selaimeen turva

kun noita suojaohjelmia on niin monenlaisia ja niiden asentaminen ja ylläpito vaatii melkoista selausta ja ärräpäitä tavalliselta urpolta, joka ei rakasta tuota hommaa niin kysynkin:

----miksi selainohjelmaan ei ole liitetty adawareita, spyblastereita, virusturvaa sun muuta?

selain ilmoittaisi automaattisista päivityksistä ja voisi vain painaa ok.

(nyt tää homma on niinku ostais auton ilman jarruja ja turvavöitä tai television ilman kaukosäädintä. ne pitäisi sitten jälkikäteen hakee jostain ja asentaa itse toimivaks.)
7686
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Hanki koneeseesi 2000-luvun kunnollinen XP käyttöjärjestelmä ja myös Kunnollinen palomuuri ja virustentojuta ohjelma, niin et tarvitse mitään mainitsemiasi ohjelmia asennella koneellesi.

Maksullinen eli kunnollinen palomuuri ja virustentorjunta ohjelma tarkkailee täysin automaattisesti aivan kaikkea mitä teet koneellasi ja ilmoittaa heti kun virus pyrkii koneellesi se myös tarkistaa/asentaa päivityksetkin tunnin välein joten tunnistaa myös kaikein uusimmat virukset ja muutkin örkit ja toimii täysin ilman sinun toimenpiteitäsi.

XP käyttöjärjestelmä hoitaa myös tärkeät päivitykset täysin automaattisesti ja siinä on myös pop-uppien esto, haittaohjelmien poisto kerran kuukaudessa ym. on paljon paljon turvallisempi kuin vanhat 1900-luvun windows käyttöjärjestelmät.

Äänestä
  • mikä estää, ettei xp:ssä tai muussa käyttöjärjestelmässä ole palomuuria ja virustorjuntaa mukana? ja kaikkea muuta tarpeellista.

    kun ostan auton, se on valmis. kun ostan internet-tietokoneen, se ei olekaan valmis ja joudun itse heti remonttihommiin. kaikki autoilijat eivät ole rasvareiskoja. kaikki tietokoneen käyttäjät eivät ole nörttejä.

    Äänestä

  • mikä estää? kirjoitti:

    mikä estää, ettei xp:ssä tai muussa käyttöjärjestelmässä ole palomuuria ja virustorjuntaa mukana? ja kaikkea muuta tarpeellista.

    kun ostan auton, se on valmis. kun ostan internet-tietokoneen, se ei olekaan valmis ja joudun itse heti remonttihommiin. kaikki autoilijat eivät ole rasvareiskoja. kaikki tietokoneen käyttäjät eivät ole nörttejä.

    "palomuuri", joka tosin ei estä ulospäin menevää liikennettä. Sitä sitä sopii ihmetellä, mikä motiivi Microsoftilla on tehdä tuollainen turvaton "palomuuri".
    No kun siirryt Firefoxiin ja asennat Spywareblasterin olet kohtalaisen turvassa, sanon ma.
    Tietysti virustorjunta ja kunnon oikea palomuuri pitää olla.

    Mutta olen itsekin pohtinut tuota samaa kysymystä useasti. Miksi koneet ja ohjelmat ovat keskeneräisiä. Sitten pitää pahimmassa tapauksessa maksaa lisää siitä turvallisuudesta. No onneksi on noita ilmaisiakin ohjelmia.

    Äänestä

  • paikkaansa. Minulla on Xp eikä siinä mitään popup-estoa ole,puhumattakaan haittaohjelmien poistosta !

    Äänestä

No ainakin mitä olen huomannut kun olen firefox netti selainta käyttännyt niin se suurimmaksi osaksi estää sivujen asentamasta ohjelmia koneelle elikkä just ne kaiken mailman haittaohjelmat.Suurimmaksi osaksi ne tuhotaan kuten ad-awarella.Mutta jos ei käytä firefoxia niin saapi enemmän koneelle paskaakin.Moazillan selain firefox on saanut hyvää palautetta selaimista koska se on turvallisin ja nopeakin on.Mutta aina pitää olla spyware skanneri.Ja miks ei ole vielä niitä selaimeen laitettu siis samassa oisi kaikki niin voipi olla syynä se että se ois maksullinen ja meleko kallis ohjelma.Ja voisi hidastaa netti surffailuakin,ei välttämättä.Mutta erikseenkin ne voi asentaa koneelle.Mulla on spyware doctor ja se on hyvä kun laittaa vaan suojauksen päälle.Se poistaa vaikoilu ohjelmat ja kaikki haitalliset pöpöt...

Äänestä
  • ...Sygaten muuri, Avast! virus taustasuojaus, prevx home troijalaisten matojen esto...lisäksi Firefox-selain ja Microsoft Antispyware...eiköhän näillä eväillä pärjää, eikä maksa pennin pyörylää!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


mikä estää? kirjoitti:

kun noita suojaohjelmia on niin monenlaisia ja niiden asentaminen ja ylläpito vaatii melkoista selausta ja ärräpäitä tavalliselta urpolta, joka ei rakasta tuota hommaa niin kysynkin:

----miksi selainohjelmaan ei ole liitetty adawareita, spyblastereita, virusturvaa sun muuta?

selain ilmoittaisi automaattisista päivityksistä ja voisi vain painaa ok.

(nyt tää homma on niinku ostais auton ilman jarruja ja turvavöitä tai television ilman kaukosäädintä. ne pitäisi sitten jälkikäteen hakee jostain ja asentaa itse toimivaks.)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu