Prachuap Khiri Khan

Uurasmies

Onko kellään kokemuksia moisesta paikasta, jonka nimikin on aika hankala? Olen muutaman artikkelin lukenut paikasta, jota on kovasti kehuttu. On kuulemma aito pieni thaikaupunki, jossa on hinta/laatusuhde kohdallaan.
Sinne kai täytyy erikseen mennä, en ole löytänyt mitään järjestettyjä matkoja esim. Hua Hinistä, joka lienee samaa provinssia. Tuo Hua Hin on jo turistien pilaama, joten vielä haeskelen viehkoa, suht. hiljaista paikkaa eläkepäiviksi. Kartan mukaan näyttäisi olevan aika monipuolinen, meri on rannassa eikä vuoretkaan kaukana, Burmakin melkein vieressä. Pääseekö sieltä rajan yli, onko virallinen rajanylityspaikka?
Kertokaapa kokemuksista, jos niitä jollakin on. (Täytyy olla, suomipoika kun tunkee joka paikkaan.)

1

261

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Viime Tammikuussa olin ensimmäisen kerran Hua Hinissä ja sitä "tukikohtana" käyttäen tein päiväpituisia moottoripyörälenkkejä tuolla alueella. Ja kaksi noista lenkeistä suuntautui tuonne Prachuap Khiri Khanin alueelle (itse Prachuap Khiri Khan:in kaupunkiin on Hua Hinistä matkaa hieman alle 100km).
      Alueelta löytyy useita hienoja rantoja (vähän ihmisiä rannoilla), muutama selkeä turisti-alue (eivät kauhean isoja). Meno on rauhallista ja hintataso (syöminen yms.) edullinen.
      Itse Prachuap Khiri Khanin kaupunkin on "normaali" Thaimaalainen rantakaupunkin, suhteellisen rauhallinen ja turismia ei kauheasti kaupungin katukuvassa näe.

      Itsellä kokemus rajoittuu tosiaan vain kahteen ajoreissuun aluella ja varmasti ehdin tutustua vain pieneen osaa alueesta, mutta jäi sellainen olo, että voisi olla ihan mielenkiintoinen kohde jollain reissulla majoittautua alueella vaikkapa viikon verran ja tutustua alueeseen hieman paremmin. Alue antoi itesestään positiivisen ensivaikutelman, ainakin moottoripyörän selästä koettuna.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus

      Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,
      Maailman menoa
      125
      3123
    2. Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD

      Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 17
      Maailman menoa
      194
      2744
    3. Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta

      joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina
      Maailman menoa
      65
      2185
    4. Maria Veitola kommentoi soutelija Saarion huomionhakuisuutta

      "Minusta on jotenkin kuvottavaa, kuinka kovalla intensiteetillä Suomi-media seuraa miessankari Jari Saarion merihätää. S
      Kotimaiset julkkisjuorut
      258
      1524
    5. Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut

      Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.
      Maailman menoa
      4
      1464
    6. Vihervassarit

      Vihervassarit sitä, vihervassarit tätä. Minulla on paha mt-ongelma. Se tuli lobotomian jälkioireina. Vihervassarit tät
      Maailman menoa
      24
      1346
    7. Lopetan ikävöinnin

      Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään
      Ikävä
      3
      1201
    8. Ei ole liian myöhäistä..

      Tule mun luo ja katso silmiin, niin saadaan taas se sanaton yhteys ja sano sitten vain anteeksi rakas ja suutele ja hala
      Ikävä
      3
      952
    9. Ei osattu ratkaista etääntymistä

      Mä jäädyin eikä sulla ole taitoa sulattaa. Parempi antaa olla, vaikka toivoin jotain muuta. Miehelle.
      Ikävä
      115
      910
    10. Esprit hoitokdit Varkaudessa?

      Asun keskisuomessa ja käyn satunnaisesti äitini luona Varkaudessa. Äitin tarvitsee kohta hoitajan kotiin tai hoitokodin
      Varkaus
      103
      883
    Aihe