Hei,
Idioottina menin vastaamaan safari-kyselyyn, joka ponnahti ikkunaan käyttäessäni safaria. Kun painoin lähetä vastaukset tulikin "tietokoneen ip-osoitetta ladataan" tms. Paniikki iski päälle, että voiko joku päästä mun tietokoneelle ja päästä kaikkiin tietoihin?
ip-osoite kalastus kyselyn kautta
5
339
Vastaukset 5
- suunnattomasti-dataa
IP osoite menee aina kun pyydät nettisivua palvelimelta. Palvelin voi laittaa sen lokiin ja varmasti laittaakin.
Suosittelen ublock origin lisäosaa missä on estolistat. Vähentää törmäyksiä huonoihin sivustoihin.
Jos käytät VPN niin vpn tarjooja tietää ip osoitteesi ja laittaa sen muistiin. He yhdistävät sinun ip osoitteen ja pyytämäsi sivun osoitteen, aikaleima. Private internet access VPN on ainut joka ei laita lokiin tietoja, luulisin.- muikkeli94
Siinä tuli sellanen huojaus-facebook-sivu sen jälkeen, että olet voittanut jonkun plaa plaa 😰
- Muikkeli94
muikkeli94 kirjoitti:
Siinä tuli sellanen huojaus-facebook-sivu sen jälkeen, että olet voittanut jonkun plaa plaa 😰
Siis huijaus et olet voittanu jonkun iphone 7:n ja laitoin äkkiä kiinni. Mut siihen tuli sellanen latausikkuna et ”ip-osoitetta ladataan”. Pelottaaaa
- yleisiä-voitto-huijauks
Mainokset facebookissa ja muualla johtaa haittasivuille tai huijauksiin. En suositte uskomaan yhtään mitään niiden puheista.
Kuvittele että 100 000 näkee sen mainoksen, mistä 1% menee sinne ja uskoo. Se on 1000 ihmistä mitkä saattavat joutua huijauksen kohteeksi. Facebookkia ei kiinnosta mitä mainokset näyttää kunhan maksaa näyttämisestä.
https://kuti.kkv.fi/Kutiweb/kuluttajat/kuvilomake.aspx
Tuon täyttää niin ehkä asialle tehdään jotain. Saavat ainakin tilastoja paljonko liikkuu huijauksia. Ketkä asialla yms.
IP -osoitteen avulla sivusto yksilöi eri verkkolaitteet, eikä osoitteen julkistaminen ole tietoturvariski, eikä salailu mahdollistakaan, ellei sitten käytä VPN:ää tai salaavia proxyjä eli välipalvelimia.
Jonkin riskin konkretisoituminen tarkoittaisi sitä, että itselläsi on koneessa tai kotiverkossa tietoturva-asetukset aivan päin honkia, eli löysemmät kuin laitteiden oletusasetuksissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Pyhäjärvi syvällä kusessa
Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha1421630- 1491095
Miten voi sinun
tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät70970Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?
Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi330924- 68753
PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE
...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.56733- 69681
- 37639
Ernest Lawson rehellisenä vaikeasta TTK-tilanteesta: "Vain harvan ja valitun henkilön tiedossa"
Tanssii Tähtien Kanssa tulee syksyn iloksi ja tiedossa on suosikkisarjan 19. kausi. Tulevalla kaudella nähdään iso uudi7601Missä vaiheessa
Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et33581