suomi/uskonnot

pimeneekö-yö

jos suomella menee näin huonosti, ei olla kaukana siitä minkä takia Jumala karkoitti israelin pohjoiset heimot, jos vertaa muinaista pohjois-israelia ja suomea, huomaako kukaan mitään eroo?, ei varmaan koska eroa ei ole. yhtälailla täysin Jumalatonta menoa täälä kun sielä aikanaan, ehkä puuttuu vielä pari patsasta joita suomalainen lie kernaasti kumartaa eu:n lisäksi, onhan eu:sta tullut suomalaisille jumala joka sanelee säännöt ja suomi poika ja tyttö vain nöyrösti kumartaa tai niiaa totellen "Herra iso herraa niinkuin "hän käskee"". onko Suomalainen kadottanut sielunsa, myynyt sen pienenä kansana eu:lle. voi mitä Suomi luulet saavasi mitättömänä kansana eu:sta!. Et saa Mitään.
häviöön joudut sinä vähäinen kansa, myit itsenäisyytesi halpaan hintaan. herätkää suomen päättäjät, herätkää suomen kansa, näennäisdemokratiassako me eletään, mitä eduskunta tekee, tappelee ja sotii keskenään. yksi toisensa jälkeen jättää edustajan tehtävänsä!?. onko bornaut, kuka Suomea johtaa, vai onko niin että kukaan ei enää tiedä, mitä tehdä, onko PM Yritysjohtaja taustaltaan huolimatta pihalla valtion johtamisesta.
pitäisi siunata maamme päämiehiä, mutta jokainen katsokoon itseänsä peilistä, jokainen on vain ihminen, ei kumarruksen arvoinen ja on vain yksi Herra.

1

212

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos venäjällä olisi kansan valitsema presidentti, olisiko Ukrainan sotaa?

      Ei varmasti olisi. Sehän on tiedossa, että raskaalla vaalivilpillä putin jatkaa pressana.
      Maailman menoa
      326
      4318
    2. Riikka jytkytti naftan hinnan jo yli 2,3 euroon

      Sannan aikaan esimerkiksi dieseliä selvästi kalliimpaa bensaakin sai 1,3 eurolla. https://www.is.fi/autot/art-200001188
      Maailman menoa
      159
      4016
    3. Päivän Sanna: Suomi maailman onnellisin maa

      Sanna muutti Suomen maailman onnellisimmaksi maaksi. Hänen pyyteetön työnsä maailmalla tuottaa edelleen tulosta.
      Maailman menoa
      92
      3448
    4. Vasemmiston feministinaiset puolustavat islamia

      mikä on täysin järjenvastaista, mutta eihän femakoilla paljon järkeä olekkaan, leijuvat siellä omassa kuplassaan. Myös
      Maailman menoa
      245
      2936
    5. Ei se halua mitään!!

      Arkailija koko tyyppi!
      Ikävä
      61
      2458
    6. Olet kyllä erittäin huono yhdistelemään pisteitä.

      Etkä vain sinä vaan kaikki teilläpäin.
      Ikävä
      34
      1797
    7. Onko jo liian "vanha" vai mitä mieltä olet? 57-v. saa raakaa tekstiä tv:ssä

      The Summit Suomi tv-ohjelmassa 57-vuotiaan Maritan jaksamista kyseenalaistettiin iän takia. Onko tässä iässä jo liian "v
      50 plus
      37
      1506
    8. Etkö sitten itse

      ole koskaan ylittänyt rajaa?
      Ikävä
      46
      1463
    9. Mitä järkeä iskeä

      Varattua ja yrittää saada sitä eroamaan
      Ikävä
      45
      1325
    10. Suomi edelleen maailman onnellisin maa

      Olemme hyvällä tiellä. Laitetaan nyt talous kuntoon.
      Maailman menoa
      162
      1307
    Aihe