Lähellä on se aika ,jolloin inglesin olotila tulee tarkastettua paikan päällä.Odotukset ovat taas melkoiset.Paluun jälkeen voin kertoa jos on aihetta ?
Tilannekatsaus
15
914
Vastaukset
Keskityn Inglesiin.
Fiksu ihminen ei kerro tarkkoja loma-aikoja,joten ajattelin noudattaa samaa periaatetta.Yleisilme on vuosien saatossa siistiytynut ja "virallistunut" .Ilmastohan pysyy, ja se on se joka vetää porukkaa.Nykyisin on jopa "suomalaiskortteleita".jos niin halutaan sanoa.Iloinen lomalaisuus on matkan suola.Tasaisuutta on varmasti enemmän kuin koskaan,joten sinne vaan.Tylsyydestä voi kukin olla mitä mieltä tahansa.Suosituin kohdehan tuo on ollut vuosia.
Kirjoittamisiin !- Jiiii
Kenelle kirjoituksesi on tarkoitettu? Nykyään kaikki järkevä keskustelu on facen eri ryhmissä, joista puuttuu trollit tyystin.
- Anonyymi
Jiiii kirjoitti:
Kenelle kirjoituksesi on tarkoitettu? Nykyään kaikki järkevä keskustelu on facen eri ryhmissä, joista puuttuu trollit tyystin.
Sinä kuitenkin täällä....?
- roopertti52
kirjoita ihmeessä Inglesin matkasta,keleistä ja muustakin.en ole käynyt muutamaan vuoteen,joten olisi kiva kuulla matkakertomus. jos on vielä sellainen ravintola kuin CARLOS V,niin käy ihmeessä katsomassa. oli aikanaan tosi hyvä ja viihtyisä. hyvää matkaa
- T.R.Olli
Raportti saataneen jälkikäteen. Don Luis on wanhojen perinteiden matkailija, joka ei roiku reissun aikana netissä. Mahdollisesti soittaa pari puhelua Suomeen kolikkopuhelimesta :-)
En sano tätä pahalla tässä jatkuvan sometuksen maailmassa...päinvastoin.
- Cocco-Bill
Tässäpä kauden alkajaisiksi muutama poiminta: 66 bussi lentoasemalta ei tule Inglesiin suoraan, vaan kiertää avda. Tirajanan kautta. Syynä on GC-500 - Escorial-kadun perusparannus. Aborra- ja Danubio hotelleihin varaavien on tämä syytä muistaa, ellei halua nauttia parvekkeelta tietyömaan pölystä ja melusta (huonevaraus ehdottomasti avda. Italian puolelta). Säätila oli tähän vuodenaikaan nähden yllättävän epävakainen, mutta pitemmällä lomallahan tämä ei haitannut. Suomalaisten suosimaan Green Field-hotellin sisälle oli rakennettu lasiseinä/portti, mikä avautuu vain ko. hotelliin majoittuvan kortilla. Pääsy Kontulan Helmeen tyssäs kerran koppavaan vastaanoton virkailijaan, joka ei päästänyt ulkopuolista allasalueelle - outo tilanne!? Iltapäivälehtitarjonta väheni puoleen: Ilta-Sanomia ei enää löytänyt Inglesistä. Jorma-Kalevikin piti vielä Jampan muistokarkelot 6.11 Amigossa. "Tuikkukynttilä-/sähkötön illanviettoteema" avautui ja samalla tuli myöskin kyseisen kirjan kannet suljetuksi: kiitokset kumminkin Kanarian keisarille menneistä vuosista.
- ulkopuolinen
Se on sitten Kontulanhelmen menoa jos ei ulkopuoliset pääse enää sinne.
- Anonyymi
Gourmet ruoka ravintola karhu on inglesin ykkönen kun ruoka ravintoloista puhutaan. Tarkistakaa auki olo ajat karhun fasepook sivulta ja varatkaa pöytä ajoissa jotta pääsette herkuttelemaan karhun maittavien liha patojen ääreen. Suosittelen karhua kaikille hyvien pihvien ystäville.
- Anonyymi
Karhutrolli iski jälleen ja manostaa lähes kolme vuotta sitten lopetettua ravintolaa. Naamakirja kertoo mitä kertoo.....
Ketjusta on poistettu 27 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kenellä oli ryppyinen paita, josta Halla-aho mielensä pahoitti?
Ei ollut Keskisarja, jonka paita vain repsotti housujen päällä puolittain. Muistatteko tapausta?92777Ruotsissa uusi monikulttuurisuusongelma: Mummonraiskuut
Ilmiö räjähti käsiin ja nyt painetaan paniikkinappulaa. Moni vanhustenhoivayhtiö on joutunut jopa lopettamaan, koska keh1652685- 1852527
Miksi Halla-aho on niin hyvin menestynyt - mutta punavihreä ei?
Hyvin näkee kuinka punavihreää ottaa pahasti päähän kun Virta on taas töppäillyt pahasti. Ja kun punavihreä ei pärjää, n152052Ruoan arvonlisävero menee käytännössä tukijussille
Ilman juomia elintarvikkeiden myynti vuonna 2025 oli reilut 15 miljardia euroa. Tuolla tasolla arvonlisävero pyörii pari222006Vihreät REPEÄMÄSSÄ oijoijoi....Virran sekoilut on liikaa
Jo ennestään vihreiden kannatus on suossa vaikka puolue istuu oppositiossa, nyt tuli Virran temppu kun häipyi tuosta vaa541848Sofia Virta SUURI POLIITIKKO
Osallistumalla Erikoisjoukkoihin nostaa Vihreät kauaksi ohi perussuomalaisista, joka on muutenkin hajoamassa omaan mahdo701572Mika Poutala salasi osallistumisensa Erikoisjoukkoihin
Poutala ryhtyi ministeriksi 13.6.2025 ja 5.8.2025 ilmoitettiin hänen olevan seuraavalla Erikoisjoukot-kaudella. http231172Mitä ikävöit eniten ikäväsi kohteesta?
Rahaa, turvallisuutta, kauniita katseita,seksiä, läheisyyttä vai jotain muuta?711163Siis HYI OLKOON! Ihmiset, eikö enää ole mitään rajaa?
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/4142eeb2-a589-4109-a5d0-e8f341df585c "Susanna Penttilän seksibussi kauhistutta851057