Kadonneen sauditoimittajan Jamal Khashoggin

Viimeiden viesti " Arabimaailma on luonut itselleen rautaesiripun "
Jotenkin surullisen karmaiseva tapaus joka kuohuttaa ympäri maailmaa, etenkin Trumppi on jännässä välikädessä, hän haluaisi tuomita saudit toisaalta liehittelee heitä.
Saudien kuningas huone on takana murhasta vaikka on olevinaan tietämätön, muutkin valtioiden johtajat ovat vältelleet ottamatta kantaa. Kysymys on vain yhdestä toimittajasta mutta silti.
Turkki on ottanut tiukan linjan toimittajan tapauksesta, media haluaisi julkista boikotointia mutta tämäkin unohtuu lopulta.
33507
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 33

Vanhimmat

Onhan saudit nyt myöntäneet selvät todisteet nähdessään että kuulustelijoiden käsiin sauditoimittaja kuoli. Jamal Khashoggin ikäviä lausuntoja ei sallittu enää maailmalle levitettävän.

Äänestä
  • Videolla näytetään, kuinka toimittaja astelee kohti lähetystön ovea. Karmaisee, kun ajattelee, että muutaman minuutin kuluttua hän oli kuollut.
    On vähän epäselvää, miksi hän meni taloon. Pitikö hänen saada jokin dokumentti, vihkilupa tai vastaava? Omissa asioissaan hän siinä kuitenkin kulki, ei toimittajan ominaisuudessa.

    1Äänestä

  • Saudiarabian "demokratia" nyt on eri maata. Eri mieltä olevan toimittajan surmaaminen ja paloittelu on pöyristyttävää nykypäivänä.
    Uskotaan että teloittaminen tehtiin kuningashuoneen käskystä.

    Äänestä

Arvovaltallan häpäisy saudeilta, EU komission on ollut hiljaa Trumppi pähkäilee kun pelkää menettävänsä miljardeja, eikä suomen politikot anna virallista lausuntoa ei edes presitentti, kyllä jokaiden tietää mutta on hiljaa.
Uutis otsikoissa ympäri maailmaa on eturivin otsikko, siis media kyllä toimii.

Äänestä
  • Mitä jokainen tietää? Minä en tiedä, joten kerro ihan oikeudenmukaisuuden vuoksi tietosi.
    On ilmeistä, että saudeja nyt mollataan syytä suotta.
    Uhri lienee kuollut äkilliseen kohtaukseen, vaikka siinä oli 18 apuria ympärillä ensiapua antamassa.

    Äänestä

"kuulustelijoiden käsiin sauditoimittaja kuoli"

Kommando-palkkamurhaajien

Mohammad bin Salmanin (saudiprissi, johtajan poika) kommandon työmaa

Istabulin saudi-konsulaatti lähellä Bosborin salmea

Sauditoimittaja Khashoggi paloiteltiin Turkissa Istanbulissa elävänä, paloittelija Salah Muhammad al-Tubaigy kuunteli kuulokkeilla musiikkia paloittelun aikana,
ei kuitenkaan tiedetä mitä

ONGELMA: Khashoggi on USA-laisen suurlehden Washington postin toimittaja ja asuu USA:ssa ja teloitus tapahtui Nato-maassa Turkissa joten asia koskee Trumpia

Turkki tiputtelee tietoa vähitellen pitääkseen Trumpin ja CIA:n kuumana
SELVÄÄ on että TRUMP ON SAANUT RAJUSTI tietoa CIA:lta ja muuttaa kantojaan hitaasti, katsotaan mihin tullaan maaliin, 60 proenttia saudien sotakalustosta tulee USA:sta ja aseviennistä Saudit ovat 20 prosenttia USA:sta mutta siis USAn armeijan KULUT OVAT TÄHTITIETEELLISET palkkojen jne takia joten vienti ei ole elintärkeää

Istanbulin lähteystön paloittelija on Salah Muhammad al-Tubaigy on koulutukseltaan lääkäri, patologi, erikoistunut siis eliminoimiseen eli elinten irrottamiseen

Paloitteluklinikka on liikuteltavaa tyyppiä joten sitä voidaan kuljettaa mukana esim. lentokoneessa sopiviin kohteisiin paloittelemaan

15-henkinen saudien kommandojoukko saapui Ankaraan saudien Turkin konsulaattiin aamulla aikaisin KAHDELLA yksityiskoneella

Paloittelun jälkeen he palasivat salamannopeasti takaisin Saudi-Arabiaan

Ruumiinpalasia etsitään Belgradin ja Yalovan metsäalueelta, isoja

Paloittelija Salah Muhammad al-Tubaigy on saanut patologin koulutuksen Skotlannissa
kuva
https://www.dailymail.co.uk/news/article-6288235/Saudi-autopsy-expert-butchered-Jamal-Khashoggi-trained-Britain.html

1Äänestä
  • Riittää terastajan pätevyys, ei vältttämättä mitään osaamista.
    Putin yritti eilen selitellä, tuli mieleen siinä se on tekohurskas laittaa agetteja itse myrkyttämään epämielyttäviä ihmisiä, Stalin murhautti Trostkin meksikossa että ei tämä ainut kertainen.
    Turkin konsulaatin tapaus oli härski kun kaveri meni konsulaattiin muttei tullut takaisin naisystävän luo.

    Äänestä

Naurettava selitys Saudeita toimittaja alkoi muka tappelemaan konsulaatissa ja kuoli

1Äänestä
  • On jo aivan järkyttävää, että lähetystötaholla välejä aletaan selvittelemään nyrkkitappeluilla joka johtaa hengenlähtöön.

    1Äänestä

  • Toimittaja meni hakemaan joitakin papereita, kun ei ollut ei toivottu henkilö päätettiin paloitella pienempiin osiin kuljettamista varten.
    En kehoittaisi menemään saudi-arabin suurlähetystöön suomessa ettei tule sieltä kilonpalasina.

    1Äänestä

Toimittajan titteliin piiloutuminen ei kannata muualla kuin Suomessa .

Äänestä

See you later, my darling
Khashoggin viimeiset sanat konsulaatin ulkopuolella
morsiamen twitter-sivulta https://twitter.com/mercan_resifi

ALLA: Video alkaa ruumiinleikkaajien valmistautuessa työhön eli koneen saapumisella varhain
ja jatkuu kun leikkaajat lähtevät hotellista tekemään työtään noin kello 10

(uhri kävi konsulaatissa perjantaina ja oli pyydetty tulemaan konsulaattiin virka-aikana tiistaina noin 13 jolloin leikkaajat ehtivät valmistautua ja odottivat uhriaan konsulaatissa)

Khashoggi saapuu konsulaattiin tiistaina noin kello 13:14 kohdassa 0:16 eikä koskaan palaa
Palaapa, sillä seuraavassa kohdassa noin kahden tunnin kuluttua konsulaatista lähtee
pakettiauto viemään ruumista talteen ja odottamaan piilottamista, kohdassa 0:26

Khashoggin morsian odottaa hermostuneena konsulaatin edessä kaikkiaan 4 tuntia
kohta 0:45

Lopussa ammattileikkaajat poistuvat lentäen yksityiskoneella kotiin työn päätyttyä
https://www.youtube.com/watch?v=yFDxpZYPQqg

Äänestä

Minkä ihmeen takia tänne on vedetty tuollainenkin keskustelun aihe? Mitä sillä on tekemistä 70plus-palstan kanssa?

1Äänestä
  • Onko haittaa, onko huivi aloitus ykkös uutinen maailmalla.

    Äänestä

70-vuotiaat ovat niin vanhoja että aiheena pitäisi olla hoito/testamentin teko
Naurettavaa keskustella jostain autoista tai kikyistä tai lakoista tai opiskelusta tai tansseista tai musiikista tai ... ne eivät kuulu 70-vuotiaille, vaikea edes keksiä muita aiheita kuin kuolemansa valmistelu

Khashoggin tapaus on tärkeä mm. sen takia, että voi ihmetellä diktatuurinvaltioihn matkustavia taviksia (pKorea, Saudit, Thaimaa ... ovat napanneet kiinni monia taviksia joille käy sitten todella köpelösti

muutama kymmenen vuotta linnaa Thaimassa jos joku livauttaa taskuun huumetta baarissa eikä huomaa ja jää kiinni tullissa, armoa voi anoa määrävuosin Thaimaan kuninkaalta, sen luokse on mentävä polvillaan)

https://www.mtv.fi/uutiset/ulkomaat/artikkeli/suomalaismies-varasti-kannykan-thaimaassa-vuosi-vankeutta/5744148#gs.nF1aQd8

Täti kertoi että toi ne myi, 50 vuotta linnaa
https://www.mtv.fi/uutiset/rikos/artikkeli/nuori-suomalaismies-istuu-thaimaassa-50-vuoden-tuomiota-sellissa-60-vankia-ruoaksi-kalanpaasoppaa/5209364#gs.iLZWw3w

Äänestä

Tiistaina Turkin presidentin pitäisi kertoa "kaikki" tiedot, mutta tähän ei ihan uskota

Saudiagentit tekivät Khashoggista kaksoisolennon

Agentti Mustafa al-Madanille puettiin tapetun Khashoggin vaatteet, takki, silmälasit ja kengät ja Apple-kello
ja pantiin näytille tulemaan muka ulos lähtystöstä

Vertailukuvissa alla vasemmalla on aito Khashoggi ja oikealla heikko väärennös al-Madani
Kuvissa näytetään, miten väärennös kävelee kätyrinsä kanssa kahdestaan muka elävänä pois konsulaatista

Kohdassa 0:35 on leikattu kuva, josa väärennös al-Madani tulee kirjavissa kumitossuasusteissaan
ensin aamupäivällä konsulaattiin valmistautuakseen Khashoggin murhaamiseen noin kello 11 ja Khashoggi tulee paikalle sen jälkeen kello 13 jälkeen kävellen ansaan

https://www.youtube.com/watch?v=rggf1CVqK1A

Äänestä

Hyh hyh sauditoimittajan tapaus on vain yksi monista räikeistä, tietysti on hyvä että tulevat esiin esimerkiksi pohjois-korean johtajan velipuolen murha ei hetkauttanut Jonk-unin asemaa, samoin Putinin toimesta tehdyt murhat ja murha yritykset britanniassa tai Malesialais koneen alas ampuminen ukrainassa Putin ei välitä seurauksista.

1Äänestä

Saudien talouskonferenssi alkoi juuri äsken vaisusti, koska sijoittajat boikotoivat barbaarisen Khashoggi-murhan takia

Konferenssin kunniaksi sen nettisivu hakkeroitiin, ja siinä todetaan Saudien rahoittavan terrorismia ympäri maailmaa

Hakkeroitu Saudi-sijoituskonferenssin sivu
https://pbs.twimg.com/media/DqHkT9EWsAMkKOJ.jpg

TURKIN PRESIDENTTI NOUSEE PUHUJALAVALLE 11:45 jossa on luvannut ns. paljastaa kaiken avoimesti mitä Turkki tietää Khashoggin murhasta

Presidentti on ilmoittanut tämän parlamentille ja pitää puheen

Jos sen on hyvä palataan asiaan
Se televisioidaan suorana

Keskiviikkoaamuna kansanosake Nordea antaa tuloksen
Jos sen on hyvä palataan asiaan
Sitä ei televisioida suorana

Torstaiaamuna kansanosake Nokia antaa tuloksen
Jos sen on hyvä ...

Tämä viikko on painavin tulosviikko USA:ssa, sitten rauhoittuu, tai siis ei rauhoitu
Vaalit tulevat

JOBS VS. MOBS
TUOTKO MAAHAN TÖITÄ VAI PASKASAKKIA

Mainos Trumpin vaalitilaisuudessa, nyt Teksasissa
http://insider.foxnews.com/2018/10/15/jobs-not-mobs-stuart-varney-sharp-contrast-between-gop-dems-midterm-messaging

Äänestä
  • Mitäpä, jos keskittyisit ihan perussuomalaisiin poliitikkoihin ja luopuisit ulkomaankirjeenvaihtajan hommista! Halla-aho lienee verrattain tuntematon ilmiö mainitsemissasi tietolähteissä, ehkä sinun olisi syytä korjata tätä puutetta luotettavien tietolähteitesi suuntaan.

    1Äänestä

Turkin presidentti on parlamentin lavalla puhuu turkiksi
kanavat kääntävät englanniksi ja espanjaksi

käsittelee jotain moldavia -kierrosta ensin
kertoilee matkoistaan unkariin

ei taida tästä tulla mitään?

Olen hyvä tyyppi minut kutsutaan joka puolella panen kuvat pian nettiin?

Äänestä

Kiertelyjen jälkeen Erdogan pääsi asiaan

Tämä on poliittinen murha (teloitus) Erdogan

- meillä on todisteet että murha on suunniteltu ja karmealla tavalla tehty
- saudeja oli 3 15 = 18 joista 3 tuli valmistelemaan murhaa päivää ennen
ja 15 samana päivänä
- murhaajat menivät niin pitkälle, että nämä kolme ensimmäistä tutkivat metsän etukäteen kätkemispaikaksi
- Turkille ei riitä että kenttämiehiä rangaistaan on saatava vastuuseen myös käskijät
- 18 pitäisi lähettää Turkkiin tuomittaviksi
- saudijohdon on vastattava seuraaviin kysymyksi, miksi 15 tuli Turkkiin, keiden käskystä, miksi konsulaation ovia ei HETI avattu Turkun poliisille tutkimuksiin, miksi saudijohtoo suoltaa selityksiä jotka muuttuvat, kuka on se PAIKALLINEN TURKKILAINEN YHTEYSHENKILÖ/YRITYS joka hävitti Khashoggin ruumiin niin etteivät saudit muka tiedä missä se on ...

Äänestä
  • Nyt iltauutiset Ylen radiopuolella kertoivat että Khasdoggin ruumiinosia löytyi jo lähetystön puutarhasta. Lähetys on Turkin maaperällä.

    1Äänestä

  • Oletko kertonut jotain mullistavaa tästä tapauksests? Jos olet, tällä areenalla kykysi menevät hukkaan.Toisaalta eräät puolueanalyysisi eivät ole olleet realistisia, joten yritä ihmeessä saksia epäolennaisuudet kommenteissasi kuten esimerkiksi nuo viimeiset sanat, Muista, että uutisnälkäiset toimittajat kertovat asioita toiveittensa mukaan.

    1Äänestä

  • Eiköhän Sipilän viestit ja hallituksen ylisuuret saappaat kiinnosta täkäläisiä paljon enemmän.

    1Äänestä

(Khashoggin+kuolema+vaikuttaa+mm.+Nesteen+tulokseen+ja+ilman+muuta+NokianReutersin+talousuutisissa+julkaistaan+mm.+sumopainin+tulokset)Nokian+tulos+torstaiaamuna,++hahlossa+hyvin+ohjeistus+huom.+vuodelle+2020mikä+on+ollut+linja+viime+aikoina+ei+siis+aikaisemminliikevoittoprosentti+on+12-16%+ja+laimennettu+ei-IFRS-osakekohtainen+tulos+0,37-0,42+euroa.+Suurimmat+omistajat+SUOMESSA+ovat+eläkeyhtiöitä+ja+valtion+eläkerahasto+joten+aihe+on+kuuma70-vuotiailleNiukkasanainen+tiedotus.+Verkkoyksikön+kehitys+piristyi+Sisältää+kuitengin+erillistiedotteen+terävöittämisestäeli+POTKUJA700+miljoonan+säästötoimet+mutta+hitaasti+eli+yli+kaksi+vuotta+2020jos+päässä+lasketaan+-+omaa+arviota+-+satatonnia+kulut+Nokian+työläisestätämä+tarkoittaa+MAAN+JA+ILMAN+LAAJUISESTI++7+000+POTKITTUA+ei+siis+paljon+mitäänpotkuista+aiheutuu+vajaan+miljardin+kulut+kertaluonteisestiNokialla+on+erinomainen+johto+Risto+Siilasmaa+ja+Rajeev+SuriOsake+on+aivan+pienessä+nousussa+oltuaan+hiukan+alhaalla+ennen,+mikä+tarkoittaa+helpotusta+sijoittajille+jotka+pelkäsivätpessimismiäHALPATYÖVOIMA+SE+VASTA+KALLIIKSI+TULEE,+KOSKA+SE+ON+SOSIAALIRAHOTTEISTAJopa+veroa+maksava+pienipalkkainen+matu+on+äärettömän+kallis,+koska+se+ja+sen+perhe+saavat+sosiaalituet,+vuokratuet,+sairaushoidot+ja+perheenyhdistämisessä+tuotujen+vanhempien+(neljä+tai+enemän)+eläkkeet+ja+palveluthttps://www.perussuomalaiset.fi/news/tuumaustunti-suorana-verkossa-perjantaina-26-10-kello-11-00/

Äänestä
  • Salvini aiheuttaa ennen näkemättömän talous kriisin euroopassa.

    Äänestä

  • Jäi.sanomatta kirjoitti:

    Salvini aiheuttaa ennen näkemättömän talous kriisin euroopassa.

    Etköhän mene asioiden edelle. tällä hetkellä vielä vain uhka. Lähdetään aluksi siitä, ettei mikään nousukausi ole jatkunut ikuisesti. Olisiko tämä nykyinen, nyt jo horjuva kausi poikkeus?

    1Äänestä

  • vanha.tukkijätkä kirjoitti:

    Etköhän mene asioiden edelle. tällä hetkellä vielä vain uhka. Lähdetään aluksi siitä, ettei mikään nousukausi ole jatkunut ikuisesti. Olisiko tämä nykyinen, nyt jo horjuva kausi poikkeus?

    Kunhan sanoin vittuilessa kun jotkut etsii nurjia puolia tarkoituksella, talouden kasvu hiipuu niin palaamme normaaliin aikakauteen ei sen kummempaa.

    Äänestä

  • Jäi.sanomatta kirjoitti:

    Kunhan sanoin vittuilessa kun jotkut etsii nurjia puolia tarkoituksella, talouden kasvu hiipuu niin palaamme normaaliin aikakauteen ei sen kummempaa.

    Olen huomannut Sinun tekevän samoin!

    1Äänestä

onko niitä sheikkien pakolaisia suomes?jos joku nainen sielt pakoon päässy?monenkin miehen ihannevaltio lie,mut ihmisoikeudet naisen osalta ihan per...oikeessa oot. olen feministi eli naisen oikeudesta olla nainen (nimikkeellä)ja tätä valtiota kaik tuijjottaa,jospa se tois vapaan media nyt kirjottaa NAISISTA siel.maailma on heräämäs saasteisiin.paan käet kyynärpäätämyöten ristiin et öljyn tilalle "keksittäs puhtaampi energia"ja vapaampi naisenosa siel.jopa "hengen vapautta"

Äänestä

ISLAMlähetä kova viesti amerikalle ,,,,et amerikan demokratia ei lähellä kään sopii kaveriksi islamille,,,,
maa jossa määrätyista teoista/jotka pidetään jumalattomina ,,,kiviterään,,,,,teloitt,,,,
ei hyväksy sitä et amerika uhkaile toiset islamin,maiden sen takia,,,et ne salli ainoastan
SOTILAS PARAADIN,,,,,

Äänestä

Bin Salman on sopiva, että länsimaat saavat näytettyä vähän voimaansa, kun Saudi-Arabia on esim. vaikka aseista riippuvainen. Putin ja kumppanit on tehnyt tuota jo vaikka miten pitkään, mutta kun on tarpeeksi voimaa ja pakotteetkaan eivät tehoa, niin ei voi kuin paheksua. Pohjois-Korea on sitten luku erikseen - mutta onpahan köyhäkin. Onhan MBS ynnä muut omia kansalaisia murhannut ja Jemenissä kymmeniä tuhansia, mutta kun Amerikkalaisiin lehtiin kirjoittava Yhdysvalloista oleskeluluvan saanut murhataan konsulaatissa, niin sitten menee jo liian pitkälle. Tämä on vähän niin kuin esimerkkitapaus. USA ei sentäs ole lähettänyt murharyhmää Snowdenia tai Assangea tappamaan (vaikka Assangen aika ansiokkaasti ja oikeudettomasti on saanut eristettyä). No saattaa jäädä paheksunnalle ja pikkupakotteille tässäkin tapauksessa.

1Äänestä

Kommentoi aloitusta


Seurannu.tilannetta kirjoitti:

Viimeiden viesti " Arabimaailma on luonut itselleen rautaesiripun "
Jotenkin surullisen karmaiseva tapaus joka kuohuttaa ympäri maailmaa, etenkin Trumppi on jännässä välikädessä, hän haluaisi tuomita saudit toisaalta liehittelee heitä.
Saudien kuningas huone on takana murhasta vaikka on olevinaan tietämätön, muutkin valtioiden johtajat ovat vältelleet ottamatta kantaa. Kysymys on vain yhdestä toimittajasta mutta silti.
Turkki on ottanut tiukan linjan toimittajan tapauksesta, media haluaisi julkista boikotointia mutta tämäkin unohtuu lopulta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu