Kun Suomessa työllistetään maahanmuuttajia asiakaspalvelutyöhön pitäisi Suomenkielen kielitaito testata mukaanlukien. Oli mukava tarjoilija ravintolassa ,mutta kielitaito ongelmat johti sönkkäämiseen. Se ei ole naurun asia jos ruoka-aine allergikko syö tarjoilijan huonon kielitaidon takia ruokaa jota ei saisi syödä.
Asiakaspalvelu ja kielitaito
3
182
Vastaukset
- Nytriittää
Mukaanlukien jälkeen piti tulla ammattiasanasto.
- Älyhoi
Eipä sullakaan toi itseilmaisu hirveän hyvin näy luistavan. Muistathan arvioida, sovellutko omaan työhösi, kun et edes kuudennen luokan äidinkielenkoetta pääsisi läpi.
Muistan kerran Lidlissä, kun olin palauttamassa tyhjiä juomapakkauksia automaattiin.
Joku henkilökunnasta oli teipannut palautusautomaattiin lapun, jossa luki:
"Älä laita pulloja koneeseen, kun se jää jumiin."
Meitä tölkkien ja pullojen palauttajia oli jonoksi asti, ja silloin tällöin joku vastatullut huomasi tyhjän koneen ja ryntäsi lapusta huolimatta tunkemaan juomapakkauksiaan siihen. Pullojen laittaminen koneeseen aiheutti joka kerta välittömästi koneen jumiutumisen, hälytyksen ja eksoottisen näköisen henkilökuntalaisen paikalle tulon. Lopulta kyseinen myyjä katsoi meitä jonossa seisovia ja kysyi kovalla äänellä: "Ettekö osaa lukea?"
Ilmeisesti lapussa olevalla viestillä oli tarkoitettu sanoa, että: "Älä laita pulloja koneeseen, koska se menee niiden vuoksi jumiin."
Olipa lapun tarkoituksena mikä tahansa, ei viallista palautusautomaattia suljettu, vaan se viritettiin aina uudelleen toimimaan. En viitsinyt meidän myyjän mielestä lukutaidottomien ja jonossa seisovien puolesta pyytää korjaamaan lapussa olevaa viestiä ymmärrettävämmäksi. Päätin yksinkertaisesti olla ostamatta kyseisestä ketjusta enää yhtäkään juomapakkausta, minkä saattoi palauttaa ainoastaan kyseisen ketjun palautusautomaattiin. Pian sen jälkeen päätin olla asioimatta koko ketjussa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1432841Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.2782548Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?341502Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.381484- 1211212
- 1081163
Ryöstö Punkaharjulla
Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee151075Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa
Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar2041053Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.317935Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla
Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La60922