Peltikatto tasakatolle.

Asun tasakattoisessa -70 luvulla rakennetussa talossa. Voiko tasakatolle tahdä peltikaton? Tarkoitan, että se olisi edelleen tasakatto ja sadevesi menisi kattokaivon kautta viemäriin. Harjakatto olisi hankala koska vesi pitäisi johtaa talon ulkopuolelta jonnekkin ja se on talossani ongelma.

6

1193

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ehkäpäsejoo

      Jaa, meilläpäin sadevesiä ei saa viemäriverkkoon ohjata, ne menee rajaojia pitkin muualle, en tiedä minne. Mutta, enivei, kyllä sen peltikaton voi tehdä tasakatolle ihan yhtä hyvin. Tietysti siitäkin pitää tehdä vesitiivis, ja ottaa lumet ja jäät huomioon. Jaa, pitääki miettiä, jos katolla on märkää lumisohjoa 35 senttiä ja lisäksi vaikka vesisadetta, mitenkä pitää peltieen väliset saumat, peltikatto ei ole vesitiivis kuten huopakatto pikisaumoilla.

    • Kommenttivaan

      Taitaa hitsaushommiksi mennä, mikäli pellistä meinaa tasakaton tehdä, sillä eipä taida edes konesauma pitää niin hyvin vettä, ettei kattokaivon tukkeutumisen nostama vesi pääsisi saumasta sisään.

    • Eikunuusiksi

      Eikun tilaamaan suunnitelmat ja luvat rakenteen muuttamisesta harja- tai vino/pulpettikatoksi.
      Samalla kostuneet villat ja mahdollisesti asbestia sisältävät kattohuovat pois.
      Nykyään sadevedet menee huleviemäreihin, jos alueella sellaiset on. Sekaviemäröinnissä on ukkoskuuroilla riski, että jossain tulee kikkareet ja likavedet sisään...

    • Raksarane81

      Järkevin ja yleisin toki uusi huopakate päälle. Menee taas 40v, ja saumat pitää vaikka vettä olisi altaana, toisin kuin esim pellillä

    • NickNailer

      Kaikkea voi tehdä, mutta se ei ole järkevää. Katolle pitäisi tehdä uima-allas -tyyppinen ratkaisu. Voihan niin thdä, mutta se on todella kallista (ellei osaa tehdä itse ja silloin siihen menee aikaa). Käytännössä katto pitäisi tehdä hitsaamalla ja mieluiten haponkestävästä. Jos työ tehdään paikan päällä, niin katto pitäisi huputtaa, koska suojakaasu ei muuten pysy hitsauskaaren ympärillä. Hionta ja peittaus olisivat haasteellisia. Joku alan mies voi huvikseen tehdä tuollaisen itsellee, mutta tavallisia kuolevaisia varten se ei ole.

      Konesaumattu peltikatto menee vielä 1:10 kaltevuudella ja lukkopontteja voi ehkä yrittää vielä 8 % kaltevuudella, mutta tasakatolle ei pidä laittaa.

      Viemäröinti ei ole ongelma. Korjaa harjakatoksi ja hanki lisäneliöitä, jos rakennusvalvonta sen suo.

    • koikkalainen

      Jos et halua muuttaa talosi julkisivua harjamalliseksi, miksi ihmeessä hamuat rämisevää paukkuvaa peltikattoa?

      Vähinkään ajattelemaan kykenevä valitsee tänäpäivänä kermikaton myös harjakatolle. Talosi tasakattoremppa hoituu siten että vanhat lumppuhuovat poistetaan ja uudet kumibitumikermit tilalle. Seuraavan kerran mietit asiaa 50 vuoden kuluttua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin

      Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l
      Maailman menoa
      407
      2884
    2. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      76
      2249
    3. Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?

      Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.
      Ikävä
      112
      1785
    4. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      192
      1499
    5. Milloin tapasit kaivattusi

      ensimmäistä kertaa? 💸
      Ikävä
      77
      1472
    6. Mitä on eilen sattunut?

      Mitästä oli eilen illalla kylällä sattunut?
      Suomussalmi
      27
      1447
    7. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      109
      1445
    8. Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva
      Suomalaiset julkkikset
      19
      1333
    9. Oletko mokannut

      Kaivattusi suhteen koskaan?
      Ikävä
      80
      1297
    10. Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!

      Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois
      Suomalaiset julkkikset
      41
      1271
    Aihe