Varmat ja heikot erottuvat

26

558

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • LaatuEroja

      Oli niin pienellä präntätty ettei mitenkään tahtonut saada selvää

    • Osta silmälasit ja kato tarkemmin uuno:DD hnnntttait siellä listojen pohjamudassa ranskanpullien kanssa :D

    • näinSeMeneeNykyään

      Ja tämäkin raportti kertoo sen, että Toyotan laatu on mennyttä ja se pärjää vain vanhoissa autoissa, jopa kruunun jalokivi Prius pärjää vasta vanhoilla versioillaan ja nykyinen tuotanto on kauttaaltaan kuraa.

    • FFE

      Katsastustilasto ei kerro kaikkea!
      Kilometrien karttuessa auton hoidolla on merkitystä sen tekniseen kuntoon.
      Pelkkä katsastustilasto ei kerro koko totuutta autojen laatueroista. Katsastustilastojen julkistamista arvostellaan siitä, että se ei kerro kaikenlaisista vioista. Ei kerrokaan, mutta katsastusraportit antavat kuitenkin selkeän kuvan monista auton turvallisuuteen ja ympäristöön vaikuttavista vioista esimerkiksi jarruissa, pyöräntuennassa, ohjauslaitteissa ja pakokaasujen puhdistusjärjestelmässä.

      Kilometrien karttuessa ja auton ikääntyessä auton hoidolla, määräaikaishuolloilla, vikojen korjauttamisella, ajo-olosuhteilla, kuormituksella, ajotavalla ja ajomäärällä on ratkaiseva merkitys auton tekniseen kuntoon – mallin laadun ohella.

      Katsastuksessa havaittujen vikojen lisäksi autoista löytyy tielle pysäyttäviä vikoja sekä myös sellaisia vikoja, jotka eivät yleensä ilmene katsastuksessa eivätkä tiepalvelututkimuksessa.

      Esimerkiksi kaksoiskytkinvaihteiston, kaksoismassavauhtipyörän, moottorin turboahtimen tai jakopään ketjun tyyppiviat jäävät useimmiten katsastus- ja tiepalveluraporttien ulkopuolelle.

      Viat edellä mainituissa kohdissa keskeyttävät ajamisen kokonaan tai ilmaisevat metelillä ja värinällä tai tehottomuudella vakavasta viasta, joka korjautetaan ennen katsastukseen menoa tai ennen reissuun lähtöä.

      Lisäksi tulevat korjauskehotukseen eli takaisinkutsuun johtaneet viat.

      • kpfewwewewwe

        Volkswagen-konsernin autoissa käytetään samoja moottoreita, vaihteistoja ja osittain peltiosiakin. Viimeiset kymmenen vuotta ovat vaivanneet ja vielä tänäkin päivänä uusia Volkswagen-konsernin autoja vaivaavat nämä viat.

        1. DSG -vaihteiston toimintaongelmat
        2. Todella yleiset jakoketjuongelmat
        3. Erittäin paljon öljyä kuluttavat TSI-moottorit
        4. Ikkunoiden aukeilu itsekseen
        5. Kovamuovisten kaasupolkimien katkeilu
        6. Jäätyvät dieselien välijäähdyttimet
        7. Turvatyynyjen jatkuvasti syttyvät vikavalot
        8. Polttoainepumppujen vikaantuminen
        9. Pyöränlaakereiden nopea jumittuminen
        10. Hengenvaaralliset turvavyöt, jotka TM hiljattain löysi

        Laatua heikennettiin n. kymmenen vuotta sitten rajusti. Aloitettiin päästöhuijaus ja tehtiin saastettomuuden vahvistamiseksi apina- ja ihmiskokoita, jotka eivät olleetkaan julkistamiskelpopisia tuloksiltaan. Vakaana pyrkimyksenä oli koko maailman valloittaminen mutta kaikki losahti omiin housuihin.


      • joojoo57

        Vevee heikensi komponenttien laatua rajusti jo yli 20 vuotta takaperin. Ajoin aikoinaan -97 passatilla ja oli aivan uskomatonta mikä määrä osia autosta särkyi. En ole ikinä ennen tätä passatia, enkä sen jälkeen kohdannut autoa josta särkyisi samanlaisia osia. Volkkarista särkyi tuon tuostakin osia, jotka muilla merkeillä kestävät koko auton iän. Passatissa -96 malli oli vielä normaalin kestävä. Kyliltä kuulee kuinka uusista volkkareista rikkoutuu moottoreita jo hyvän matkaa alle 50 tkm ajoilla. IS:n tapaus on volkkarille aivan normaalia. Juuri ja juuri sisäänajettuun 72 tkm ajettuun poloon on pitänyt uusia jouset, etupyörän laakeri ja alatukivarsi. Plus kaikki muut huollot.

        https://www.is.fi/autot/art-2000005881115.html


      • Vw-Aina.menee.pieleen
        joojoo57 kirjoitti:

        Vevee heikensi komponenttien laatua rajusti jo yli 20 vuotta takaperin. Ajoin aikoinaan -97 passatilla ja oli aivan uskomatonta mikä määrä osia autosta särkyi. En ole ikinä ennen tätä passatia, enkä sen jälkeen kohdannut autoa josta särkyisi samanlaisia osia. Volkkarista särkyi tuon tuostakin osia, jotka muilla merkeillä kestävät koko auton iän. Passatissa -96 malli oli vielä normaalin kestävä. Kyliltä kuulee kuinka uusista volkkareista rikkoutuu moottoreita jo hyvän matkaa alle 50 tkm ajoilla. IS:n tapaus on volkkarille aivan normaalia. Juuri ja juuri sisäänajettuun 72 tkm ajettuun poloon on pitänyt uusia jouset, etupyörän laakeri ja alatukivarsi. Plus kaikki muut huollot.

        https://www.is.fi/autot/art-2000005881115.html

        Sehän oli tuo kuuluisa Lopez-ilmiö alihankinnoista vastaavan päällikön mukaan. Kun osien hintoja puristetaan tarpeeksi alas, syntyy Volkswagen. Olet selkeästi kohdannut ilmiön.


      • olet.jäljessä.ajastasi
        Vw-Aina.menee.pieleen kirjoitti:

        Sehän oli tuo kuuluisa Lopez-ilmiö alihankinnoista vastaavan päällikön mukaan. Kun osien hintoja puristetaan tarpeeksi alas, syntyy Volkswagen. Olet selkeästi kohdannut ilmiön.

        Lopez oli VW:llä vain kolme vuotta 1993-1996. Olisikohan jo aika päivittää tietosi?


    • Allastrada

      Opel Astran vaihdelaatikko on alan miesten mukaan pommi, joka voi laueta yxkax.

      • Senators

        Huono keppi tuntuma on kuin soppaa hämmentäs!


    • eitakuutaskodaudiseat

      takuulla ainakin 7 vuotta mennään
      hyundai kia

      • Ja sitten ne hentai konserni romut onkin jo paalauskunnossa:DDD


      • öljypoltinVWskodaudi
        HerraIsoHerra kirjoitti:

        Ja sitten ne hentai konserni romut onkin jo paalauskunnossa:DDD

        ja vw autoon samaan aikaan tehty 15000e edestä remonttia?


    • Hnnnnnntaiiiii

      Hyundaista sulaa sekä vaihteisto että niin kutsuttu "moottori" ennen 100 000km.
      Itse ajan Kunnon Saksalaisella autolla ja pukkaan tietä tukkivat ja rumentavat hynyt tien sivuun tai vedän vaan läpi.

      • mersudaciarenaultnissan

        Mersussa on nykyään renaultin moottoreita niin maine kasvaa kun ei hajoa!
        eli daciassakin mersun koneet
        tuleeko myös ladaan kun kuuluu yhteistyön piiriin

        nivakin kävis kaupaksi mersun koneella


      • H_K_

        Olen ajanut usealla Hyundailla aika paljon ja voin todeta, että ensimmäisen 300.000km:n aikana ei vielä ole tarvinnut edes moottorin apulaitteita (laturi, vesipumppu, startti) korjailla, moottorista puhumattakaan.
        Oletkohan nyt sekoittanut tekstiäsi johonkin toiseen?


    • Hutuska

      Hyundailla ajanut kohta 300 tuhatta km. Jarrut vaatii säännöllistä huoltoa Boschin valmistamat. Muuten toiminut hyvin.

    • Hnnnnnntaiiiii

      Jännästi sillä Mercedeksellä ja Volvolla ajetaan vaan eniten. Eikä taatusti ole niissä rellun moottorit. Kateellinen koreankippokuski voi rauhassa ajella lelullaan. Saampahan nauraa kun anime virityksiä näkyy lopullisesti hajonneina tien poskessa.

      • H_K_

        Odota vähän, äiti pyytää pian puuroa syömään.


      • Karjalainenkw

    • Huppeli

      Joko se Mesen ruostumis ongelma on ratkaistu ?.

    • fsdfsdds

      E-sarjan ovet ruostuvat herkästi ja saman valmistajan BlueEfficiency-moottoreissa on tyyppivikoja.
      Mobilisti-lehdessä oli myös aikoinaan juttua mersun huonoista moottorista.

      • hentaissa kanssa tyyppivika.







        Merkki :-DDD


      • eiranskiskoneita
        HerraIsoHerra kirjoitti:

        hentaissa kanssa tyyppivika.







        Merkki :-DDD

        onko mersuissa samoja tyyppivikoja kuin relluissa niissähän on samoja koneitakin?


    • erottuuvwskoda
    • työtyö

      Kiva käydä jänkäämässä täällä kello 4.59 kun ei tarvitse lähteä töihin aamulla, köyhä.

    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      98
      4622
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      49
      3162
    3. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      85
      2909
    4. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      79
      1667
    5. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      41
      1470
    6. 450 000 ulosotossa

      Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden
      Perussuomalaiset
      102
      1264
    7. Onko esitutkinta jo saatu päätökseen?

      Ketkä saa syytteet? Voi olla iso määrä ihmisiä?
      Ähtäri
      15
      997
    8. Miksi syyllistät minua siitä etten pysty vastaamaan tunteisiin?

      En minä sille mitään mahda. Tuntuu pahalta. En pysty enää keskittymään mihinkään enkä nauttimaan mistään, kun tämä tilan
      Ikävä
      40
      911
    9. Miehen taloudellinen tilanne ja

      halu tarjota suojaa kaikin tavoin on usein perheen selkäranka. Siksi naisen ei ikinä pitäisi jättää huomiotta miehen rah
      Ikävä
      25
      900
    10. Miten suhtautuisit

      jos saisit tietää, että kaivatullasi on kokkeliriippuvuus?
      Ikävä
      184
      884
    Aihe