Olen entinen narkomaani. Olen ollut kuivilla jo 2 vuotta. olen töissä. Nyt riesakseni tuli 4 vuotta vanha tapaus. Syyttessä on käyttöä, hallussapito ja myynnin tarkoitus..Miten on suomen oikeusjärjestelmän laita tänä päivänä? Kuinka hyvin otetaan huomioon nykyinen elämän tilanne? Myynti on kova paikka syyttessä, juttu on vanha..mikä mahtaa olla ennuste. Jos tiedät jotain niin kerro.
Käsittely lähestyy..
Tyttö..
17952
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Syyttäjän kanssa olet jo ilmeisesti keskustellut. Ellet vielä ole, soita ja kerro tilanteesi ja keskustele, voisiko hän luopua syyttämisestäsi. Rauhassa vaan, äläkä suututa sitä. Ellei onnistu, kannattaa puolustus rakentaa hyvin ammattiavun kanssa.
..kalvaa minua tämän asian osalta. Töitä olisi jatkossakin mutta miten minun käy oikeudessa. Onko typerästi tehty jos otan yhteyttä syyttäjään ja kerron miltä minusta tuntuu ja kerron myös miltä elämäni nyt näyttää. Voinko vedota syyttäjään ihmisenä ja olettaa hänenkin olevan ihminen? Asianajaja minulla on.
kyllä minustakin tuntuu että minun kymmenen vuotta vanha takausvelka voitais jo unohtaa..en sentään ole ajatellutkaan tehdä mitään laitonta!
Kyllä syyttäjällekin voi puhua. Laissa on kuitenkin aina pientä toleranssia. Mitään et menetä jos kokeilet puhua syyttäjälle hyvin asiallisesti, kohteliaasti ja rauhallisesti.
Neuvottele asianajajasi kanssa ennen kuin teet omin päin mitään. Sitä varten asianajajat ovat. Lieventävää varmaan joka tapauksessa on, että uusia rötöksiä ei ole, joten tuskin häkki ainakaan heilahtaa, ellei aiempia tuomioita ole.
Syyttäjät ovat ymmärtäväisiäkin. Kannattaa ottaa keskusteluyhteys. Sitä ennen voit kysyä asianajajaltasi mielipidettä ja eväitä. Mutta jos itse olisin syyttäjä, katsoisin myönteiseksi sen, että syytetty itse ottaa henk.koht. yhteyttä ja kertoo tilanteensa.
..vain saisin hänet kiinni. Olen yrittänyt soitella mutta hän tuntuu olevan kiirenen. Itsekkään en töistäni voi joka tilanteessa soittaa, luonnollisesti en halua työkamujeni tietävän asiasta. Hieman rauhallisempana valmistaudun ansi viikon koitokseen. Helppoa se ei tule olemaan.
miten kävi! Tsemppiä.
..kertoakkin =) Yritän saada syyttäjän tänään kiinni ja hieman puhua hänelle. Kiitos teille jotka antoivat mulle toivoa ja sain rauhoitettua mieltäni. Nyt kun kaikki on hyvin ja töitä riittää en kaipaisi mitään mikä murskaa kaiken taas alkutekijöihin. Kovasti olen uurastanut päästäkseni tähän pisteeseen.
Nyt sain hänet kiinni ja yritin puhutella. En oikein saanut hänestä mitään irti ja se oli kai hänen tarkoituksensakkin. Asianajajani oli sitten jättänyt oikeuteen vastauksen ja nyt vain henkistä valmistautumista ja paljon. Wish me luck..
Käsittely oli pitkä ja raskas. Asianajajani oli kyllä loistava! 5kk ehdollista tuli. Tämä onneksi ei millään tavalla haittaa nykyistä elämääni. Helpotus oli suunnaton. Nyt se on ohi.
Onnea tosiaan uudelle elämälle.
Kiitos sinulle =)
Onnea uuteen elämääsi koeta pysyä kuivilla se kannattaa...Tsemppiä elämässä!
Kuivilla olo ei tuota vaikeuksia, olenhan jo kauan ollut ilman ja elämän arvoni ovat sen verran vahvat etten siihen helvettiin kaipaa takaisin. Nyt keskityn työhöni ja rakkaaseeni =)
oikein hyvää jatkoa, onnea elämässä sekä hauskaa kevättä :)
Kuin myös sinullekkin!!! =)