Muutin 1920 valmistuneeseen kerrostaloon ja olin kytkemässä kattolamppua olohuoneeseen, mutta heräsi kysymys miten nämä johdot pitäisi valaisimeen kytkeä? Valaisimessa on 2 mustaa, sininen ja kelta-vihreä johdin, mutta taas katossa on tämmöiset johdot: https://aijaa.com/dGHCP4
Kokeilin kytkeä mustan ja sinisen tuohon sokeripalaan suoraan mutta valaisimen lampuista vain 2 palaa ja 3 pimeänä. Seinässä on semmoisen vääntökytkin, jota kääntämällä yhden kerran oikealle ei tapahdu mitään, toisella käännöllä 2 polttimoa syttyy ja kolmannella käännöllä kaikki sammuu.
Kattolampun kytkentä vanhassa kerrostalossa
11
615
Vastaukset
- IkiWanhojaJohtoja
Jos valaisimen valmistaja on noudattanut määräyksiä, kellanvihreä on suojajohdin, sininen nollajohdin ja mustat virtajohtimia. Varminta olisi kutsua osaava sähkömies. Pitäisi ensin selvittää, kumpi sokeripalan johdoista on nollajohdin ja kumpi virtajohdin. Kellanvihreä ja sininen kytketään nollaan ja mustat virtajohtimeen. Tällöin kaikki valot syttyisivät katkaisimesta ja valaisimen kuori maadoittuisi. Jos kytket väärin onI sähköiskun vaara!
- hnyjui76u
Valaisimelta tulevaa keltavihreää eli maadoitusta ei saa kytkeä ellei huoneen muutkin sähkölaitteet kuten esim. pistorasiat ole maadoitettuja , tai sitten toisena vaihtoehtona nuo muutkin laitteet vaihdettava maadoitetuiksi,
Jos sitten taas nuo huoneen muut laitteet ovat maadoitettuja valaisinkin on maadoitettava ja tällöin kytkettävä sokeripalan nollaan joka selvitettävä varmasti oikein sillä väärin kytkettäessä tosiaan hengenvaarallinen
- sähkö_mysteeri
Kuvasta vaikea nähdä johtoja kun joku työntänyt sormensa väliin. Kytkin on kruunukytkin jossa on neljä asentoa: off-1valot- 2valot- 1ja2valot. Sininen tulee nollaan (harmaa),musta toiseen liittimeen ja toinen musta johtoon jossa ei ole nyt liitintä.
- hnyjui76u
Ei kannata mennä luottamaan että harmaa on varmasti nolla vaan mitattava - no jos valaisinta ei saa tapauksesta riippuen maadoittaa niin vaarallista ei ole vaikka menisi nolla ja vaihe sekaisin, mutta taitaisi äkkiseltään ajateltuna tulla lamppyryhmille sarjakytkentä....?
- logiikka_rules
hnyjui76u kirjoitti:
Ei kannata mennä luottamaan että harmaa on varmasti nolla vaan mitattava - no jos valaisinta ei saa tapauksesta riippuen maadoittaa niin vaarallista ei ole vaikka menisi nolla ja vaihe sekaisin, mutta taitaisi äkkiseltään ajateltuna tulla lamppyryhmille sarjakytkentä....?
Eipä kannata paljoa stressata nollasta. Kytkee sinisen ja yhden mustan sokeripalaan, ja toisen mustan siihen katon "tyhjään" johtoon. Jos ei toimi kunnolla vaihtaa alkuperäisessä sokeripalassa olevat johdot keskenään. Siinä se.
- hautausurakoitsija
Mikä ihmeen vimma ihmisillä on tehdä töitä, josta heillä ei ole minkäänlaista hajua. Lulisi onan ja varsinkin perheen henkikullan olevan satasta paria suurempi. Sen tuo ammattisähkärin käynti maksaa.
- kädetöntä_harmittaa
Se kun on tuo kattovalon ruuvaus sokeripalaan niitä sallittuja jokamiehen sähkötöitä :)
Toiseen ruuviin 2 mustaa ja toiseen sininen
- arvelenpa.vain
Parasta on hankkia Wago ja analysoida kytkentä kun kaikki johtimet on turvallisesti omissa reijissään.
- harmittava_kädellinen
Se kun on tuo turhien aloitusten tekeminen tänne Suomelle niitä sallittuja jokamiehen sähkötöitä :)
- kädenkäänne
Harmitontakin kädettää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2002891
Kysymys muille miehille
Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss632730Kohta katson sun kuvaasi
ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa232082- 691695
- 1431483
Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan
Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a1811430Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?
Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?1111401Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi
jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?1391355- 901314
Martinan bisnekset rajusti tappiolla
Seiska 28.7: nousukiito katkesi, yritykset C-luokkaa.2291181