Nyt ei meinaa enää koko kesän moitteetta pelannut yamaha 50hv detol -89 autolube pysyä lämpimänä käynnissä. Käy tasaisesti kunnes sammuu yhtäkkiä. Käynnistyy uudestaan ja käy hetken kunnes taas sammuu. Ajossa käy normaalisti ja kaasua antaessa. Sammumisen jälkeen alkaa valuttaa bensaa veteen, ilmeisesti rikiputkesta. Tänä kesänä vaihdettu termostaatti ja siipipyörä, peräöljyt, tulpat, bensapumpun kalvosarja ja viimeisimpänä kaasarit ultraäänipesty.
Epäily kohdistui että männänrenkaat olisivat väljät ja aiheuttaisi lämpimänä takaisvirtausta jonka takia kaasutin tulvisi? Bensavuoto voi tulla myös kampiakselin tiivisteiden vuodosta..?
Tänään mittasin kylmästä koneesta puristuspaineet ja ylimmässä 5,5, keskimmäisessä 7,6 ja alimmassa 7,5. Ilmeisesti siis ylin sylinteri vuotaa?
Mitä tälle kannattaisi tehdä, mikä olisi taloudellisesti järkevin vaihtoehto? Ei kiinnostaisi mahottomasti korjauskuluja sijoittaa vanhaan rutkuun? Ei täältä löytyisi ketään tekijää ketä kiinnostaisi ottaa talven ajaksi työn alle tai vinkkiä mihin viedä?
Yamaha 50hv DETOL yksi männänrengas vuotaa
11
1291
Vastaukset
- OnkoSiinä
Imukanavien päällä lohkon kyljessä sellaiset kannet, ota ylimmän pytyn imukansi pois, siitä näkyy imureiät ja männän renkaat. Samoin näkyy pakopuolelta.
Saattaa olla myös männänrengas jumiutunu karstan takia, jolloin voisi saada liottamalla sen vapautumaan.- Aatu123
En kyllä osaa sanoa onko, näetkö jos googlaat moottorityypin kuvat? Mitä jos ne pääsee näkemään siitä?
Miten sitä voi koettaa liuottaa jos on männänrengas jumissa?
- Penakalle
Oisko aika päästää jammusi jo vanhuuden lepoon? -89 on vanha romu ja jos lasket siitä nesteet pois se kelpaa vielä Kuusakosken konttiin.
- Aatu123
Se voisi olla yksi vaihtoehto, se vain on tämänkin kesän palvellut niin moitteetta että mietin jos siitä vielä saisi peliä ja miten.
Korjattuna noin 1200e kone.. Harjoittele itse tekemään niin silloin on järkeä korjata. Jos aloitat projektin niin katso mun profiilista erään toisen venefoorumin osoite. Kirjoita sinne projektipäiväkirja niin autan sinua. Korjaaminen maksaa noin 150e powerin tiivistesarja ja oisko wisecon mäntäsarja renkaineen toisen 150e.
- Aatu123
Eikö mäntäsarja käsitä yhden männän ja sen osat, eli kolme kertaa tuo mäntäsarjan hinta powerheas tiivistesarja? Onko tämä koko kitti ko. koneeseen? - > https://www.ebay.com/itm/Yamaha-40-50-HP-3-Cylinder-Powerhead-Rebuild-Kit-1984-1994-Main-Bearings-/131932781101
Laskin kuluja jos laittaisi vain ylimmäisen sylinterin uusiksi. Tuo on joku tarvike setti, mutta pitäisi noilla tiedoilla olla sopiva. Tuossa on kuitenkin vain kampiakselin ylä- ja ala runkolaakeri. Jos kampiakselin keskimmäiset runkolaakerit haluaa myös vaihtaa niin prässätty kampiakseli pitää vielä koneistamoon ja laakereiden vaihtotyö maksaa noin 350e.
Uudella männällä ja sylinteri hoonattuna / porattuna puristuspaine on itsellä noussut noin 8.0 - 8.5 bar luokkaan. Ja korjauskirja sanoo, että jos parhaan ja huonoimman puristuspaineen ero on yli 1.5 bar niin silloin pitää tehdä koneremontti.
- KäytännössäLaita
Paaliin.
- OMPASULLA
LUJA LUOTTAMUS KEHUMIISI RÄPLYTTÄJIIN
- Ramsteeni
Roskiin vain vanhat romut. Ei noita kannata enää korjailla.
- VaraAiroKaksikko
Yamaha on parhaimmillaan paalattuna.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.704908Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.113349Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j202592Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet
🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.571675- 471556
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441336- 941302
Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa
Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.2171047Hiljaisuus
Tarkoittaa välinpitämättömyyttä, henkistä väkivaltaa ja kiusaamista. Olet valinnut hiljaisuuden.71985IS Viikonloppu 29.-30.11.2025
Antti Skytältä 3-tasoinen ristikko. Pääkuvassa on harhauttava elementti, mikä saattaa hidastaa myös muiden kuin minun ra51875