Kuolleen uskon palsta!

PalstanTasoOnPaska

Miksi te suollatte tällästä paskaa tänne?
Täältä Ei löydy minkäänlaista järkevää keskustelua, vaan pelkkää vänkäämistä päivästä ja vuodesta toiseen.

Pelkkää lestadiolaisten haukkumista ja saarnaajien haukkumista? Onko se rakentavaa?

Kaikki oikeat uskovaiset jättävät palstan ja ovat keskustelun huonon tason vuoksi kommentoimatta.

Menkää itseenne ääliöt. Juuri sinä, 👉 et ole se viisain jolla on varaa opettaa muita uskon asioissa.

Kuunnelkaa mitä kukakin sanoo, älkääkä toitottako pelkkää omaa yksipuolista paskaanne vuodesta toiseen.

6

208

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Juuri minä olen sen verran viisas, että tunnistan epäjumalanpalvojan alta aikayksikön.

      Jospa rauhoitut, hylkäät epäjumalasi ja jäät odottamaan epätodennäköisen mutta mahdollisen oikean jumalan ilmiintymistä?

    • " Palstan taso on tippunut ."
      -
      Oikein aloittaja kirjoittaa ,
      kaikkien pitäisi mennä itseensä.
      -

    • mitenseonkaan

      Oletko sinä aloittaja sellainen oikea uskovainen?

      kuuntele nyt ja vastaa asiallisesti.

    • OmavanhurskausHirvittää

      Kiittelikö hurskas juutalainen kansa Jeesusta, kun tämä julisti heille Jumalan valtakuntaa?

      Jos missä kristittyjä tarvitaan, niin siellä missä epäusko vielä rehottaa. Siellä Jeesuskin toimi, kansansa keskellä. Kylväjä kylvi siementä (Jumalan sanaa), siemen putosi maahan, (ihmisten sydämiin).

      Kaikista kamalinta tällä palstalla on avaajan edustama tekopyhyys, - joka paitsi kavahtaa niiden seuraa, joille sanaa pitäisi kylvää, he myös kaikin tavoin suhtautuvat halveksien ja tuomiten heihin jotka Jumalan sanaa kylvävät. Kylvö pitäisi heidän mielestään suorittaa vain tekpyhien joukkoon, sellaisten jotka ovat heidän kaltaisiaan.

      Jeesus ei tällä tavalla opettanut, ja lunastushinnakin hän maksoi JOKAISEN IHMISEN puolesta, MUOTOON katsomatta. Jumalan sanan kylvö siis suritetaan kaikille, muotoon katsomatta.

      Ei ole meidän tehtävämme spekuloida sillä, kenen sydämeen sana sattuu ja alkaa itämään siellä, kasvaen korren ja korren päähän tähkäpään. Maan laatu, ja suotuisat ilmat, = Kristuksen rakkaus ja armon evankeliumin aurinko, yhdessä pyhän Hengen tuulten kanssa kasvattaa ja kypsyttää viljan
      korjuukypsäksi. Tämä kaikki on JUMALAN (Sanan) työtä.

    • ÄläEksyKristitty

      Kun totuuden sanomista nimitetään haukkumiseksi, niin silloin kuulija ei kestä kuulla totuutta.

      Liike joka julistaa olevansa kaiken arvostelun ulkopuolella, siis erehtymätön, ei ole enään teve kristillinen yhteisö.

      Jos joku kuvittelee olevansa vähemmän syntinen kun joku toinen, silloin hän elää omassa vanhurskaudessa, ilman todellista itsensä tuntemista Pyhän Jumalan edessä.

      Kaikki kerskaaminen on otettu uskovilta pois! Mutta yksi kerkaaminen meille on jäänyt, eikä sitä kerkaamista pidä koskaan säätellä. Se on kerkaaminen Jeesuksen Kristuksen rististä, jonka kautta maailma on meille ristiin naulittu, ja me maailmalle.

      Room. 5:1-11 Koska me siis olemme uskosta vanhurskaiksi tulleet, niin meillä on rauha Jumalan kanssa meidän Herramme Jeesuksen Kristuksen kautta,jonka kautta myös olemme uskossa saaneet pääsyn tähän armoon, jossa me nyt olemme, ja meidän kerskauksemme on Jumalan kirkkauden toivo.

      Eikä ainoastaan se, vaan meidän kerskauksenamme ovat myös ahdistukset, sillä me tiedämme, että ahdistus saa aikaan kärsivällisyyttä,mutta kärsivällisyys koettelemuksen kestämistä, ja koettelemuksen kestäminen toivoa; mutta toivo ei saata häpeään; sillä Jumalan rakkaus on vuodatettu meidän sydämiimme Pyhän Hengen kautta, joka on meille annettu.

      Sillä meidän vielä ollessamme heikot kuoli Kristus oikeaan aikaan jumalattomien edestä.Tuskinpa kukaan käy kuolemaan jonkun vanhurskaan edestä; hyvän edestä joku mahdollisesti uskaltaa kuolla.

      Mutta Jumala osoittaa rakkautensa meitä kohtaan siinä, ...
      ***) ... että Kristus, kun me vielä olimme syntisiä, kuoli meidän edestämme.

      Paljoa ennemmin me siis nyt,
      ***) ... kun olemme vanhurskautetut hänen veressään, pelastumme hänen kauttansa vihasta.

      Sillä jos me silloin, kun vielä olimme Jumalan vihollisia, tulimme sovitetuiksi hänen kanssaan hänen Poikansa kuoleman kautta, paljoa ennemmin me pelastumme hänen elämänsä kautta nyt, kun olemme sovitetut; ...

      ... emmekä ainoastaan sovitetut, vaan vieläpä on Jumala meidän kerskauksemme meidän Herramme Jeesuksen Kristuksen kautta, jonka kautta me nyt olemme sovituksen saaneet.

    • ÄläEksyKristitty

      Jatka siis Jeesuksen seuraaja vapaasti täällä edelleen kertomista Herrastasi Jeesuksesta Kristuksesta, jolta olet mittaamattoman kalliin lahjan saanut, - ilman omia ansioitasi.

      Jatka totuuden huutamista, velheellisia ihmiskäsityksiä ja ihmisopeilla sotkettua evankeliumia vastaan. Ihmisopeilla sotkettu evankeliumi on raskas taakka hänelle jolla on valvova omatunto ja oikea itsensä tunteminen Pyhän Jumalansa edessä.

      Vain puhdas evankeliumi tuo sovituksen Jumalan kanssa, ilon rauhan ja vapauden syntiselle. Siksi siitä pidetään ehdottomasti kiinni, vihollisen yrittäessä valheilla ja ihmisopeilla ryövätä meiltä pois Kristuksen ja syntiemme täydellisen sovituksen Jumalan edessä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      325
      3775
    2. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      128
      3540
    3. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      4
      2220
    4. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      107
      1607
    5. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      1528
    6. Typeryyttä

      Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik
      Ikävä
      122
      1262
    7. Martina mukana erikoisjoukossa

      Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j
      Kotimaiset julkkisjuorut
      136
      917
    8. Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!

      Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit
      Maailman menoa
      99
      860
    9. Häneen rakastuminen oli sellaista

      että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta
      Ikävä
      77
      787
    10. Huonosti.

      Oletko kohdellut kaivattuasi huonosti? Miksi?
      Ikävä
      85
      723
    Aihe