HYDSOPÖTYHENKELI

Heh heh.....otetaanpa välillä vähän rennommin ja leikitellään pikku visalla. Tekstini tahtoo aina olla niin asiapitoisia.

Tehtävänä on asettaa otsikossa olevat kirjaimet oikeaan järjestykseen, jotta saadaan hakemani sana. Annan muutamia vihjeitä alkuun ja tarvittaessa lisää. Kuka ratkaisee tämän ensinnä? Tässä vihjeitä:

1) Tämä on täysi pelle
2) Pelkää sutta
3) Luulee kaikkia jälkiä suden jättämiksi
4) Fiksu nauraa tuommoselle

Annan lisää vihjeitä jos ei vielä ratkea.

12

463

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Heh heh....olen vieläkin leikkituulella. Laittakaapa nämä kirjaimet oikeaan järjestykseen:

      TIISANASYYLUKKO

      Ja muutama vihje:

      1) Ei pelkää sutta
      2) Suden ystävä
      3) Fiksu tyyppi
      4) Tyhmän kyykyttäjä

    • Paavopoika

      Visanen juttu. Tuo jälkimmäinen tuntuu aika helpolle ja vastaan SUSIANALYYTIKKO
      Saisko tuohon ensimmäiseen lisää vihjettä, millähän kirjaimella alkaa? Menee kohta hermo jos et helpota. Niin on jännä ja vaikia tehtävä.

    • Entäpä tämä:
      ANIPA

      1) Vaihda p ja n keskenään.
      2) On hysteerikko

    • Taitaa olla aika kiperä kun kukaan ei ole vielä ratkaissut. Annetaan lisävihjeeksi, jotta kyseisillä pallinaamoilla, joita tässäkin maassa on kymmeniä, menee aina puurot ja vellit sekaisin kun eläinten jäljistä puhutaan. Milloin koira sekoitetaan suteen taikka lehmä karhuun. Jopa oma velipoika on todistetusti tulkittu sudeksi. Myöskin jäniksen jäljet todettiin suden jättämäksi. Tämmönen tollo kirjaa kaikki havainnot tassujärjestelmään. Niin tyhmä tuo on, jotta tassu joutaisi anukseensa. Märisee susien kaameutta yöt ja päivät. Vinkuu ja vapisee peloissaan.

      • Olisko_tuo

        susianalyytikko, kun niin vapisee ?


    • arvuuttaja

      Onkos aloittaja tosiaan eduskuntavaaliehdokkaana, joku NOVANE.
      Siinäpä arvuutusta

    • hötsöntötsön

      HYDSOPÖTYHENKELIn tilalle voipi hyvinkin printata KULE. Antamasi vinkit sopivat KULEen hyvin.Hydsopötyhenkelit ovat monin paikoin lopettaneet usisportartit johtuen kulen äärimmäisestä pelleilystä. Sen voi havaita katsomalla havaintokarttoja, havainnot puuttuu, vaikka susia jahdataan taajamissa ja vaikka polliisi itse lopulta surmaisi desun.
      Kulen pellepiirteet näkyi hyvin jo aikoinaan valtakunnan elvislaskennassa, jossa oli rydossihmät ja kulekin mukana, silloin elviksiä löytyikin huomattavasti runsaammin, mitä kuleleppet elvisten määräksi olivat arponeet.

      • Heh heh.....pääasia, jotta uljas susi saa aina silloin tällöin herkutella ja mässäillä lampaan taikka poron lihalla. Metsästyskoira, jopa piharakkikin käy hiukopalaksi. Näistä tapahtumista minä nautin. Aina oikein viimesen päälle herkuttelen ja olen yhtä ajatuksissani susien kanssa.


      • Ai_siis

        samalla kun kännissäpäiten öristen yhdyt siihen pieneen rakkiisi ?


    • helevettiläenen

      Vieläkö se rietanpalavoja tiällä meuhkoo ? Vuoskaavvet sammoo paskoo jaahanna,Vaekka mitenkä monet riettasukupolovet männeet kasvammaan koeranputkee ja yks eekun samoja aevopierujasa tänne vuan ruapustaa.Vuan jootaahan sitä petonnikopperossa miettimmään samoja asijoeta. Uamulla pittää lähtee tuassiisa selekosille,jos vaekka reppuusa jottae sualista saes,taekka sittä muuten vuan lampsimmaan. Sitä minnoon tässä ihmetelly itemielessän,jotta minnekkä lie rietat jootunna,ee kuulu ennee uluvontoo.Oeskoon muuttanneet muuvalle ? ;)

    • Joo...kielesi on liukas, mutta äly älä hoi...puuttuu....
      Pelko sen sijaan haisee tänne asti. Koko pitäjäsi pelkää sutta. Miten tuommosia pallinaamoja voi olla olemassa?

      • Ei_täällä

        susia pelätä. Niitä varten on oivat lääkkeet.
        Sinulla sen sijaan ei ole muuta kuin liukas peräsuoli poikaystäväsi jäljiltä.


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      68
      4725
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      171
      3636
    3. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      166
      3150
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      72
      3084
    5. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      50
      2791
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      25
      1944
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      24
      1871
    8. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1666
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      174
      1650
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      42
      1362
    Aihe