Minkä sukupolven Yaris on hyvä matka-ajossa?

jehudiini

Itselläni on nyt japanissa tehty ekan sukupolven (XP10) Yaris vuodelta 2001, moottorina 1300 2SZ-FE. Kaupunkiajossa mitä mitä parhain pyöriteltävä ohjaustehostimen kanssa.
Matka-ajo sen sijaan ei ole oikein kivaa. Ei huvita lähteä yli 100km matkalle. Ajomelu on aika paha eikä auto tunnu niin vakaalta kuin isommat. Onneksi pitkiä matkoja on harvemmin.
Onko nuo uudemman sukupolven Yarikset parempia matka-ajossa kuin tuo ensimmäinen sukupolvi? Kannattaako vaihtaa vanhemman polven Yaris joko XP90 tai XP130 malliin?

23

2656

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pikkukinneri

      Ei ole mikään vuosimalli sen parempi.

    • MopostaSeuraava

      Yaris on pieni äänekäs ja kiikkerä auto joka hädintuskin sopii edes suomalaisiin avariin ja ruuhkattomiin kaupunkeihin, saatikka maanteille.

      • kiikkeräkö

      • KylläLähtee
        kiikkeräkö kirjoitti:

        Todellisuudessa Yariksella pärjää suomenkin liikenteessä aivan riittävän hyvin, vaikka Yaris ei olekaan melun osalta sieltä aivan hiljaisimmasta päästä.
        Videoissa 2018 Toyota Yaris 1.5l (2NR-FKE) VVT-iE 110hv manuaalivaihteistolla.
        Kiihdyttelyä.
        https://www.youtube.com/watch?v=DEei_chtLgM
        Normaalia ajamista.
        https://www.youtube.com/watch?v=S5voxV2XiI4

        Polttoaineenkulutus ajotyylistä riippuen 4.63-6.5l/100km.

        Lähtee kuin hauki rannasta!


    • Valitettavasti kevyehkö, korkea ja lyhyellä akselivälillä oleva auto, kuten Yaris on, ei voi olla koskaan "hyvä" moottoritiellä. Vaikka hybridin painopiste onkin akuston myötä alhaalla, on se kovin sivutuuliherkkä edelleen. Äänekkyys tulee renkaista, moottori ei ole tasaisessa ajossa ongelma. Mutta varmaa on jos vertaat alkupään malleja uuteen malliin, niin onhan siinä kehitystä tapahtunut kuitenkin.

      • unohda.Yaris

        Samalla hinnalla saa autoja, jotka soveltuvat kaikkeen ajoon, no problems.


      • unohda.Yaris kirjoitti:

        Samalla hinnalla saa autoja, jotka soveltuvat kaikkeen ajoon, no problems.

        Varmasti, en yhtään epäile. Samalla hinnalla ei vaan saa niitä varusteita autoon, joita itse pidän pakollisena. Jokainen tekee omat kompromissinsä tarpeidensa mukaan.


      • Yarisman

        Yaris on kuitenkin oman kokoluokkansa paras auto vieläpä kiistatta. Luokkansa hiljaisin ergonomisin ja paras ajo-ominaisuuksiltaan. Melu on kaikkien pikkuautojen ongelma, mutta Yaris on niistä hiljaisin. Huomattavasti hiljaisempi kuin Skoda Octavia ja parempi ajettavuudeltaan.


      • Pelaakuinbuick
        Yaris_Hybrid kirjoitti:

        Varmasti, en yhtään epäile. Samalla hinnalla ei vaan saa niitä varusteita autoon, joita itse pidän pakollisena. Jokainen tekee omat kompromissinsä tarpeidensa mukaan.

        Onko lämmitettävä takalasi jo vakio? Autot tehdään USAssa.


      • Totuutta
        Yarisman kirjoitti:

        Yaris on kuitenkin oman kokoluokkansa paras auto vieläpä kiistatta. Luokkansa hiljaisin ergonomisin ja paras ajo-ominaisuuksiltaan. Melu on kaikkien pikkuautojen ongelma, mutta Yaris on niistä hiljaisin. Huomattavasti hiljaisempi kuin Skoda Octavia ja parempi ajettavuudeltaan.

        No nyt tuli jo senluokan skeidaa että huh huh kyllä Yaris on niitä pikkuautojen surkeimpia kiikkuja ..


      • Pelaakuinbuick kirjoitti:

        Onko lämmitettävä takalasi jo vakio? Autot tehdään USAssa.

        Kyllä se on vakio, ja autot tulee Ranskasta.


    • seonaikapainava

      Minä laitoin 350kg lyijylevyn Yariksen pohjalevyyn, auto vakavoitui huomattavasti. Kiihtyvyys tietysti hieman kärsi.

    • TositarinaaSekaan

      Naapurilla oli Yaris verso ja Avensis ja kiroili kun Yarista ei voi antaa vaimolle ajoon talvella kun on niin arvaamaton peli ja itse pitää sitten sillä kihnuttaa 50km sivu tuskaista työ matkaa kun vaimo ajaa Avella markettiin ja lastentarhan muutaman kilsan päivässä. Vaihto muuten ekan talven jälkeen Yarpan Focuksen ja sai oman Sven, mutta Ajoi mieluummin Fociksella työmatkansa.

      • Totuus tässäkin. Itse suosin kitkarenkaita, mutta en niitä voi käytännön syistä Yariksessa käyttää. Yaris tuppaa jäämään kiinni kovin helposti talvella joka paikkaan nastoillakin, saati sitten kitkoilla. Joudun katuparkkeeraamaan lievään ylämäkeen kotona, joten talvella ei olisi mitään mahdollisuutta päästä tuosta kitkoilla liikkeelle.


    • Kalikkana

      Itselläni on Yaris Hybrid ja on ihan ällistytävän kiva ajaa - paitsi motarinopeuksissa sivutuulen kera.
      Melu on hiljainen kesärenkailla ja nyt kitkoilla on kuin huopatossuilla kulkisi, ei kuulu kuin suhina.
      Ainoa järkälemäinen miinus on yli -10 pakkasasteen ajokelit ja pienen kulutuksen kustannuksella jäätävä kylmyys.
      Pitää ajaa ainakin 15 km kunnes edes hieman alkaa lämpenemään, joten suosittelen tähän vuedenaikaan ennemmin pelkkää bensakonetta, joka on talviajossa lämmön suhteen ihan eri maailmasta.

      • Totta, ja koska yrittää lämmittää ohjaamoa niin sähköajo on harvinaista herkkua.


    • T-sport

      Itse olen ajanut myös yaris hybrdillä, ihan kiva kaupunki kottero, mutta miksi toyota satsaa niin kovasti hitaaseen ajotapaan, säästäminen tuntuu olevan se pää prioriteetti, miksei siinä voi olla mitää sport modea, vanhemmat t-sport turbo yarikset ovat paljon mukavempia, esim kehä teillä pääsee turvallisesti kiihdyttämään rampilta oikeaan nopeuteen.
      Kapea auto korkea maavara, ja suht yksinkertainen jousitus tekee talvella niistä herkkiä sutimaan, ilman tasauspyörästön lukkoa, jää helposti sutimaan pieneen ylämäkeen, ja parkista on vaikea päästä lähtemään, varsinkin jos tie on aurattu.

      • on.se.kovaa

        Kaikkea kärsimystä sitä ihminen on valmis sietämään vajaan litran bensansäästön vuoksi.


      • Nuukuutta

        Eikä se säästä etes litraakaan muihin kilpailijoihin verrattuna ..kurjaa on ajo Yaris kansalla..


    • Yaris_rules

      Ne muut Yaris-sukupolvet ovat vielä huonompia - sinulla oleva on Yariksen kehityskaaren huippu.

    • jaskaap

      Ei mikään.

    • todellaKehno

      Ei maantielle lainkaan ja taajamassakin huono pysymään tiellä jos on vähänkin luikasta ja melu on huumaava.

    • TosiKiikkerä

      Pizzatakseille sopiva, ei muuhun käyttöön.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla

      suoja työ paikka? 🤔🤷‍♂️
      Ikävä
      30
      3888
    2. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      13
      1869
    3. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      63
      1324
    4. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      95
      1256
    5. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      67
      1135
    6. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      5
      981
    7. Koska tajusit silloin aikanaan

      että olin ihastunut sinuun? 🤭😍 Taisin olla aika läpinäkyvä 🫣❤️
      Ikävä
      47
      901
    8. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      356
      868
    9. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      26
      851
    10. En haluaisi kaiken kuihtuvan pois

      ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?
      Ikävä
      39
      841
    Aihe