Olisko kenelläkään kokemuksia porakoneeseen liitettävästä harjasta, helpottaako se voitelua ja millainen on tulos verrattuna perinteiseen harjaan. Millaisilla kierroksilla pyöritätte harjaa?
porakoneharja
kannatteeko hankkia?
61343
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
hankkia, laitat vaan porakoneeseen "teräsharjalaikan" ja hanat kaakkoon, kyllä lastu lentää suksenpohjasta.
..ainakin jos huoltaa monia suksia. Tuskin se jälki sen parempaa on , jos vertaa käsin harjaukseen, jos nimittäin jaksaa hinkata uutterasti. En tiedä miten sitä pitäisi käyttää, mutta itse pyöritän nylonharjaa niin kovaa kuin akkukoneesta kierroksia irtoaa. Jälki on todellä hyvä, eli parempi kuin mitä käsin jaksan hinkata. Aika kallis harja, mutta hyvin toimiva laite.
Suosittelen, jos on "ylimääräinen" 50 euroa. Harjan lisäksivän pitää olla kädensija, joka on myös suolaisesti hinnoiteltu (START).
Minusta kyllä se harjaus on pienempi vaiva kuin hiihto.
meillä hiihtää kisoissa 3 lasta/nuorta ja väliin kiirusta pitää suksien kanssa. Väliin tuntuu hullulta viettää ilta ja osa yötäkin suksia voidellen ja sitten kersat porhaltavat kisamatkansa 5-15 minuuttiin.
Kokeilimme takaa-ajokisaa ekaa kertaa tänä vuonna ja huh huh! Arvioni kelistä meni poskelleen ja perinteisen osuudelle oli tosi kiirus saada toimiva suksipari jokaiseen jalkaan. Palkkaan kohta apulaisen.
on iso määrä suksia laitettavana ja usein,sitten kyllä kannattaa.Ainakin kovimmille parkuille hyvä.Ainoastaan se on nopeempi ja vähempi hikinen,kuin perinteinen harjaus.
Onko kokemuksia, "speedy ski roller" sattui vastaan surffaillessa.
http://personal.inet.fi/yritys/muovi-set/kuviokone.htm