Älkää ampuko Maraalia

Eräharrastaja

Sen verran on nyt komia trofee-eläin Ruokolahdella nähty ja kuvattu, että älkää hitossa ampuko niitä. Hyvässä lykyssä saatas noista Suomeen oma kanta. Sitten olis komiaa riistaa. Kattokaas iltalehdestä.

5

215

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mettäpeuraeka

      Tarha karkulainen kuten oli ysärin leijonakin. Ei sen puoleen kyllähän tänne vois aitojakin saksanhirviä istuttaa kun alkaa jo kelit sallimaan talvisin. No levitetään ensin metsäpeura eteläiseen suomeen niin sitten muut tuliais jalopeurat perässä.

    • Joopa-Setä

      Pitäisi poistaa heti. Liian suuri eläintautiriski.

      • rajatkiinni

        Ei ole sanottu vaikka keskusta tekisi kohta koko suomeen maraalin tappo kamppanjan mahdollisen nautaruton estämiseksi. Saa käyttää valonlähdettä, ampua liikkuvasta autosta, käyttää rajoittamattomia konetuliaseita, pystytettävä kymmenen metriä korkea betoni muuri venäjän rajalle, kiellettävä trofeiden tuonti ja kaadetuista yksilöistä maksetaan 1000e tapporaha.
        Järjestetään koko maan kattava maraalin jahti päivä 6.12 ennen kun tuntematon sotilas näytetään yleltä.


    • Trophies

      Mikä on trofee-eläin? Mitä on trofee-metsästys? Ei yhtään mitään. Laittakaa mieluummin vaikka mummonne pää seinälle.

      • absOlut

        Mikä on aihe mihin olit vastaamassa? Mikä on veresi alkoholi pitoisuus juuri nyt?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      204
      11444
    2. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      135
      10876
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      234
      6232
    4. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      188
      5045
    5. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      131
      3496
    6. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      172
      3485
    7. L/OVER ikuisesti minun

      Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin
      Ikävä
      40
      2343
    8. Mitä voisit miehenä tehdä?

      Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä
      Ikävä
      303
      1886
    9. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      9
      1734
    10. Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!

      Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi
      Tv-sarjat
      16
      1644
    Aihe