Tulipahan mieleen kun tässä on jo muutamat vuodet totutetltu aina muuttuviin hirvenmetsästys ja kanalinnustus aikoihin että miksi ei olisi yksinkertaisempaa lakia että kaikki on sallittuja metsästettäviä ympäri vuoden MUTTA tarkista aluekohtaiset vuosittaiset metsästysajat elokuun alussa netistä tai metsästäjä lehdestä.
Periaatteessahan nyt esim kanalinnustus aika ei ole aika vaan ajat määritellään joka vuosi uudelleen. Samoin hirvieläinjahdit. Piti moneen kertaan tällekin kaudelle tarkistaa koska saa pyytää mistä ja mitä ja milloin.
Tuotakin on rustattu vuosittain aina uudestaan jostakin päästä aikaistuvaksi tai pidennettäväksi että tuskin ensi vuonnakaan osaa vanhojen tapojen mukaan metälle lähteä ilman tietojen päivitystä netistä.
Onhan se positiivista että ajat eivät ole kiveen kirjoitettuja vaan laji kohtaisesti voidaan tiettyjä lajeja joko pyytää pidempään, lyhyemmän aikaa tai rauhoittaa toistaiseksi.
Vesilinnuissahan tätä outoa taantumaa on jatkunut vuosikaudet tuhansien järvien maassamme jonka luulisi lättänokkia elättävän mutta näkyy olevan jo sillä mallilla että liekkö heinäsorsa kohta ainoa pyydettävä. Ja miksi ei olisi vaikka vain muutaman vuoden ainoa metsästettävä. Onhan tietyt vesilintulajit esim jouhisorsa, heinätavi, lapasorsa jo paikoin niin alhaisissa kannoissa että suuremman riistaeläimen ollessa kyseessä näiden pyynti vaatisi jo valtion pyyntiluvan uhanalaisuuteensa johtuen.
Reilusti petopainotteista saisi riistanhoidollisesti ajatkin olla ja esim joku tai joitakin petolintulajeja voisi hyvinkin nostaa jo metsästettävien joukkoon.
Varislinnuista naakan rauhoituksen poisto oli jo kerrankin joku positiivinen seikka näissä asioissa eikä kaikki rauhoitetut mene automaattisesti tiukan suojelun piiriin vaikka kanta hipoisi jo miljoonissa.
Kanalintu kanta näytti todella positiivisia merkkejä tänä syksynä lapissa. Lintuja oli ilmestynyt kuin tyhjästä viime vuoteen nähden joten jos ensikesä on vähääkään yhtä suosiollinen vuoden päästä aletaan olemaan taas ainakin pohjoisessa pian kannanvaihtelu huipussa. Siellä näkyy vielä vaihtelu pelaavan siinä missä eteläisessä ja keskisessä-suomessa lintukanta on aina tasaisen alhainen tai keksinkertainen sanotaanko muuttumatta juuri niistä lukemista mitä esim lapisssa kanta on ollessaan aallonpohjassa mutta se on enemmän luonnon olosuhteista (voimakas metsätalous ja soiden ojitukset) kuin muista tekijöistä kiinni.
Muuttuvat metsästysajat
0
185
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El1256659MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny575733Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.854467NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun944366Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja1394161Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.841486- 3801380
HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a291298- 811287
Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana
Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?411074