Miksi Norralla korjaavien linssien raja -3D ja Finnairilla cabiiniin -5D?
Vastaukset 6
- Laseriin
Ihan tosi? Siis, jos on -5.25 laseissa/piilareissa niin ei pääse lentoemoks?
- Rajoillamennään
Näin on juu. Tarkemmin en perehtynyt, että olisiko rajojen ylitys ennen laseria karsiva tekijä, kuten se ainakin lentäjillä on.
- stuertti18
Nyt olet kyllä kaivanut jostain vanhaa tietoa. Niin Norralla kuin Finnairillakin noudatetaan Trafin uusia rajoituksia, eli sinulla täytyy olla normaali värinäkö, kaukonäköä korkeintaan 0,7 (molempia silmiä käyttäen, silmälaseilla tai ilman). Silmälasien vahvuudella ei ole merkitystä. Itselläni -9, ja työskentelen stuerttina.
- stuertti18
stuertti18 kirjoitti:
Nyt olet kyllä kaivanut jostain vanhaa tietoa. Niin Norralla kuin Finnairillakin noudatetaan Trafin uusia rajoituksia, eli sinulla täytyy olla normaali värinäkö, kaukonäköä korkeintaan 0,7 (molempia silmiä käyttäen, silmälaseilla tai ilman). Silmälasien vahvuudella ei ole merkitystä. Itselläni -9, ja työskentelen stuerttina.
Hupsis kommentoin väärään viestiin. No samapa tuo.
- rajoillamennään
Niin no, miten vanhaa tietoa, lukee suoraan Norran sivuilla :D
Norra:
näön tarkkuus kummassakin silmässä erikseen vähintään 1,0 silmälaseilla tai ilman, silmälasien vahvuus korkeintaan -3D (onnistunut laserleikkaus ei ole este)
Finnairilla taasen näin:
Distant visual acuity using both eyes 0.7 or better (with or without corrective lenses)
Norralta olen kysynyt, mutta eivät tunnu edes itse tietävän, että mitä tuo tarkoittaa.- stuertti18
Aa juu niin oli itseasiassa silloinkin kuin hain. Hakemukseen kuitenkin kirjoitin näköni (huonompi kuin tuo -3D) ja pääsin töihin. Että ilmeisesti vanhaa tietoa mutta eivät ole sitä korjanneet toisin kuin Finnair. Trafin sääntöjen mukaan mennään, eli tuo Finnairin vaatimus on se paikkaansa pitävä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ny se loppuu ( Kuhmo)
Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.922839Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan
Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt442353Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki
Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.391123- 36991
Äimän käki
Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,153849Paikallinen autokorjaamo
Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi9703Nainen, miten suhtautuisit
Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?587002 km on nykyään liian pitkä koulumatka
Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk48618Mitä tuot pöytään parisuhteessa?
Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä149589- 36581