Otsikko on saatu psalmin 78 jakeesta neljä. Siinä psalmin kirjoittaja tuo julki sukupolvelta toiselle jatkuvan tärkeän tehtävän. Vanhempamme ovat aikanaan kertoneet meille, tämän päivän aikuisille, hyvästä Jumalasta ja hänen suurista teoistaan. Nyt on meidän vuoromme välittää tätä sanomaa lapsillemme ja lastemme lapsille.
Tehtävää riittää niin isille, äideille kuin isovanhemmillekin. Bibliassa psalmin esipuhe tiivistää alkuosan sisällön muotoon: ”kaunis neuvo Jumalan sanasta vaaria ottamaan”.
Psalmien kirja on monimuotoisuudessaan valtavan rikas. Se on virsikirja, ylistyslaulukirja, runokirja ja rukouskirja, mutta mitä suurimmassa määrin Jumalan sanan kirja. Psalttarin esipuheessa Martti Luther kyselee: ”Eikö Psalttari jo sen tähden ole kallis ja rakas, että se niin selvästi ilmoittaa Kristuksen kuolemasta ja ylösnousemisesta ja kuvailee hänen valtakuntaansa ja koko kristikunnan tilaa ja olemusta.” Nykyisessä kirkkoraamatussa psalmi 78 on otsikoitu ”Jumala on johdattanut kansaansa”. Sitä sanotaan myös Asafin opetukseksi tai Asafin virreksi. Leeviläisen Asafin tehtävänä oli kymbaalin soittaminen jumalanpalveluksissa. Hän myös johti laulua poikiensa kanssa. Asafin perheelle on omistettu kaksitoista psalmia.
Kuulla ja tehdä
Psalmin alussa kehotetaan tarkasti kuuntelemaan Jumalan sanan opetusta. Opetus määritellään joskus opettajan, oppilaan ja oppiaineksen vuorovaikutukseksi. Tämä pätee suurelta osin myös Jumalan sanan opetukseen.
Millainen on ”pätevä” Jumalan sanan opettaja? Voisimme sanoa, että vaatimuksia on vain yksi. Se, että opettaja on saanut omat syntinsä anteeksi ja Pyhän Hengen lahjan. Jäähyväispuheessaan Jeesus sanoi opetuslapsilleen: ”Puolustaja, Pyhä Henki, jonka Isä minun nimessäni lähettää, opettaa teille kaiken ja palauttaa mieleenne kaiken, mitä olen teille puhunut.” Riittää, kun uskon asioista puhutaan yksinkertaisesti ja ymmärrettävästi. Psalmi rohkaisee vanhempia kertomaan siitä, miten Jumala on auttanut ja johdattanut. Jumalan siunaus koetaan usein vaikeuksissakin.
Oppilaan tehtävä on opiskella. Se merkitsee halua kuunnella, painaa mieleen ja toteuttaa käytännössä. Vuorisaarnassaan Jeesuskin kehotti kuuntelemaan ja tekemään: ”Jokainen, joka kuulee nämä sanani ja tekee niiden mukaan, on kuin järkevä mies, joka rakensi talonsa kalliolle.” Vanhojenkin asioiden kuuleminen ja niistä oppiminen on rikkautta. Elämämme tärkein asia, omakohtainen usko, saadaan ja sitä hoidetaan myös kuulemisen kautta. Henkilökohtaisesti kuultu Kristuksen evankeliumi on Jumalan voima jokaiselle sen uskovalle autuudeksi, kuten apostoli Paavali sanoo kirjeessään roomalaisille.
Herran teot
Muinoin Jumala johdatti kansansa luvattuun maahan. Psalmi 78 palauttaa mieleen, kuinka Jumala jakoi meren kahtia ja vei kansan sen poikki. Herra antoi pilven johtaa päivisin ja tulen loistaa öisin. Hän antoi vettä kuivasta kalliosta ja viljaa taivaasta.
Jumalan suurista teoista huolimatta hänen kansansa oli usein tottelematon ja uppiniskainen. Menneisyyden opetuksen yksi ulottuvuus on siinä, että se varoittaa meitä ja tulevia sukupolvia samoista synneistä, joihin entiset matkaajat joutuivat. Ehkä opetuksen painopiste on kuitenkin siinä, että Jumalan kansan syntisyydestä huolimatta Herra oli laupias ja armollinen. Katuvalle syntiselle luvattiin syntien anteeksiantamus. Jumala armahti. Tähän lupaukseen tämänkin päivän kilvoittelija saa luottaa.
Turva ja toivo Jumalassa
Kertoessamme Herran teoista on tärkeä muistaa ja muistuttaa, mikä on kilvoituksen päämäärä. Jumalan varsinainen lahja on iankaikkinen elämä taivaassa. Ajallisen elämän siunaus on vain väliaikaista ja myötälahjaa. On onnellista tiedostaa, että elämämme jokainen hetki on Jumalan tiedossa. Olemme toivon kansaa ja toivon päämäärä on ajan tuolla puolen. Suurin onni on se, että Jumala on varjellut lapsenaan. Herramme antaman opetustehtävän tärkein viesti tuleville sukupolville on se, että hekin panisivat toivonsa Jumalaan, eivätkä unohtaisi hänen tekojaan.
Kerromme Herran teoista
Aimo.Helen
3
102
Vastaukset
- HerratsotHerrat
Herra,herra herra iso herra, sanoi alokas kun ei tunnistanut kadulla kapiaisen
arvomerkkejä,heh. - ÄläEksyKristitty
Kyllä oli vahvaa omavanhurskautta tässä avauksessa. Nimittäin USKOLLA KRISTUKSEEN PUHDISTUVAT SEKÄ SYDÄN ETTÄ OMATUNTO. Millään muulla tavalla ei voi syntejään anteeksi saada. Jeesus on tie.
Tästä uskosta Kristukseen, joka vanhurskauttaa syntisen, ei saa luopua vaikka millainen etevä viettelijä sitä yrittäisi.
Vallankäyttäjäthän ovat juuri näitä "opettajia", jotka Kristuksen sijasta höpöttävät omia seireeninlaulujaan, valtansa ylläpitämiseksi uhreissaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1066756KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3786387Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei613198Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521132689Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1082330- 1251824
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro201677Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään341495Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1821357- 741247