Millainen kylä Ristijärvi on?

Harkitsen muuttoa Ristijärvelle, onko hyvä kylä asua?ovatko ihmiset ystävällisiä?
10778
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Kateellista,katkeraa porukkaa,ellet omista perintötiloja et ole kovin hyvässä huudossa,kadehtivat toisen nälkääkin.Siainniltaan hyvä paikka asua jos osaa ummistaa silmänsä ja korvansa.

Äänestä

Höpöhöpö. Hyvä paikka.

Äänestä

Saattaa siellä kesällä käydä jos ei pitkään joudu olemaan.Talvella ei kun pikku päissään korkeintaan pikaiseltaan S kaupassa.

Äänestä

Todella kateellista porukkaa. Monessa pitäjässä asuneena voin huoletta sanoa että Kainuun kateellisin pesä! Mitään ei saisi omistaa ja jos omaisuutesi jossain näkyy alkaa se hemmetinmoinen kyytääminen, paskanjauhanta ja nälviminen. Taksikuskit pahinta pohjasakkaa, jokaisten asioista puhumassa ja kateellisina ajelevaat persehomeessa vammaisten ja vanhusten kelakyytejä hyväksi käyttäen.

Äänestä

Höpöhöpö, Ristijärvellä on hyvä asua. :) Jokapaikassa riittää paskanpuhujia ja juoruajia, paikkakunnasta riippumatta. Tervetuloa vaan, kaikki otetaan ilomielin vastaan!

Äänestä

Meillä on mökki vähän syrjässä järven rannalla. Olen tottunut olemaan omassa rauhassa ja siten pärjään. Kaupassa käyn pikaisesti tai sitten Kajaanissa. Tuskin jaksaisin asua ympäri vuoden tai ainakin pitäisi olla rahaa niin pääsisi pitkille lomille vilkkaimpiin maisemiin välillä.
Osaisinkohan mennä harrastamaan, en ehkä. En tosin tiedä mitä siellä harrastetaan muuta kuin pilkkimistä ja onkimista. Ja hiihtämistä.

Äänestä

Ei oo ihmisen paikka asua, vetäsen itteni hirteen ennen kuin muutan asumaan sinne.

Äänestä

En voi suositella.. rehellinen vastaus. Ehkä suurin virhe ikinä oli muuttaa tänne..

Äänestä

Tavalliselle ihmiselle tämä on maailman paras paikka. Jos on henkilökohtaisia ongelmia niin ne seuraavat mukana myös tänne, saattaa tietenkin olla että vähän helpottaa samoillessa saukkovaaran ihanassa luonnossa.

Äänestä

On hyvä asua. Iloiset ihmiset, toimivat palvelut ja toimivat kyläyhteisöt. Puhumattakaan luonnosta. Tervetuloa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kainuuntyttö57 kirjoitti:

Harkitsen muuttoa Ristijärvelle, onko hyvä kylä asua?ovatko ihmiset ystävällisiä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu