Kirja jonka luin uudestaan.

HenriCharriere

Eli kysymys otsikon mukaan ja pienet perustelut että miksi.

Itse en ole kovin kova lukemaan kirjoja. Jos luen kirjan niin sen pitää olla tositapahtumiin perustuva ja se tietenkin supistaa valikoimaa aika rajusti.

Itselleni se The Kirja on vanki nimeltä Papillon, jonka olen lukenut kolmeen kertaan noin kymmenen vuoden välein. Vankila kirjat on sinällään jo kiehtovia, koska se on niin oma maailmansa. Kirja on hyvin kirjoitettu eikä sitä ole helppo laskea käsistä.

Olen lukenut myös Blanco kirjan joka kertoi papillonin paon jälkeisestä elämästä(toivottavasti muistin kirjan nimen oikein)

6

219

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • T_So

      Lukuisia joita tullut luettua useaan kertaan, mutta tässä pari.

      Veren vangit > lukenut noin ööö... monta kertaa. Hyvin kirjoitettu, miellyttävä tarina.

      Dragonlance kronikat > lukenut tämänkin sarjan jokusen kerran. Ensimmäisen kerran joskus 90-luvulla ja sen jälkeen pari kertaa. Viihdyttävä, hauska, siihen aikaan ehdottomasti parhaita fantasiasarjoja. Muistaakseni myös ensimmäinen kirjasarja jonka ostin itselleni.

      Dostojevski idiootti > klassikko

      Taru Sormusten herrasta > Sukutarina, ei lienee vaadi enempiä selityksiä

      Lee Child sarja > omistin kaikki nuo sarjan kirjat, luin pari kertaa kaikki, koska hauskaa äijä fantasiaa. Viihdyttävästi kirjoitettu.

      Ouspensky: Sirpaleita tuntemattomasta opetuksesta > pistää ajattelemaan ja ihmettelemään

      Faol: no.. rustattiin tommonen ni pakkohan se oli lukea ja ainoa kirja jonka olen lukenut yli 10 kertaa. Nyt menossa sama kirja englanniksi.

    • T_So

      Unehtui listalta:
      Hacking exposed, network security secrets and solutions > todella hyvä kirja, paljon asiaa ja hyvin kirjoitettu, mukaansatempaava :)

      ja tietty nuo kaikki exam guidet, esim: CISSP jne.. mutta jos tietoturva kiinnostaa, niin melkein suosittelisin ensin tuota yllä mainittua.

    • kvtokyk

      Kalle Päätalon Juuret Iijoen törmässä -kirjasarjaa olen lukemassa toista kertaa.

      Nyt olen 18. osassa sivulla 100. On elämänmakuista kerrontaa vahvan omaeläkerrallisen näkökulman kera.

    • Papillonin olen minäkin tainnut lukea vähintäänkin pariin kertaan. Muita vähintään tuplasti luettuja ovat olleet "Täällä pohjan tähden alla", "Shogun", ja "Taru sormusten herrasta". Muistan lapsena lukeneeni myös "Veljeni leijonamielen" useampaan kertaan.

    • Veetupeetu

      Minulla on tapana lukea kaikki hyvinä pitämän kirjat moneen kertaan. Viimeisimpinä kategoriaan ovat päässeet Yuval Noah Hararin historiallis-filosofis-futuristiset puolitieteelliset julkaisut ihmisyyden historista, tulevaisuudesta ja nykyisyydestä. Sapiens muutti käsitykseni ihmiskunnan historiasta, Homo Deus avasi silmiä mahdollisiin tulevaisuuksiin ja 21 oppituntia antoivat pohdittavaa tähän päivään.

      Romaanipuolella Arturo Perez-Reverten tuotanto on ansainnut monta läpilukua. Paras on minusta ihastuttavan moraaliton ja erittäin hyvin suomennettu Etelän kuningatar. Merikartta ja Yhdeksäs portti ovat kanssa kärkipäässä, samaten Flaamilainen taulu.

      Umberto Econ vähemmän tunnetun Foucaultin heilurin lukemisesta onkin jo tovi. Alun sekavan pohdinnan jälkeen siitä muotoutuu loistavasti ihmiskunnan merkityksenhaulle irvaileva ”dekkari”. Taidanpa ottaa sen seuraavaksi lukuun.

    • Anonyymi

      Juhani Ahon Juha on pienoisromaani, joka meidät pakotettiin aikanaan lukemaan koulussa. Olimme liian nuoria ymmärtämään koko tarinaa, sen sijoittuminen jonnekin kamalan kaukaiseen aikaan ja johonkin ihmeelliseen Itä-Karjalaan oli ylivoimaista silloin meille, ei kiinnostanut. Luin sen puolihuolimattomasti, niin kuin suunnilleen kaikki muutkin. Kun siitä oli sitten pakko tehdä referaatti.

      Nuorena aikuisena sitten ajattelin, että täytyyhän minun tuo nyt kunnolla lukea, jos vaikka siitä jo jotain ymmärtäisinkin. Ja se vei mukanaan heti ensimmäiseltä sivulta asti.
      Olen lukenut sen varmaan kymmeniä kertoja elämäni aikana. Aina löydän siitä jotain uutta puolta, vaikka olen sen niin hyvin lukenut, että ulkoakin muistan pitkiä pätkiä. Pidän sitä Ahon parhaana teoksena, vaikka hänellä onkin valtava määrä kirjallista antia. Myös Papin Tytär ja Papin rouva on erittäin hyviä minusta. Lastuihin en kyllästy ikinä.
      Juhassa Aho osasi rakentaa täydellisen tarinan, jossa loppujen lopuksi kaikki olivat uhreja. Mielenkiintoista tietää, että kirja oli aikansa kohukirja ja sai runsaasti kielteistä palautetta, mutta lähinnä kriitikoilta ja Shemeikan suvulta, kansa puolestaan otti kirjan ilomielin vastaan. Minut se johdatti Ahon suureksi faniksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      67
      5927
    2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      349
      5749
    3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      93
      4731
    4. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      12
      2235
    5. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      18
      2048
    6. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      52
      1952
    7. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      43
      1870
    8. Martina vuokraa yksiötä

      Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      251
      1211
    9. Jokaisella tytöllä on supervoimansa

      Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan
      Sinkut
      203
      1114
    10. Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!

      Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka
      Maailman menoa
      64
      1061
    Aihe