pitäisikö olla huolissaan

ignoora

Tässä kerrostalossa, kerrosta alempana tyystin toisessa päässä taloa asuu joku iäkkäämpi mieshenkilö ja ongelma on siinä, että sen ohi ei pääse ilman että hän jollakin tapaa negatiivisesti kommentoi, joskus uhkailee tyyliin 'kohta juokset' vaikka en olisi sanonut hänelle mitään. Nyt äskettäin kun olin menossa viemään roskia tuli vastaan pienen koiransa kanssa, lähti äkkiarvaamatta perään roskakatokseen, jolloin joudun huutamaan, ettei tulisi sinne, perääntyi siitä kyllä ja kun sanoin, että soitan poliisit, niin koettipa vielä sen jälkeen tulla väkisin pyöräkellariin että jouduin pitämään ovea kiinni kahvasta, kunnes sitten lähti juoksemaan sisäkautta toiselle ovelle, mutta jäi kuitenkin huutamaan siihen, että 'soita poliisit nyt heti nopeasti'.
En tunne tätä miestä ollenkaan, enkä ole muutamaa sanaa enempää keskustellut, nyt tässä viimeisessä välikohtauksessa vain tuijotti silmät tapillaan, kun kysyin, että miksi vainoaa minua. Kerrankin tuli varastossa säksättämään että 'tuommoiset pitäisi häätää'. Kauhean tuohtunut ja jotenkin täysin tolaltaan on yleensä kohdattua, tarkoittaa siis rappukäytävässä vastaantullessa, käsittääkseni olen ihan tavallinen eläkeikäälähestyvä naisihminen, en vaan halua tehdä tuttavuutta tämän, enkä oikeastaan muidenkaan naapureiden kanssa.
Tätä on nyt jatkunut parisen vuotta, suunnilleen se aika minkä olen täällä asunut. Yritän väistää, enkä ole huomannut että erityisesti kyttäisi, tosin kerran näytti kääntyvän oveltaan takaisin hissille kun huomasi minun olevan menossa siihen.

6

290

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Äläpahastu

      Ekan kerran täytyy sanoa, että onko tämä trollaus. Jotenkin on epäjohdonmukaista tuo toiminta.

      • ignoora

        Miksi satuilisin, olen ottanut niitä ylöskin, siis tallenteelle.

        Ihmettelen vaan, että olisiko jollakin käsitystä tämmöisen tyypin vaarallisuudesta, että koettaako dumpata tarkoituksella kohdatessa, siis hakee itselleen raivoa. Tässähän hiljattain tapettiin yksi naapuririidan päätteeksi, ei ole sama talo kuitenkaan.


    • KukaKukamikäihme

      Omasta aloitekyvyttömyydestä lienee kiinni. Mene juttelemaan lääkärin kanssa ja ilmoita isännöitsijälle.

      • Ftrgjlloo

        Kannattaa tosiaan olla yhteydessä isännöitsijän ihan siksikin jos sattuu jotain, kun ei noista tasapainottamiseksi ihmisistä tiedä. Ovat uskomattomia kiusanhenkiä. Tekevät piruuttaan ihan mitä vain. Luoja suojelkoon niitä, jotka joutuu tuollaisten kynsiin.


    • Kääkkä95v

      Näytä sille pinppaa, varmana peljästyy.

    • OletkoKöyhä

      Hakisin aloittajana lisää lainaa ja muuttaisin kalliimmalle alueelle asumaan...

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      172
      4980
    2. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      62
      1575
    3. Kukka kuoli ja kukka tappo Kokkolassa?

      Ouluntiellä tapettu nainen torstaina kukka tappo?
      Kokkola
      12
      1559
    4. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      121
      1431
    5. Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s
      Tv-sarjat
      9
      1213
    6. Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi

      Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.
      Lappajärvi
      93
      1046
    7. Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?

      Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit
      Maailman menoa
      45
      1005
    8. Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa

      Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249
      Maailman menoa
      297
      932
    9. Vasemmistoliitto menossa perussuomalaisten ohi!

      Keskustapuolue meni jo...
      Maailman menoa
      171
      875
    10. Hinduille tiedoksi

      USA Pressa sanoi '' kansakuntaa ei voi johtaa ilman Raamattua''. Tämä löytyy sitaateista. Raamatusta tulee kaikki julmu
      Hindulaisuus
      279
      747
    Aihe