Yhden hengen valtuustoryhmä

Humppila

Mitenköhän on, että yksi varavaltuutettu muodostaa oman, uuden valtuustoryhmän? Erotettiinko puolueen valtuustoryhmästäkin? Ryhmässä siis yksi jäsen.

11

334

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mahtipontisuus

      Erottamisesta en tiedä. Mutta onhan ryhmällä sentään komia nimi; Lainvalvojat. Kas ku ei Seriffit. Tähti sun rintaan.

    • Tätäpäivää

      Onko muuten väärin vaatia, että pilassa noudatettaisiin avoimuutta ja kuntalaisia?

      • Tätäpäivää

        Kuntalaisia= kuntalakia. %×#$ autocorrect


      • Humppilaseon

        Heh. Hupaisa yritys kääntää huomio muualle kuin mitä aloittaja kysyi. Ei tietenkään ole väärin. Mut hei, onhan sekin elämäntehtävä että tonkii muitten tekemisiä ja käyttää aikansa virheiden etsimiseen, valittamiseen, haukkumiseen, nimittelyyn jne. Vois myös ihan hankkia itselleen elämän ja koettaa etsiä iloa siitä.
        Itse en myöskään käyttäisi kotikunnastani yllämainittua nimitystä.


      • Puppeli

        ...


      • poismuuttaja
        Humppilaseon kirjoitti:

        Heh. Hupaisa yritys kääntää huomio muualle kuin mitä aloittaja kysyi. Ei tietenkään ole väärin. Mut hei, onhan sekin elämäntehtävä että tonkii muitten tekemisiä ja käyttää aikansa virheiden etsimiseen, valittamiseen, haukkumiseen, nimittelyyn jne. Vois myös ihan hankkia itselleen elämän ja koettaa etsiä iloa siitä.
        Itse en myöskään käyttäisi kotikunnastani yllämainittua nimitystä.

        Puolueet aivan turhia pienissä kunnissa. Ne tuhlaa pienten kuntien varoja sovitulla päätöksillä joita ketään ei saa kriittisesti arvioida. Muutoin on huono ihminen ja erotetaan keinolla millä hyvänsä.

        Äänestäjien tahdosta huolimatta puolueet pilaa kunnan maineen muutaman änkyrän ylivallalla nuorempia kohtaan. Niin kuin Humppilassa on nähty. Kuntalaiset odotti viime vaalien jälkeen muutosta. Sitä ei tullut. Samat naamat päättää asioista osa valtuutettuna ja osa ohjaa sivusta. Kyllästyttävää toimintaa.


      • Erkkinimi

        samaa touhua täällä pohjoisemmassa naapurissa.... voi voi


    • Hummmmmp

      Ei tarvitse sitä kunnan loppuosaa tosiaan korostaa, kyllä sitä on korostettu ihan itse viikottain lehdissä.

    • Voihanvalitus

      Jos perustanut oman valtuustoryhmän, on eronnut tai erotettu puolueensa ryhmästä. Veikkaan jälkimmäistä.

      • jopojopo

        Ainoa suoraselkäinen tuosta joukosta.
        Muut juoksevat keskustoimiston käskyjen mukaan.


    • kopojopo

      Jos yhden hengen valtuustoryhmä on mukana seuraavissa vaaleissa. Se tulee saamaan äänivyöryn. Niin paljon kummallisuuksia liittyy nykyiseen päätöksentekoon. Siellä on vain yksi valtuutettu joka ajaa aidosti kuntalaisten etuja muut nostaa vain palkkioo ja juo kahvia tyytyväisenä sekä hengailee " tärkeiden" kanssa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      220
      5726
    2. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      78
      4629
    3. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      80
      3408
    4. SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk
      Maailman menoa
      243
      2852
    5. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      146
      2639
    6. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      164
      2046
    7. Venäläiset varkaudessa

      Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee
      Varkaus
      248
      1555
    8. Lupajaoston esityslista

      Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo
      Pyhäjärvi
      49
      1105
    9. Jorma Uotinen UMK-juontajaksi! Mitä ajatuksia UMK-pesti herättää?

      Professori, laulaja, koreografi ja TTK-tuomari Jorma Uotinen, 75, on yksi tämän vuoden UMK-juontajista. Uotisen rinnall
      Euroviisut
      28
      1018
    10. Haluaisitko kaivattusi

      kanssa ensiksi seksiä ja sen jälkeen puhumista?
      Ikävä
      62
      1016
    Aihe