suomi/uskonnot

pimeneekö-yö

jos suomella menee näin huonosti, ei olla kaukana siitä minkä takia Jumala karkoitti israelin pohjoiset heimot, jos vertaa muinaista pohjois-israelia ja suomea, huomaako kukaan mitään eroo?, ei varmaan koska eroa ei ole. yhtälailla täysin Jumalatonta menoa täälä kun sielä aikanaan, ehkä puuttuu vielä pari patsasta joita suomalainen lie kernaasti kumartaa eu:n lisäksi, onhan eu:sta tullut suomalaisille jumala joka sanelee säännöt ja suomi poika ja tyttö vain nöyrösti kumartaa tai niiaa totellen "Herra iso herraa niinkuin "hän käskee"". onko Suomalainen kadottanut sielunsa, myynyt sen pienenä kansana eu:lle. voi mitä Suomi luulet saavasi mitättömänä kansana eu:sta!. Et saa Mitään.
häviöön joudut sinä vähäinen kansa, myit itsenäisyytesi halpaan hintaan. herätkää suomen päättäjät, herätkää suomen kansa, näennäisdemokratiassako me eletään, mitä eduskunta tekee, tappelee ja sotii keskenään. yksi toisensa jälkeen jättää edustajan tehtävänsä!?. onko bornaut, kuka Suomea johtaa, vai onko niin että kukaan ei enää tiedä, mitä tehdä, onko PM Yritysjohtaja taustaltaan huolimatta pihalla valtion johtamisesta.
pitäisi siunata maamme päämiehiä, mutta jokainen katsokoon itseänsä peilistä, jokainen on vain ihminen, ei kumarruksen arvoinen ja on vain yksi Herra.

1

163

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      50
      2294
    2. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      93
      2028
    3. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      91
      2000
    4. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      1767
    5. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1731
    6. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      494
      1567
    7. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      2
      1540
    8. Mikä ihme teitä lieksalaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa?
      Lieksa
      49
      1370
    9. Kemet lomautukset

      Onkohan tuo oikein lain mukaista toimintaa jatkaa jo lomautettuina olevien uudelleen lomautusta yhdenvertaisuuden ja tas
      Suomussalmi
      37
      1275
    10. Mistä juttelit viimeisen kerran

      Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.
      Ikävä
      76
      1268
    Aihe