Peltikatto tasakatolle.

Asun tasakattoisessa -70 luvulla rakennetussa talossa. Voiko tasakatolle tahdä peltikaton? Tarkoitan, että se olisi edelleen tasakatto ja sadevesi menisi kattokaivon kautta viemäriin. Harjakatto olisi hankala koska vesi pitäisi johtaa talon ulkopuolelta jonnekkin ja se on talossani ongelma.

6

1464

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ehkäpäsejoo

      Jaa, meilläpäin sadevesiä ei saa viemäriverkkoon ohjata, ne menee rajaojia pitkin muualle, en tiedä minne. Mutta, enivei, kyllä sen peltikaton voi tehdä tasakatolle ihan yhtä hyvin. Tietysti siitäkin pitää tehdä vesitiivis, ja ottaa lumet ja jäät huomioon. Jaa, pitääki miettiä, jos katolla on märkää lumisohjoa 35 senttiä ja lisäksi vaikka vesisadetta, mitenkä pitää peltieen väliset saumat, peltikatto ei ole vesitiivis kuten huopakatto pikisaumoilla.

    • Kommenttivaan

      Taitaa hitsaushommiksi mennä, mikäli pellistä meinaa tasakaton tehdä, sillä eipä taida edes konesauma pitää niin hyvin vettä, ettei kattokaivon tukkeutumisen nostama vesi pääsisi saumasta sisään.

    • Eikunuusiksi

      Eikun tilaamaan suunnitelmat ja luvat rakenteen muuttamisesta harja- tai vino/pulpettikatoksi.
      Samalla kostuneet villat ja mahdollisesti asbestia sisältävät kattohuovat pois.
      Nykyään sadevedet menee huleviemäreihin, jos alueella sellaiset on. Sekaviemäröinnissä on ukkoskuuroilla riski, että jossain tulee kikkareet ja likavedet sisään...

    • Raksarane81

      Järkevin ja yleisin toki uusi huopakate päälle. Menee taas 40v, ja saumat pitää vaikka vettä olisi altaana, toisin kuin esim pellillä

    • NickNailer

      Kaikkea voi tehdä, mutta se ei ole järkevää. Katolle pitäisi tehdä uima-allas -tyyppinen ratkaisu. Voihan niin thdä, mutta se on todella kallista (ellei osaa tehdä itse ja silloin siihen menee aikaa). Käytännössä katto pitäisi tehdä hitsaamalla ja mieluiten haponkestävästä. Jos työ tehdään paikan päällä, niin katto pitäisi huputtaa, koska suojakaasu ei muuten pysy hitsauskaaren ympärillä. Hionta ja peittaus olisivat haasteellisia. Joku alan mies voi huvikseen tehdä tuollaisen itsellee, mutta tavallisia kuolevaisia varten se ei ole.

      Konesaumattu peltikatto menee vielä 1:10 kaltevuudella ja lukkopontteja voi ehkä yrittää vielä 8 % kaltevuudella, mutta tasakatolle ei pidä laittaa.

      Viemäröinti ei ole ongelma. Korjaa harjakatoksi ja hanki lisäneliöitä, jos rakennusvalvonta sen suo.

    • koikkalainen

      Jos et halua muuttaa talosi julkisivua harjamalliseksi, miksi ihmeessä hamuat rämisevää paukkuvaa peltikattoa?

      Vähinkään ajattelemaan kykenevä valitsee tänäpäivänä kermikaton myös harjakatolle. Talosi tasakattoremppa hoituu siten että vanhat lumppuhuovat poistetaan ja uudet kumibitumikermit tilalle. Seuraavan kerran mietit asiaa 50 vuoden kuluttua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      92
      2137
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      42
      2105
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1845
    4. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      75
      1370
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      86
      1261
    6. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1141
    7. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1070
    8. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      56
      1013
    9. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      67
      946
    10. Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?

      Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.
      Luterilaisuus
      284
      906
    Aihe