altistuvat homeille vasta koulussa. Kärkölässä on paljon taloja jotka puutteelisen suunnittelun, huonon rakentamisen, huoltojen laiminlyönnin ja etenkin "maalaisjärjellä" tehtyjen peruskorjausten johdosta olisivat jo ajat sitten purettu terveydelle vaarallisina jos ne olisivat kunnan omaisuutta. Nyt sitten noiden talojen asukkaat osoittavat sormellaan kuntaa ja vaativat koulujen purkamista. On käynyt niin, että huolimattomasti usein tee-se-itse periaatteella kustannus- ym syistä rakennetujen nykyisten homekotejen asukkaat vaativat aikanaan laadukkaasti ja käypällä hinnalla talonsa tehneitä mukaan itse aiheuttamiinsa koulujen purkutalkoisiin. Toki tämä meille rakentajilla sopii ja etenkin urakoitsijoille mutta hyvät ihmiset katsokaa nyt välillä ongelmaa edes vähän kokonaisvaltaisemmin. Homeita ja migrobeja tulee löytymään aina vaikka joka vuosi uusi koulu rakennettaisiin. Ne toksiset ongelmat löytyvät homekodeista vaikkeivat poliitikot asiaa uskalla ääneen sanoa!
Vastaukset 6
- Homestopaatti
Näin se on. Home ongelma ryöpsähti noin 2010, syy ei varmasti ole rakennuksissa, jos tutkitte asiaa niissä on käyty koulua, asuttu ja tehty töitä usein kymmeniä vuosia ja kaikkia on ollut hyvin. Yks kaks kaikki oireilevat, kukaan ei voi olla missään. Korostan että uskon ihmisten oireiden olevan tosia, mutta syy on aivan muualla kuin uusissa tai vanhoissa rakennuksissa. Nykyään kun joku aivastaa aletaan nuuhkimaan nurkkia, kun pitäisi miettiä mitä laitatte suuhunne.Homeen
- Tupakantumppi
Ongelma ei tosiaankaan ole rakennuksissa. Ongelma on ihmisissä, jotka eivät siedä hajuja, homeita, joita on joka paikassa. Ei käy maito, ei vehnänen. Ihmiset ovat sairaita ja ihmiset täytyy korjata, ei rakennuksissa ole mitään vikaa. Suuri osa vaivoista johtuu ruokatarvikkeista, toinen osa tulee nykyaikaisesta lääkinnästä ja rokotusohjelmasta. Isomman vaivat poistetaan rokottamalla ja saadaan aikaiseksi allergisoituminen esim; homeille joita on luonto tulvillaan.
- homettahometta
Olen aikoinaan kärsinyt homeongelmasta ja nyt minulla on hyvin paha alkoholiongelma. Enkä saa mistään korvauksia! Vaadinkin purettavaksi kaikki yleiset tilat joissa olen joutunut asioimaan. Ja vaadin korvauksia kouluajoiltani. Minulle täytyy korvata kaikki juomani alkoholi, koska se on homeen syytä.
- homettaon
Kärsin, koska joudun elämään home Suomessa. Rakennukset, politiikka, ilmapiiri, ihmiset, päättäjät ja koko yhteiskunta on homeessa. Olemme kaikki homeongelmassa. Meillä on homepäinen pääministeri. Homeessa oleva presidentti. Homeessa oleva sdp, jne. Suomi on homeessa. Siinä ongelma.
- joopajoohei
Heh heh hauska provo. Ulkoistetaan ongelma, niin kaikki on taas hyvin.
- duudff
valtuutetetu ja kunnanjohto 2000-2016 vastuuseen
salailleet asioita ja nyt kaikki paskana ja lasku veronmaksajille 15miljoonaa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa
Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja2971223Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?
Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "3081166Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä
Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔50958- 87914
- 106899
- 101879
- 111742
Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"
Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh13594- 64588
Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"
Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh3577