Toyotan hinta laski 2.358 euroa yhdessä yössä

HuhaaTaulukko

Ilta-Sanomat kokosi joitakin havaintoja eri merkkien eniten laskeneista autoverollisista hinnoista. Otimme mukaan kymmenen suhteellisen tavallista henkilöautomallia, joista uudet hinnat ovat jo saatavilla. Taulukosta on havaittavissa, että muutos suosii pienempiä, kevyempiä ja malleja.

Suuret ja usein painavat nelivetoiset automaattidieselit ovat tyypillisesti kärsijöinä – siis etenkin SUV-buumin suurimmat rumilusmallit.

Kun kyseessä on Ilta-Sanomat ja toimittaja Harry Kuurio niin muut Toyotat ovatkin sitten jätetty taulukosta pois, esim. Auris Touring Sports Hybrid. Sen farmarimallin ostajat hyötyvät autoveromuutoksesta 372 euroa.

Suurin hinnanalennus tuli myös katumaasturi RAV4 2.5 Hybrid FWD Hybrid Editioniin. Elokuussa hinta oli 40 922 euroa, syyskuun alusta 39 658 euroa, muutos on siis peräti 1 264 euroa.

Toyotan hybridien hinnat ovat olleet edullisa jo kauan pienipäästöisiin kohdistuvista veronalennuksista johtuen.

12

269

1Äänestä

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • HuuhaaTaulukko
      • KallisNissan

        Supersuosittu Nissan Qashqai sai uuden moottorin: Tuore mittaustapa paljasti karun todellisuuden: Kovat päästöt ja kovat kalliitta hinnat. Ny on RAV4 edullinen.

        Syyskuun alusta alkaen Suomessa voimaan astunut WLTP-kulutusmittaus paljastaa Qashqain osalta karun todellisuuden Vaikka Nissan kertoo uuden 1,3-litraisen olevan entisiä moottoreita kokonaistaloudellisempi, nousevat CO2-päästöt vanhalla tavalla mitatusta ja ns. takaisinlasketusta (NEDC-BT-arvo) reippaasti WLTP:hen verrattuna.

        Kun vanha arvo ensitestiautolle oli 129 grammaa kilometrille, on se nyt 163 grammaa. Lisäystä on siis yli neljännes, ja se vaikuttaa myös autoveron määrään korottavasti.

        https://www.is.fi/autot/art-2000005867643.html


    • kyllä.auttoi

      Syyskuussa meni heti rekisteriin 1 kpl Toyota GT86, liekö esittelyautoksi. (Trafi ensirekisteröinnit)

      • NinpäNiin

        Menihän se, loput ovatkin sitten tilaustavaraa.


    • johny

      Toytien hinnat näyttävät olevan mukavalla mallilla. RAV4 saa nyt näköjään edullisesti. Käyn hakemassa huomenna pari vaihtotarjousta Nissan QASHQAIsta kun on vapaapäivä.

    • kolikon_toinen_puoli

      Unohdit mainita näistä:

      Toyota Auris 1.2 T Active Multidrive S
      hinta ennen 27 598 - hinta nyt 28 557 kallistui 959 eur.

      Toyota C-HR 1.2 T AWD Intense Business Multidrive S
      hinta ennen 39 054 - hinta nyt 41 073 - kallistui 2019 eur.

      Toyota RAV4 2.0 Valvematic AWD Active Multidrive S
      hinta ennen 41 324 - hinta nyt 44 533 - kallistui 3 209 eur

      Toyota Land Cruiser 2.8D Premium Aut.
      hinta ennen 119 784 - hinta nyt 134 241 - kallistui 14 457 eur.

      • EiHyväksytty

        Tässä ketjussa käsitellään hinnan alennuksia. Saksalaiskonsernin tuotteille ei ole vielä edes saatu korotettuja hintoja kun eivät täytä päästövaatimuksia.


    • Tsetsenieiksjeh

      volkkareiden myynti kielletty koska päästötesteissä jälleen mulkkauksia.

    • hävisit_kuin_akat
    • veret_seisauttava_voitto

      Laitan kuusi kertaa paremmaksi: Toyotan hinta nousi 14457 euroa.

      • 34234234

        Saman verran ja enemmänkin nousi Bemarin ja Mersun hinta. Audin hintoja ei ole saatavilla kun konserni ei kyennyt varautumaan etukäteen WLTP asioihin.


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisin potkija

      Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.
      Haapavesi
      30
      1317
    2. Onko kaivattusi älykäs

      vai onko helposti vedätettävissä
      Ikävä
      70
      899
    3. Miten yksi ihminen

      Voi kolahtaa näin kovaa? Saada ajatukset vallattua näin totaalisesti? Taidan oikeasti tarvita ammattiapua tämän kanssa,
      Ikävä
      42
      833
    4. P*skimmat palstalaiset kautta aikojen äänestys

      Nyt kaikki peliin, ilman parasta, ei ole p*skinta! Muistetaan mainita myös ne piileskelevät pirulaiset! 🤓
      Sinkut
      181
      732
    5. Työttömiä suomalaisia ei saa töihin

      Ei hakemuksen hakemusta suomalaisilta ammattilaisilta, Piti sitten filippiiniläisiä palkata. https://www.is.fi/talouss
      Maailman menoa
      292
      672
    6. Mikä on hänen nimen viimeinen tavu?

      🎣🎣🎣🎣🎣
      Ikävä
      46
      651
    7. Luonnollisuus

      Ja luonnonkauneus on kaunista.
      Ikävä
      92
      630
    8. Olet lihonut kuin pullataikina

      Olet lihonut kuin pullataikina. Et ole yhtä kaunis kuin aikaisemmin. Oletko ryyppäämässä käynnyt joka ilta?
      Ikävä
      38
      598
    9. Toivotko jotain tapahtuvan

      Että saisit kaivattusi vaimoksesi?
      Ikävä
      52
      546
    10. Et siis halua

      enää nähdä minua? Lupaan sitten pysyä pois. Ja jos vahingossa satutaan samaan paikkaan voit uskoa että en sitä tahallani
      Ikävä
      47
      530
    Aihe