Lyhestä virsi kaunis, eli lentokentälle laskeutuu kone, jonka mukana olevista matkustajista (mukaanlukien henkilökunta ja lentäjät) vain kourallinen on selvinnyt elossa, loput ovat kuolleet outoon tautiin. Ongelma vain on, etteivät kuolleet pysy kuolleina, vaan heräävät henkiin ja alkavat levittää tautia. Myöskään ns hengissä selvinneet matkustajat eivät ole kunnossa.
Tohtori Ephraim Goodweather ja hänen tiiminsä kutsutaan tutkimaan uutta puhjennutta virusta, joka tekee ihmisistä vampyyreja. Viruksen levitessä vauhdilla ryhmä joutuu taistoon ihmisrodun kohtalon puolesta.
Eli onko kukaan katsonut tätä sarjaa? Tää perustuu siis kirjasarjaan, mutta tätä sarjaa on neljä kautta ja muutenkin eroaa joissain asioissa kirjasarjasta. Sori ei spoilereita. :)
Itse sain juuri kolmannen kauden katsottua ja tähän asti olen pitänyt näkemästäni. Tai no melkein. Mutta aion katsoa sen neljännekin, jos jostain vain saisin käsiini. HBO:lla sitä ei vielä ole, vaikka koko kausi kokonaisuudessaan on jo tullut ja mennyt maailmalla.
Tekisi mieli puhua niin paljon tästä sarjasta, mutta kun olen tietoinen, ettei ihan kaikki ole katsoneet kaikkia kausia, niin en myöskään halua spoilata.
Mulla on jo muodostunut suosikkikin tästä sarjasta, tosin tämä ko. suosikki on kyllä syyllinen siihen, miksi ylipäätään halusin tätä sarjaa katsoa. Ja ei Eph ei ole suosikkini, vaikkakin hahmona hyvä. Suosikkini on yllättäen Eldrtich Palmer, joka osaltaan hämmentää soppaa ihan kiitettävästi.
Zack taas on turhaakin turhempi hahmo, jonka olis voinu jättää vaikka kokonaan pois. Ja hei, en ole ainoa joka on asiasta samaa mieltä, päätellen siitä, mitä olen tumblrissa lukenut.
Eli toivon keskustelua aiheesta, mielipiteitä jne. On vaan nyt kova hinku (kolmen kauden katselun jäljiltä) päästä keskustelemaan aiheesta. Suomeksi.
The Strain - Vitsaus
1
241
Vastaukset
Ei sit kai oo muita The Strain faneja... Vai onko? Hei keskustelua kehiin, please!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät
Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain687594Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava
valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak1253012- 1531854
Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous
saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha661696Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi
Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim1221522Miten voit olla niin tyhmä
että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle1721472- 1321192
- 78879
Kyriake=Kirkko
Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko48822- 53784
