Koskahan kuumat aallot loppuu

Olen pian 70v. nainen ja sairastanut rintasyövän. Aiemmin olin käyttänyt estrogeeniä geelinä n.10v. Se sopi minulle hyvin ja nukuinkin paremmin kun ei tarvinnut herätä yöllä kuumiin aaltoihin. Nyt rintasyövän vuoksi se kiellettiin ja olen odottanut josko kuumat aallot loppuisivat? Vaan eivät lopu ja olen hirveän uupunut huonosti nukutuista öistä.. Syöpälääkärini suositteli minulle Venlafaksinia ko. oireisiin.. Luettuani haittavaikutuksista en kuitenkaan uskaltanut aloittaa lääkitystä...Kuinkahan vanhaksi sitä vielä pitää elää noitten vaivojen kanssa? Käytinköhän aikoinaan liian kauan estrogeeniä ja nyt elimistöni ei tasaannu ollenkaan. Välillä olen masentunut ja välillä kiukkuinen vaivani vuoksi.. Onko ketään jolla olisi kestänyt kuumat aallot näin kauan? Miten olette pärjäilleet ja mitä neuvoja voisitte minulle antaa...Kiitos etukäteen...
2345
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Olen lähellä 70iä, en koe kuumia aaltoja kuin ihan joskus ja nekin ovat siedettäviä. Lopetin hormonitablettien käytön 60nä. Unettomuutta sen sijaan on, pari yötä viikossa valvon melkein kokonaan. En syö hormonia, mutta käytän Vagifemiä, ei selvästikään auta unettomuuteen mutta vähentää/estää virtsatietulehduksia, kun limakalvot pysyvät paremmassa kunnossa. Hormonin määrä on minimissään.
Unettomuuteen olen itse löytänyt ratkaisun. Valvon ja katson etukäteen äänittämiäni ohjelmia, syön hieman tai juon kahvia, ei mitään väliä kun ei kuitenkaan nuku. Olen vain lakannut stressaamasta. Muut yöt sitten nukun kohtalaisesti tai hyvin. Ei sen elämän niin säännöllistä tarvitse olla. Lääkkeitä en ole edes kokeillut.

Äänestä

Venlafaxin on hyvä ja ok lääke. Sitä käytetään moneen vaivaan, jännittäminen, paniikkihäiriöt ja kiputilat. Moni masentunut syö sitä isoina annoksina vuosikausia. Itsellä oli vain 75mg annos ja nyt jo yli vuoden syönyt aloitusannosta 37,5mg. Pienellä voi koittaa ja jos riittää niin ei tarvi annosta nostaa. Sitä sanotaan onnellisuuspilleriksi ja auttaa oikeasti vaihdevuosivaivoihin, sekä on sydämelle ja verisuonille hyvä, lääkärin mukaan. Ilmeisesti kuin Asperin, että verta ohentaa. Tasaa kuumotuksia ja hieman tunteitakin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


äöååqwzxfg kirjoitti:

Olen pian 70v. nainen ja sairastanut rintasyövän. Aiemmin olin käyttänyt estrogeeniä geelinä n.10v. Se sopi minulle hyvin ja nukuinkin paremmin kun ei tarvinnut herätä yöllä kuumiin aaltoihin. Nyt rintasyövän vuoksi se kiellettiin ja olen odottanut josko kuumat aallot loppuisivat? Vaan eivät lopu ja olen hirveän uupunut huonosti nukutuista öistä.. Syöpälääkärini suositteli minulle Venlafaksinia ko. oireisiin.. Luettuani haittavaikutuksista en kuitenkaan uskaltanut aloittaa lääkitystä...Kuinkahan vanhaksi sitä vielä pitää elää noitten vaivojen kanssa? Käytinköhän aikoinaan liian kauan estrogeeniä ja nyt elimistöni ei tasaannu ollenkaan. Välillä olen masentunut ja välillä kiukkuinen vaivani vuoksi.. Onko ketään jolla olisi kestänyt kuumat aallot näin kauan? Miten olette pärjäilleet ja mitä neuvoja voisitte minulle antaa...Kiitos etukäteen...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu