2019 Farmasia

Farmasiaa

Mitenkä te farmasiaan hakevat ihmiset aiotte lukea kokeeseen? Tänä vuonnahan pääsykoetta varten ei tarvitse lukea sitä paksua kirjaa, joka on ollut viime vuosina yksi materiaaleista. Sen sijaan kokeessa annetaan materiaalia, jota varten ei ole annettu ohjeita miten valmistautua niihin.

Niin kyselen, että miten muuten te aiotte valmistautua kuin vain lukemalla ja laskemalla lukion kemiaa?

2

796

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Onko_oikea_palsta

      Aivan noin ohjeena kirjoittajat voisivat ensin lukea tämän palstan selosteen "Tavoitteena lisensiaatin- tai tohtorintutkinto? Keskustele akateemisista jatko-opinnoista.", ja mietiskellä, mitä sillä oikein tarkoitetaan.

      Sen verran vihjettä, että mikäli haluaa tavoitella kyseisiä tutkintoja, on ensin oltava maisterin, lisensiaatin, lääketieteen tai eläinlääketieteen kandidaatin tutkinto vähintään hyvillä arvosanoilla suoritettuna. Tämän tason saavuttaminen vaatii 17 ällän neroltakin yleensä lähes kolme vuotta, muilta vuoden pari kolme pidempään.

      • FMFM

        Juuri näin. Mutta ne, joilla ei vielä ole hajuakaan akateemisista opinnoista, eivät osaa tietää, että ylioppilaalle akateemiset jatko-opinnot ovat vielä kaukana.

        Ylioppilaana farmasiaan hakevalla on siis ensin edessään alemman perustutkinnon suorittaminen, sitten ylemmän. Vasta sen jälkeen voi hakeutua akateemisiin jatko-opintoihin.

        Kaikki opiskelu yliopistossa ei ole akateemista jatko-opiskelua eli väikkärin vääntöä ja tohtorin tutkintoon tähtäämistä!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      31
      2562
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      36
      2541
    3. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      53
      2534
    4. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      92
      1956
    5. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      33
      1845
    6. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      312
      1688
    7. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      150
      1506
    8. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      73
      1358
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1108
    10. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      27
      1093
    Aihe