Miksi Word 2010n kursivointi on himmeä, aivan liian himmeä? Himmeämpi kuin toisella koneellani olevassa Word 2013ssa. Voiko sitä himmeyttä jotenkin säätää? Vai mistä tämä johtuu? Tavallinen teksti ei ole lainkaan himmeä. Aivan samallainen kuin siinä toisen koneen Word 2013ssa. Osaisiko joku auttaa.
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Mikä käyttöjärjestelmä?
Windows 7
Onko käytetty fontti ja fonttikoko kummassakin sama?
On.
Fontin lisäksi voi johtua näytöstä, näytön resoluutiosta ja oletko ajanut windowsin fonttien kalibrointi työkalun.
Voi johtua myös windowsin DPI asetuksista.
Katso että fontti on sama ja fontin koko on sama molemmilla koneilla.
Sitten, tarkista näytön resoluutio ja DPI asetus ja millä skaalauksella katsoit dokumenttia wordissä.
Seuraavaksi tarkista windowsin Clear Type asetukset, jotka parantaa fonttien luettavuutta:
Win 10:ssä mene koneen asetuksiin, fontit -> ja sieltä "Muokkaa Clear Type tekstiä", niin aukeaa fonttien luettavuuden parantamis avustaja. Se näyttää erilaisia fontteja, joista aina valitset mieelstäsi parhaimman näköisen ja selkeimmin luettavan.
Windows 7:ssa täysin sama avustaja löytyy jostakin ohjauspaneelista, eiköhän haku löydä tuon, muistaakseni myös näytön resoluutio sivulta pääsi tuohon.
Hanki LibreOffice, jotta pääset pois 2012 luvulta.