Peltikatto tasakatolle.

Asun tasakattoisessa -70 luvulla rakennetussa talossa. Voiko tasakatolle tahdä peltikaton? Tarkoitan, että se olisi edelleen tasakatto ja sadevesi menisi kattokaivon kautta viemäriin. Harjakatto olisi hankala koska vesi pitäisi johtaa talon ulkopuolelta jonnekkin ja se on talossani ongelma.

6

1364

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ehkäpäsejoo

      Jaa, meilläpäin sadevesiä ei saa viemäriverkkoon ohjata, ne menee rajaojia pitkin muualle, en tiedä minne. Mutta, enivei, kyllä sen peltikaton voi tehdä tasakatolle ihan yhtä hyvin. Tietysti siitäkin pitää tehdä vesitiivis, ja ottaa lumet ja jäät huomioon. Jaa, pitääki miettiä, jos katolla on märkää lumisohjoa 35 senttiä ja lisäksi vaikka vesisadetta, mitenkä pitää peltieen väliset saumat, peltikatto ei ole vesitiivis kuten huopakatto pikisaumoilla.

    • Kommenttivaan

      Taitaa hitsaushommiksi mennä, mikäli pellistä meinaa tasakaton tehdä, sillä eipä taida edes konesauma pitää niin hyvin vettä, ettei kattokaivon tukkeutumisen nostama vesi pääsisi saumasta sisään.

    • Eikunuusiksi

      Eikun tilaamaan suunnitelmat ja luvat rakenteen muuttamisesta harja- tai vino/pulpettikatoksi.
      Samalla kostuneet villat ja mahdollisesti asbestia sisältävät kattohuovat pois.
      Nykyään sadevedet menee huleviemäreihin, jos alueella sellaiset on. Sekaviemäröinnissä on ukkoskuuroilla riski, että jossain tulee kikkareet ja likavedet sisään...

    • Raksarane81

      Järkevin ja yleisin toki uusi huopakate päälle. Menee taas 40v, ja saumat pitää vaikka vettä olisi altaana, toisin kuin esim pellillä

    • NickNailer

      Kaikkea voi tehdä, mutta se ei ole järkevää. Katolle pitäisi tehdä uima-allas -tyyppinen ratkaisu. Voihan niin thdä, mutta se on todella kallista (ellei osaa tehdä itse ja silloin siihen menee aikaa). Käytännössä katto pitäisi tehdä hitsaamalla ja mieluiten haponkestävästä. Jos työ tehdään paikan päällä, niin katto pitäisi huputtaa, koska suojakaasu ei muuten pysy hitsauskaaren ympärillä. Hionta ja peittaus olisivat haasteellisia. Joku alan mies voi huvikseen tehdä tuollaisen itsellee, mutta tavallisia kuolevaisia varten se ei ole.

      Konesaumattu peltikatto menee vielä 1:10 kaltevuudella ja lukkopontteja voi ehkä yrittää vielä 8 % kaltevuudella, mutta tasakatolle ei pidä laittaa.

      Viemäröinti ei ole ongelma. Korjaa harjakatoksi ja hanki lisäneliöitä, jos rakennusvalvonta sen suo.

    • koikkalainen

      Jos et halua muuttaa talosi julkisivua harjamalliseksi, miksi ihmeessä hamuat rämisevää paukkuvaa peltikattoa?

      Vähinkään ajattelemaan kykenevä valitsee tänäpäivänä kermikaton myös harjakatolle. Talosi tasakattoremppa hoituu siten että vanhat lumppuhuovat poistetaan ja uudet kumibitumikermit tilalle. Seuraavan kerran mietit asiaa 50 vuoden kuluttua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin

      Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t
      Maailman menoa
      53
      5540
    2. Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin

      Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo
      Maailman menoa
      94
      3438
    3. Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..

      Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel
      Maailman menoa
      46
      3330
    4. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

      Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
      Maailman menoa
      76
      2527
    5. SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa

      SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral
      Maailman menoa
      59
      2403
    6. Nepotismi jytkyttää porvaristossa

      Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi
      Maailman menoa
      75
      1907
    7. Persut palkkaavat verorahoilla

      avustajikseen lapsiaan ja naisystäviään. Juuso on palkannut avustajakseen oman poikansa. Hänen koulutustaustastaan ei
      Maailman menoa
      303
      1742
    8. Anteeksi T

      Aamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa
      Ikävä
      7
      1206
    9. Ville Rajainmäki, 25, omaishoitaja

      Hän on 65 eläkeikääntyneen avustajana 24/7 Kerrankin omaishoitajaa arvostetaan ja maksetaan asiaankuuluvaa, 3000€, pal
      Maailman menoa
      24
      1132
    10. Harmittaako että

      Annoit niin paljon positiivista huomiota ja rakkautta kaivatullesi
      Ikävä
      138
      1088
    Aihe