Muuttuvat metsästysajat

Tulipahan mieleen kun tässä on jo muutamat vuodet totutetltu aina muuttuviin hirvenmetsästys ja kanalinnustus aikoihin että miksi ei olisi yksinkertaisempaa lakia että kaikki on sallittuja metsästettäviä ympäri vuoden MUTTA tarkista aluekohtaiset vuosittaiset metsästysajat elokuun alussa netistä tai metsästäjä lehdestä.
Periaatteessahan nyt esim kanalinnustus aika ei ole aika vaan ajat määritellään joka vuosi uudelleen. Samoin hirvieläinjahdit. Piti moneen kertaan tällekin kaudelle tarkistaa koska saa pyytää mistä ja mitä ja milloin.
Tuotakin on rustattu vuosittain aina uudestaan jostakin päästä aikaistuvaksi tai pidennettäväksi että tuskin ensi vuonnakaan osaa vanhojen tapojen mukaan metälle lähteä ilman tietojen päivitystä netistä.

Onhan se positiivista että ajat eivät ole kiveen kirjoitettuja vaan laji kohtaisesti voidaan tiettyjä lajeja joko pyytää pidempään, lyhyemmän aikaa tai rauhoittaa toistaiseksi.
Vesilinnuissahan tätä outoa taantumaa on jatkunut vuosikaudet tuhansien järvien maassamme jonka luulisi lättänokkia elättävän mutta näkyy olevan jo sillä mallilla että liekkö heinäsorsa kohta ainoa pyydettävä. Ja miksi ei olisi vaikka vain muutaman vuoden ainoa metsästettävä. Onhan tietyt vesilintulajit esim jouhisorsa, heinätavi, lapasorsa jo paikoin niin alhaisissa kannoissa että suuremman riistaeläimen ollessa kyseessä näiden pyynti vaatisi jo valtion pyyntiluvan uhanalaisuuteensa johtuen.

Reilusti petopainotteista saisi riistanhoidollisesti ajatkin olla ja esim joku tai joitakin petolintulajeja voisi hyvinkin nostaa jo metsästettävien joukkoon.
Varislinnuista naakan rauhoituksen poisto oli jo kerrankin joku positiivinen seikka näissä asioissa eikä kaikki rauhoitetut mene automaattisesti tiukan suojelun piiriin vaikka kanta hipoisi jo miljoonissa.
Kanalintu kanta näytti todella positiivisia merkkejä tänä syksynä lapissa. Lintuja oli ilmestynyt kuin tyhjästä viime vuoteen nähden joten jos ensikesä on vähääkään yhtä suosiollinen vuoden päästä aletaan olemaan taas ainakin pohjoisessa pian kannanvaihtelu huipussa. Siellä näkyy vielä vaihtelu pelaavan siinä missä eteläisessä ja keskisessä-suomessa lintukanta on aina tasaisen alhainen tai keksinkertainen sanotaanko muuttumatta juuri niistä lukemista mitä esim lapisssa kanta on ollessaan aallonpohjassa mutta se on enemmän luonnon olosuhteista (voimakas metsätalous ja soiden ojitukset) kuin muista tekijöistä kiinni.

0

231

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

        Juuri nyt, tällä hetkellä?
        Ikävä
        106
        1261
      2. Salaisuudet paljastuu

        Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
        Ikävä
        94
        888
      3. Poliisi pamputti Variskankaalla

        Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
        Kajaani
        31
        794
      4. vapaa

        sana :) 🚮
        Ikävä
        66
        693
      5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

        Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
        Kotimaiset julkkisjuorut
        93
        632
      6. 32
        625
      7. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

        S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
        Maailman menoa
        16
        574
      8. Nainen tosi ikävä sua

        Näkispä edes ohimennen
        Ikävä
        18
        568
      9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

        Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
        Ikävä
        43
        523
      10. Rakennus myynnissä

        Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
        Suomussalmi
        10
        466
      Aihe