Aikoinaan oli ruuveja varten sanotaan nyt vaikka ”tiivistekittiä” pienessä kait 100 gr purkissa.
Sitä kostutettiin vedellä ja laitettiin ruuvireikään. Kuivuttuaan se muodosti todella kovan pidon ruuville.
Yritin verkosta etsiä tuolla nimikkeellä tuotetta, mutta en löytänyt ja haku antoi kyllä tiivisteaineita, jotka nähtävästi jäävät joustaviksi tai ovat liimaa tai tasotetta.
Tunnistaisko joku aineen ja onko sellaista pienessä määrässä saatavilla enää missään?
Tiivistekitti
3
342
Vastaukset 3
- kyujthyt
Ruuvilukite, fix-massa... -johtuen siitä mitä ainetta ja missä tämä "ruuvinreikäsi" on
- hyvääkamaa
Ennen oli aitoa Fix-massaa, asbesti-sementti sekoitusta.
- 42xxxx
Se haettu oli avopurkissa olevaa harmaata massaa, josta pikkubiitti ja tiputettiin pari tippaa vettä ja hierottiin notkeaksi pötköksi -> porattuun reikään ja ruuvi heti perään.
Seinä, johon tarvitsisin on kakkaseinä. Jos siihen laittaa muovitulpan, niin se irrottaa palan seinää.
Tuo voisi olla toimiva. Hinta pitäisi olla ainakin 20 e, että kehtaisi tilata
https://www.ruusujarautalanka.fi/tuote/oasis-fix-massa/
Tuosta Fix-massasta puhutaan vielä 2016, mutta en löytänyt sitä kuin espanjalaiselta kauppiaalta
https://teeitse.com/tyotekniikat/vinkki-6-korjausmassa
Täytyy lähirautakaupasta hakea jotain. Akuutti nyt vain pari reikää.
Kiitos avusta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1091340
- 45911
Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....50736Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r131696- 70666
- 67616
- 53597
- 55555
Onko Sofia jälleen jätetty?
Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.94485Mies, näetkö minut myös
Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?20480- 34467
Voiko se ikinä toimia
Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het32458Mitä jos...
Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät142453Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?
Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?115453Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .
EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuusongelmien vuoksi, sanoo alan e92451- 5448
- 49447
- 51445
- 52403
- 42400