Miten ihmeessä nainen voi kestää sellaista, että hänen rakkaallaan on kaksi naista.
Kun voisi olla niin tunteeton, että jättäisi sen rentun. Mutta hemmetti että rakastan häntä!
Kun voisi olla niin tunteeton, että jättäisi sen rentun. Mutta hemmetti että rakastan häntä!
Vastaukset 9
Vanhimmat
Kun nainen on nainen, niin hän jakaa miehen jota rakastaa, niin on kautta aikojen ollut.
Kun mies on mies, ei hänelle se pano sinänsä niin paljon tunteita vaadi.
pano on miehelle eri asia kuin rakkaus.
pano on pano. sitten on vielä se rakastelu, jossa on tunteet mukana.
mies voi panna toista ja rakastaa toista.
sellasia me miehet ollaan.
Muhamettilaisilla on oikeus pitää neljää vaimoa. Heidän naisensa sietävät sen hyvin. On varmaankin jonkinlainen kulttuurikysymys mitä sopii sietää ja mitä ei.
En ainakaan minä tuollaiseen suostuisi.
Jättäisin sen miehen. Sen verran paljon
rakastan itseäni.
Sama juttu meikäläisellä. Ei ole helppoa mutta minkäs rakkaudelle tekee? Taskuunko pitäs laittaa ja tarvittaessa ottaa esille. Ei siihen moni pysty.
Niin se on vaikea ajatus jakaa rakkaus kolmeen osaan.
Jos toista tosiaan rakastaa niin syvästi, voi olla vaikea luopua hänestä vaan toisen naisen takia, jos tietää hänen kuitenkin rakastavan sinua.
Sinun pitäisi ilmeisesti yrittää selvittää kumpaa tämä mies oikeasti rakastaa. Aivan varmasti tällä miehelläkään ei ole helppoa, jos tunteet on mukana molempien kohdalla. Mutta roikkumaan ei kannata jäädä, jos saat sen ikävämmän vastauksen. Se vastaus vaan pitäisi saada, jotta pääsisi elämässä eteenpäin. Oli se sitten kumpi tahansa.
Tietysti mies voi sanoa, että rakastan teitä molempia, mutta ennemmin tai myöhemmin se valinta on kuitenkin tehtävä.
Rakasta, kärsi ja unhoita
tai
rakasta, rakasta ja rakasta.
ps. vastasin siis lähinnä keskustelun avaajalle, mutta jos Maurilla on samankaltaiset ajatukset niin siinäpä sitten
kun ei ole sitä yhtäkään miestä. Taidankin lopettaa saman tien etsimisen. Ei oo helppoo toikaan.
Eihän tok elämä oo helpoks tarkotettukaa.
Eikä nuo ihmissuhteet ainaskaa.
Ne on niin moninainen juttu, ettei niihin ole ulkopuolisella sanomista.
Jokkaisen oma asia, niinkuin sen piispa parankin.
Luulen kyllä että piispa tek iha oikein.
Ehkä se salarakas oli niin rakas, että hän pisti elämänsä uusiksi ihan kokonaan, aloittaa salarakkaansa kanssa uuden elämän jossakin muualla.
Kyllä mie tuollasen rakkauve ymmärrän. Ei sille miää voi.
Te kaikki jotka rakastuitte minuun tulkaa keskustelemaan päivän polttavista asioista kanssani Jippiin kelkustelupalstalle. Aatami ja Eeva.