Kattolampun kytkentä vanhassa kerrostalossa

grshsfde

Muutin 1920 valmistuneeseen kerrostaloon ja olin kytkemässä kattolamppua olohuoneeseen, mutta heräsi kysymys miten nämä johdot pitäisi valaisimeen kytkeä? Valaisimessa on 2 mustaa, sininen ja kelta-vihreä johdin, mutta taas katossa on tämmöiset johdot: https://aijaa.com/dGHCP4
Kokeilin kytkeä mustan ja sinisen tuohon sokeripalaan suoraan mutta valaisimen lampuista vain 2 palaa ja 3 pimeänä. Seinässä on semmoisen vääntökytkin, jota kääntämällä yhden kerran oikealle ei tapahdu mitään, toisella käännöllä 2 polttimoa syttyy ja kolmannella käännöllä kaikki sammuu.

11

573

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • IkiWanhojaJohtoja

      Jos valaisimen valmistaja on noudattanut määräyksiä, kellanvihreä on suojajohdin, sininen nollajohdin ja mustat virtajohtimia. Varminta olisi kutsua osaava sähkömies. Pitäisi ensin selvittää, kumpi sokeripalan johdoista on nollajohdin ja kumpi virtajohdin. Kellanvihreä ja sininen kytketään nollaan ja mustat virtajohtimeen. Tällöin kaikki valot syttyisivät katkaisimesta ja valaisimen kuori maadoittuisi. Jos kytket väärin onI sähköiskun vaara!

      • hnyjui76u

        Valaisimelta tulevaa keltavihreää eli maadoitusta ei saa kytkeä ellei huoneen muutkin sähkölaitteet kuten esim. pistorasiat ole maadoitettuja , tai sitten toisena vaihtoehtona nuo muutkin laitteet vaihdettava maadoitetuiksi,
        Jos sitten taas nuo huoneen muut laitteet ovat maadoitettuja valaisinkin on maadoitettava ja tällöin kytkettävä sokeripalan nollaan joka selvitettävä varmasti oikein sillä väärin kytkettäessä tosiaan hengenvaarallinen


    • sähkö_mysteeri

      Kuvasta vaikea nähdä johtoja kun joku työntänyt sormensa väliin. Kytkin on kruunukytkin jossa on neljä asentoa: off-1valot- 2valot- 1ja2valot. Sininen tulee nollaan (harmaa),musta toiseen liittimeen ja toinen musta johtoon jossa ei ole nyt liitintä.

      • hnyjui76u

        Ei kannata mennä luottamaan että harmaa on varmasti nolla vaan mitattava - no jos valaisinta ei saa tapauksesta riippuen maadoittaa niin vaarallista ei ole vaikka menisi nolla ja vaihe sekaisin, mutta taitaisi äkkiseltään ajateltuna tulla lamppyryhmille sarjakytkentä....?


      • logiikka_rules
        hnyjui76u kirjoitti:

        Ei kannata mennä luottamaan että harmaa on varmasti nolla vaan mitattava - no jos valaisinta ei saa tapauksesta riippuen maadoittaa niin vaarallista ei ole vaikka menisi nolla ja vaihe sekaisin, mutta taitaisi äkkiseltään ajateltuna tulla lamppyryhmille sarjakytkentä....?

        Eipä kannata paljoa stressata nollasta. Kytkee sinisen ja yhden mustan sokeripalaan, ja toisen mustan siihen katon "tyhjään" johtoon. Jos ei toimi kunnolla vaihtaa alkuperäisessä sokeripalassa olevat johdot keskenään. Siinä se.


    • hautausurakoitsija

      Mikä ihmeen vimma ihmisillä on tehdä töitä, josta heillä ei ole minkäänlaista hajua. Lulisi onan ja varsinkin perheen henkikullan olevan satasta paria suurempi. Sen tuo ammattisähkärin käynti maksaa.

      • kädetöntä_harmittaa

        Se kun on tuo kattovalon ruuvaus sokeripalaan niitä sallittuja jokamiehen sähkötöitä :)


    • Toiseen ruuviin 2 mustaa ja toiseen sininen

    • arvelenpa.vain

      Parasta on hankkia Wago ja analysoida kytkentä kun kaikki johtimet on turvallisesti omissa reijissään.

    • harmittava_kädellinen

      Se kun on tuo turhien aloitusten tekeminen tänne Suomelle niitä sallittuja jokamiehen sähkötöitä :)

      • kädenkäänne

        Harmitontakin kädettää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      121
      6020
    2. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      29
      2110
    3. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      177
      1942
    4. Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?

      gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.
      Maailman menoa
      66
      1114
    5. Mitä tämä on

      Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut
      Tunteet
      10
      1113
    6. Hyvää yötä kaivatulleni

      En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä
      Tunteet
      24
      997
    7. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      73
      987
    8. Nyt on konstit vähänä.

      Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,
      Kiuruvesi
      24
      902
    9. Tilinpäätösvaltuusto 27.5

      Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty
      Pyhäjärvi
      42
      887
    10. Hevoset ajoteillä Karhulanvaaralla

      Minkä ihmeen takia osaamattomat ihmiset tuovat hevosia ajoteille ja pyöräteille? Eilen oli kolari lähellä tämän takia. I
      Suomussalmi
      12
      755
    Aihe